Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Аканторіпсаліс – великий і слухняний лісової кактус

0
239

Серед квітучих кактусів аканторіпсаліси не самі популярні. Великі кущоподібні кактуси з потужними пагонами і химерним силуетом вимагають значного місця. Їх яскрава зовнішність виділяється на тлі навіть кактусів-родичів, а поєднання плоских пагонів світлого забарвлення з сліпучими жовтогарячими квітками здається досить екзотичним. Головний талант аканторіпсалісов - здатність швидко відновлюватися і невибагливість. Навіть холодна зимівля цього кактуса не знадобиться. А його вологолюбивість і зовсім стане справжнім сюрпризом для шанувальників сукулентів.

Аканторипсалис одноколючковый (Acanthorhipsalis monacantha)
Аканторіпсаліс одноколючковий (Acanthorhipsalis monacantha)

Лісовий Вологолюбний епифит нескромних розмірів

У кімнатних колекціях лісові кактуси відразу виділяються на тлі своїх пустельних побратимів. Але серед великих видів аканторіпсаліси все одно сприймаються як рослини особливі. І не тільки своєю зовнішністю, але і характером, періодом цвітіння і вологолюбні.

З класифікацією аканторіпсалісов є чимало плутанини. Рід рослин переглядають вже близько десятиліття, то переносячи окремі види в рід ріпсаліс, то об'єднуючи з іншими кактусами. Але офіційно аканторіпсаліси продовжують розглядатися як окремий рід рослин, чиї характеристики відрізняються від родичів насамперед по цвітінню і будовою.

Великою різноманітністю кімнатні аканторіпсаліси похвалитися не можуть. У кімнатній культурі поширена переважно один-єдиний вид аканторіпсалісов з 9 природних різновидів. Решта рослини є надбанням тільки окремих ботанічних колекцій. У природі аканторіпсаліси зустрічаються тільки в Латинській Америці, в основному на території Перу, Аргентини і Болівії.

Аканторіпсаліс одноколючковий (Acanthorhipsalis monacantha, в каталогах часто називають як аканторіпсаліс моноканта без перекладу видового імені) - великий кущистий кактус, розміри якого можуть перевищити 2 м в обхваті. Висота рослини безпосередньо залежить від умов утримання. В молодості виглядає акуратно, своє справжнє обличчя проявляє, лише досягнувши чотирьох-, а то і п'ятирічного віку.

Рослина постійно розростається, звисає з ємності, створює великий кущ, пагони в якому можуть витягнутися на кілька метрів. Плоскі, рідше - тригранні пагони зі світло-зеленим забарвленням поступово набувають ремневідних або уплощенно-тригранну форму. При ширині від 2-х до 6 см вони в довжину можуть доростати до 50 см і дивують красою своєї воскової "гладкою" поверхні, розташованими досить рідко зубами з ореолами тонких сантиметрових колючок і щетинок. При нестачі світла і вирощуванні в підвісних корзинах пагони можуть подовжуватися, аж до 100-150 см, але при нормальному розвитку вони такої довжини не досягають, створюючи компактний кустообразно силует. Головною відмінною рисою аканторіпсалісов, по якій ці кактуси і відокремлюють від більшого роду ріпсаліс, є саме наявність тонких колючок в ареолах.

У розвитку аканторіпсалісов період спокою виражений дуже слабо, точніше, він займає дуже короткий час і не вимагає сильного зниження температур. Період спокою у аканторіпсалісов доводиться на осінь.

Основна перевага всіх аканторіпсалісов - період цвітіння. Вважається, що він не зовсім типовий для кімнатних кактусів, адже помилуватися на поступове розпускання помаранчевих бутонів можна з кінця зими до середини весни. Але і на самі квітки хочеться милуватися. Химерні бутони яскравого оранжевого кольору розкриваються поступово, дивуючи не менше вогняними дзвіночками квіток з ланцетними пелюстками. Виглядають квітки восковими і досить м'ясистим. Чи не занадто великі, але здаються вражаючими на плоских пагонах яскраво-помаранчеві квітки аканторіпсаліса діаметром до 2-х см ідеально гармоніюють з забарвленням зелені, пропонуючи помилуватися на рідкісне поєднання світло-зеленого і апельсинового тонів. Зустрічаються серед аканторіпсалісов і інші відтінки забарвлення, менш з них поширені червоний і білий. Зовнішня сторона квіток опушена, що підкреслює незвичайність рослини. Після цвітіння поступово дозрівають круглі, вкриті дрібними лусочками плоди, що приховують темно-коричневі насіння.

Догляд за аканторіпсалісом в домашніх умовах

Аканторіпсаліси дивують своєю вологолюбні. Звичайно, рясні поливи для цих кактусів все одно скромніші, ніж для трав'янистих тропічних рослин, але і з побратимами їх порівняти не можна. Специфічний період спокою, виявляється більше в зміні догляду, ніж в різкій зміні температур, не вимагає від квітникарів тих же зусиль, що період спокою у будь-якого іншого квітучого кактуса. Аканторіпсаліс можна сміливо називати простим у вирощуванні рослиною через його здатності добре відновлюватися.

Аканторіпсаліси вирощують як горшкових великий кактус або як ампельна рослина зі звисаючими пагонами. Орієнтуватися все ж краще на особливості кожної рослини і його темпи зростання, хоча за допомогою контролюючої обрізки і корекції умов можна контролювати і задавати потрібне "напрямок".

Освітлення, підбір місця для аканторіпсалісов

Завдяки своєму лісовому походженням аканторіпсаліси приємно дивують невибагливістю до висвітлення. Навіть під час цвітіння рослина не буде вередувати і вимагати виключно сонячного місця. Але інтенсивність освітлення безпосередньо впливає на форму і розміри. На сонячному місці з притенением тільки від полуденних сонячних променів аканторіпсаліси зберігають компактність, пагони не перевищують 50 см. А ось в притенении вони витягуються в довгі батоги, сама рослина більше схоже на каскадне і привабливо виглядає тільки в підвісних кошиках.

Аканторипсалис одноколючковый (Acanthorhipsalis monacantha)
Аканторіпсаліс одноколючковий (Acanthorhipsalis monacantha)

Температурний режим та провітрювання для аканторіпсалісов

Незважаючи на свій статус квітучого кактуса, аканторіпсаліс відрізняється від звичних кактусів вимогами до зимового утримання. Щоб цей кактус зацвів, для нього не потрібно строго витримувати сухий і холодний період спокою, різко контрастує зі звичними умовами. Взимку аканторіпсалісу цілком комфортно в прохолодно-кімнатних температурах. Оптимальною вважається зимівля при температурі від 15 до 18 градусів, яку нескладно забезпечити навіть в звичайній житловій кімнаті. Мінімально допустиме значення температури повітря - 10 градусів тепла.

У період активного росту аканторіпсаліс вражає стійкістю до будь-яких температур, навіть найспекотнішим. Діапазон допустимих температур - від 20 і до 30 градусів тепла.

Для розвитку аканторіпсалісов краще, щоб нічна температура сильно знижувалася в порівнянні з денною. За умови достатнього захисту від негоди і намокання, при розміщенні в притенении ці кактуси можна виносити на відкрите повітря влітку. Температура повітря не повинна опускатися нижче 12 градусів тепла. Протягів аканторіпсаліси не бояться, але від холодних протягів взимку їх потрібно ретельно оберігати.

Поливи і вологість повітря для аканторіпсалісов

Протягом всієї стадії активного розвитку аканторіпсаліси потребують рясних поливах. Рослини воліють стандартну вологість субстрату з пересиханням тільки верхнього шару земляного кома. Особливо важливо підтримувати стабільний рівень зволоження в період бутонізації та цвітіння, коли рослина болісно реагує на посуху. Рясні поливи скорочують тільки на період спокою, орієнтуючись на те, як просихає субстрат і зменшуючи його вологість вдвічі або періодично даючи просихати грунті (але не повністю). Більш сильна просушка стимулює утворення більшої кількості бутонів, але посухи, повного висихання субстрату рослина не виносить навіть в період спокою. Поливи для аканторіпсаліса бажано скорочувати поступово.

Для аканторіпсалісов обов'язково потрібно використовувати злегка теплу воду і зливати надлишки води з піддонів відразу ж після поливу.

Аканторіпсаліси люблять підвищену вологість повітря. Рослина не вимагає тропічних умов, але періодичні обприскування влітку дозволяють зберігати декоративність в спеку і домогтися більшої краси зелені і інтенсивності росту. Якщо повітря дуже сухий, то для аканторіпсаліса краще встановити зволожувач хоча б у вигляді звичайного піддона з вологим керамзитом або мохом.

У програму догляду за аканторіпсалісом варто включити регулярне протирання від пилу. Найкраще проводити зняття забруднень м'якої пензликом.

Підживлення для аканторіпсалісов і склад добрив

Особливе значення підгодівлі для аканторіпсалісов мають в період бутонізації та цвітіння. Внесення добрив в цей час покращує якість цвітіння і його тривалість, але навіть з цією метою не варто робити підживлення занадто інтенсивними. Для аканторіпсалісов добрива вносять тільки з квітня і до вересня. Оптимальна частота - 1 раз на місяць.

Для цього кактуса підійдуть як спеціальні добрива для кактусів, так і звичайні комплексні добрива для кімнатних рослин. Якщо використовуються добрива для сукулентів, то дотримуються дозування, зазначену на упаковці. А ось звичайні добрива використовують удвічі заниженою концентрації.

Аканторипсалис одноколючковый (Acanthorhipsalis monacantha)
Аканторіпсаліс одноколючковий (Acanthorhipsalis monacantha). © Carmen

Обрізка і формування аканторіпсалісов

Здатність аканторіпсалісов добре відновлюватися після обламування пагонів дозволяє рослині зберігати декоративність, навіть якщо внаслідок неправильного підбору ємності вона перевернеться. Але занадто експлуатувати цей її талант не варто.

Якщо пагони рослини витягуються, травмовані, втрачають декоративність, рослина стає неохайним або потрібно обмежити його розмір, можна сміливо обрізати зайві пагони або вкорочувати довгі батоги, даючи зрізах підсохнути і обробляючи їх деревним вугіллям. Обрізку виконувати можна тільки продезинфікованим гострим ножем.

Пересадка аканторіпсалісов і підбір субстрату

Пересадку для аканторіпсалісов проводять тільки тоді, коли вони повністю освоюють субстрат. Дорослі аканторіпсаліси НЕ пересаджують, замінюючи верхній шар субстрату на свіжий і змінюючи ємність тільки в крайньому випадку.

Грунт для вирощування аканторіпсалісов потрібно підбирати по параметру водопроникності і пухкої текстури. Особливих вимог цей кактус до грунту не пред'являє, добре пристосовується до будь-якого грунту з високим вмістом піску. Прекрасно підійде для аканторіпсалісов стандартний субстрат для кактусів і сукулентів. Оптимальні показники рН - від 4,5 до 6,0.

Підвищена вологолюбивість у цього лісового кактуса аж ніяк не зменшує його чутливість до надмірного зволоження, вогкості грунту, застою води. Гнилі вражають цей папороть при неправильному поливі так само, як і всіх сукулентів. Тому при пересадці вкрай важливо закласти якісний дренаж на дно ємності і додати розпушують добавки в сам субстрат. Для аканторіпсаліса підійдуть добавки керамзиту, цегляної крихти, перліту.

Підбираючи ємності для аканторіпсалісов, варто пам'ятати, що важлива стійкість горщика, його здатність утримувати масу пагонів, і наявність достатньої кількості отворів для стоку води. Що стосується форми і розмірів, то тут орієнтуються виключно на розміри самої рослини. Ширина, що перевищує висоту, краща. Аканторіпсаліси у віці старше 5 років найчастіше висаджують в ящики або великі підвісні кошики.

Захворювання і шкідники, поширені у аканторіпсалісов

Серед цих витривалих кактусів шкідники велика рідкість. Тільки в дуже занедбаному стані аканторіпсаліси страждають від борошняних червців, боротися з якими можна простими відварами цілющих трав або часнику, протиранием стебел або інсектицидами.

При сильній підвищеної вологості повітря або переливе кактусів загрожують гнилі, які легко помітити і зупинити корекцією догляду. В крайньому випадку аканторіпсаліси екстрено пересаджують, видаляючи всі пошкоджені частини.

Поширені проблеми в вирощуванні аканторіпсалісов:

  • витягування пагонів в недостатньому освітленні;
  • зміна забарвлення при різному освітленні;
  • висихання пагонів, занедбаний вигляд при частому пересиханні грунту;
  • відсутність цвітіння при поганому освітленні.
Аканторипсалис одноколючковый (Acanthorhipsalis monacantha)
Аканторіпсаліс одноколючковий (Acanthorhipsalis monacantha)

розмноження аканторіпсалісов

Складними в розведенні кактусами аканторіпсаліси назвати не можна. Їх можна отримати з насіння або живців, причому обидва способи досить ефективні.

Живці у аканторіпсалісов можна нарізати і з молодих, та зі старих пагонів, використавши що залишилися після обрізки частини. Зрізи обов'язково підсушують протягом декількох годин. Укорінюють живці в піску або суміші субстрату з піском, при легкої вологості. В середньому укорінення займає від 2-х до 6 тижнів.

Насіння аканторіпсаліса проростають при температурі від 20 до 25 градусів тепла. Посіви проводять рідко, в піщано-торф'яної субстрат, прикриваючи тонким шаром піску. Ємності виставляють на яскравому освітленні, накриті плівкою або склом їх щодня провітрюють.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here