Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Велика шкода від маленької попелиці.

0
137

Садівники-аматори часто вважають тлю менш небезпечною, ніж інших комах, - адже плодів вона, як правило, не ушкоджує. А між тим, основна шкода позначається на другий рік, коли її самої в саду може вже й не бути. Поселяючись на рослинах цілими колоніями, висмоктуючи сік рослин, ці дрібні малорухомі комахи тим самим сильно їх пригнічують. Після цього деформуються листя і пагони, на них поселяються гриби, погіршується загальний стан рослини. Пошкоджені рослини закладають менше плодових бруньок, йдуть в зиму ослабленими і можуть частково або навіть повністю загинути від низьких температур. Іноді попелиць важко помітити через те, що вони приймають забарвлення тих частин рослин, на яких знаходяться їхні яйцеподібні тіла, опуклі з боку спинки, покриті м'якими восковими виділеннями у вигляді пилку або ніжного гармата. Яйця комахи чорні, блискучі, подовжені.

Зелена яблунева попелиця (The green apple aphid) • A, доросла самка (adult sexual female) • B, дорослий самець (adult male) • C, молода самка (young female • D, самка відкладає яйце (female laying an egg) • E , Яйця змінюють колір після того як їх відклали (eggs, which turn from green to black after they are laid)

Попелиці бувають найрізноманітніші. Частіше за інших шкодять зелена яблунева попелиця, сливова запилення попелиця, чертополохова тля і тля вишнева. Ось про них - докладніше. Зелена яблунева попелиця пошкоджує яблуню, грушу і деякі інші культури. Сама вона дрібна (близько 2 мм), зеленого кольору. На пагонах яблуні зимують її яйця, а в період розпускання плодових бруньок відроджуються личинки. Спочатку вони смокчуть кінчики розпускаються листя, потім переходять на молоде листя і бутони. Під час цвітіння рослини розвивається вже друге покоління, в якому є крилаті особини, що перелітають на інші дерева і швидко розселяються в саду. За літо попелиця здатна дати 17 (!) поколінь.

Сливова запилення попелиця пошкоджує всі кісточкові культури. При сильному розмноженні нижня сторона листя і верхівки пагонів суцільно вкриті шаром комах. Ця тля крупніше, розмір її доходить до 3 мм, вона світліше. Зимує теж у фазі яєць близько нирок і в тріщинах кори пагонів. Личинки з'являються тоді, коли розсуваються луски на нирках рослини. Дає до 10 поколінь за сезон. Чертополоховая тля теж завдає шкоди кісточковим. Пошкоджені листя безладно скручуються, а пагони викривляються. Попелиця яскраво-зеленого кольору, величиною 2,5 мм. Зимують яйця. Личинки виходять ще до розпускання бруньок і висмоктують сік з молодих пагонів. Починаючи з третього покоління з'являються крилаті особини, що перелітають на будяк, соняшник та інші складноцвіті рослини.

З середини літа попелиця, в основному, з саду відлітає і повертається лише восени, щоб відкласти яйця. Вишнева попелиця шкодить і вишні, і черешні. Листя, пошкоджені комахами, чорніють, зморщуються і засихають.

При масовому розмноженні шкідник може переходити на плоди. Ця тля чорна, блискуча, розміром до 2,5 мм. Зимують яйця серед нирок на вершині пагонів. Наростання чисельності шкідника відбувається дуже швидко. На черешні попелиця дає до 14 поколінь.

Рослини для захисту саду
рослина Які частини рослини збирати, час збору Спосіб приготування настою або відвару
1 2 3
чемериця Лобеля Коріння і надземні частини. У фазу "зеленого конуса" 1 кг сирих рослин, 500 г напівсухих, 250 г сухих або 100 г кореневищ настоюють 24 - 48 год в 10 л води. Для відвару: наполігши 2-3 ч в тих же співвідношеннях, кип'ятять 30 хв в закритій посудині
Тютюн, махорка Листя, стебла Для настою: 400 г висушеної сировини настоюють 2 доби в 10 л води. До отриманого настою доливають ще 10 л води. Для відвару: 400 г сировини настоюють 1 добу в 10 л води і кип'ятять 2 год. В охолоджений відвар додають ще 10 л води
щавель кінський коріння 300-400 г заливають 10 л гарячої води, настоюють 2-3 год
чистотіл великий Вся рослина 3-4 кг сирої трави (або 1 кг сухої) наполягають 24-36 год в 10 л води
вільха сіра листя 2 кг свіжих (або 1 кг сухих) листя настоюють 24 год і кип'ятять 30-40 хв
сосна звичайна однорічні прирости 2 кг хвої наполягають 5 7 дн. в 8 л води. Настій щодня перемішують. Перед обприскуванням розбавляють водою 1:10
перець стручковий стручки 1 кг сирих або 0,5 кг сухих плодів настоюють 2 доби в 10 л води. Для відвару 1 кг розрізаних плодів кип'ятять 1 год в 10 л води, потім 2 доби наполягають. Розводять в воді в пропорції 1: 7. Для обприскування беруть 100 г концентрату на 10 л води
Картопля бадилля 1,2 кг зеленої маси або 600-800 г сухої настоюють 3-4 год в 10 л води
Ромашка аптечна Листя і суцвіття під час цвітіння 1 кг сухої маси настоюють 12 год. Перед обприскуванням розбавляють водою 1: 8
Деревій обикновеннийОдуванчік лікарський Надземна частина під час цветеніяЛістья і коріння під час цвітіння 800 г сухої трави запарюють окропом 30 - 40 хв, доливають водою до 10 л і настоюють 36- 48 год. Відвар кип'ятять 30 хв 200-300 г подрібнених коренів або 400 г свіжого листя (або 20-30 г сухих) наполягають 2-3 ч в 10 л води
Цибуля ріпчаста Цибулини, луска 200 г наполягають 12-17 год в 10 л води
часник посівний головки 200 г наполягають в літрі води 5 діб в щільно закритому посуді. 250 мл настою на 10 л води
Зольно-мильний розчин 300 г золи дерев м'яких порід (або 150 г твердих порід) залити 10 л гарячої води, довести до кипіння, розчин процідити
мильний розчин 250-300 г мила господарського розчинити в 10 л води (м'якої)

У боротьбі з тлею слід враховувати одну обставину. Понад 60% зимуючих яєць самки відкладають на кореневій порослі та жирових пагонах (волчках), тому якщо в зимовий час ці пагони зрізати і спалити, то в значній мірі можна зменшити кількість шкідливого комахи в саду.

Вишнева попелиця (Myzus cerasi)

Захищаючи сад від попелиці, цілком можна обійтися без отрутохімікатів. Краще використовувати для цього настої і відвари різних рослин. Причому, чим рослина сильніше подрібнене, тим краще воно діє. Обприскувати слід, як тільки виявляються перші комахи. Не треба чекати, поки вони розмножаться у великих кількостях.

Перед обприскуванням до відварів і настоїв трав треба додати 30-40 г мила для кращої прилипаемості. І ще про що треба пам'ятати - це те, що деякі рослини (наприклад, чемериця Лобеля) отруйні, тому при їх застосуванні не можна забувати про техніку безпеки. Якби у попелиць не було ворогів, то потомство однієї самки за рік могло покрити землю багатометровим шаром.

На щастя, цього не трапляється, тому що ворогів у попелиці дійсно багато: і сонечка, і златоглазки, і мухи-сірфіди і ін.

Тому наше завдання - всіляко зберігати і сприяти розмноженню цих своїх друзів і союзників в боротьбі з небезпечним шкідником.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here