Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Чистотіл – український женьшень

Трава чистотіл - ціла аптека. І якщо "лук від семи недуга", а "оман дає дев'ять сил", звіробій - бальзам від 99 хвороб, то чистотіл - український женьшень і лікує понад 250 хвороб. Чистотіл великий (Chelidonium majus) в перекладі латинська назва роду означає "ласточкина трава": ще стародавні греки помітили, що рослина розквітає з прильотом ластівок і в'яне з їх відльотом.

Чистотел большой
Чистотіл великий. Кредитують © H. Zell

А в народі чистотіл по різному зветься: подтиннік, Адамова голова, бородавник, бородавочник, волосник, гладушнік, гладишнік, глекопар, жовтий молочай, польова гірчиця, охайний, чистотіл, чистець, чістуха, желтомолочнік, красномолочнік і т.д. Судячи з усіх його іменах можна і короткий опис скласти, не заглядаючи в розумні книги. Подтиннік тому, що росте під тином, забором з обтесаних кілків, яким обгороджували городи і сади. Чистотілом, охайний, чістуха, чистяком - пряма вказівка на його здатність зробити чистим тіло. Як? Про це говорять інші народні назви чистотілу - бородавочник, бородавник. З давніх-давен застосовували чистотіл для позбавлення від бородавок, мозолів, при висипах, виразках, лишаях, вуграх.

Інші назви - желтомолочнік, красномолочнік, допоможуть легко виділити чистотіл серед інших рослин. На високих, м'яко опушених стеблах, прикрашених красивими різьбленими листям, розпускаються жовті чотирипелюсткові квітки чистотілу. Стебло легко ламається по вузлах, місце надлому покривається рясно виступаючим, жовто-оранжевим або яскраво-оранжевим соком. Вміщені в молочному соку алкалоїди і є ті речовини, що допомагають впоратися з бородавками та іншими ураженнями шкіри. Чистотіл - це багаторічна трав'яниста рослина 80-100 см висоти, з коротким кореневищем, сімейства макових (Papaveraceae). Стебла ребристі, облистнені, гіллясті. Листя шаровідноперісторассечённие. Квітки жовті на досить довгих квітконіжках, зібрані в прості парасольки і розташовані на верхівках стебел і гілок. Кожна квітка складається з 4 пелюсток довжиною близько 1 см. Плід - стручковидная коробочка до 5 см довжини, насіння яйцеподібні, 1-2 мм довжини, чорно-коричневі, глянцеві. Цвіте з травня до осені. Плодоносить з червня до вересня.

Цветы чистотела
Квіти чистотілу. © Evgenii

У природі виростає в Європі і в Середземномор'ї, також поширений в Америці, куди був завезений в 1672 році колонізаторами як ліки від шкірних хвороб, таких як бородавки. Натуралізувався всюди в світі в зоні помірного клімату. Рослина містить алкалоїди: в траві 0,97-1,87%, в коренях 1,9-4,14%. Серед них хелидонин, гомохелидонин, хелеритрин, метоксіхелідонін, оксізелідонін, сангвінарін, оксісангвінарін, протопин, аллокріптонін, спартеїн, коптізін, хелідамін, хелілютін. У траві міститься ефірне масло, аскорбінова кислота, вітамін А, органічні кислоти - хелідоновую, яблучна, лимонна, бурштинова. Молочний сік представлений смолистими речовинами, що містять до 40% жирної олії. У насінні знаходиться 40-68% жирної олії, а так само ліпаза.

Правильний збір та сушка чистотілу

Стара народна мудрість говорить- "цілюща трава діє в своїй цілісності", тому для сушки чистотілу треба вирвати кущ з коренем, на місці очистити коріння від землі, а стебла - від сухого листя і сторонньої трави. Будинки коріння і стебла промити, зв'язати їх слабо в пучки по 10-15 штук і повісити на просушку в коридорі, сухий комори, на горищі, під дахом, на балконі в тіні, під навісом з гарною вентиляцією, але так щоб на них не потрапляв дощ і промені сонця. Тримати в підвалі, а тим більше в погребі не можна ні в якому разі, тому що він пропаде (зітліє). Можна сушити в сушарці при температурі 50-60 градусів. При швидкій сушці зберігається велика кількість соку, при повільній-трава може побуреть і навіть загнити. Коли трава висохне, зібрати її в пучок, обернути папером або матерією від пилу, залишивши верхню частину пучка прочиненими для повітря, а кореневу систему закрити і повісити в сухому місці. Так він може зберігатися довгий час, не втрачаючи своїх лікувальних властивостей. Можна зберігати висушену сировину до 3 років в добре закритих коробках у сухому, провітрюваному приміщенні.

Цветы чистотела
Квіти чистотілу. © Evgenii

Під час збору і сушки чистотілу можна торкатися руками обличчя, особливо очей і губ. Після закінчення роботи необхідно вимити руки з милом. Чистотіл в сушеному вигляді продається в аптеках.

Увага! Чистотіл - рослина отруйна, його внутрішнє використання вимагає обережності. При тривалому прийомі або великих дозах прийому можуть виникати блювота, пронос, в деяких випадках пригнічення дихального центру! Перед вживанням проконсультуйтеся з лікарем!

Фармакологічні властивості

Вивченням фармакологічної дії суми речовин екстракту з чистотілу займався видатний український фармаколог С. О. Чирвінський. При нанесенні водного екстракту чистотілу на шкіру зазначалося місцеве подразнення. Про противопухлевих властивості чистотілу є суперечливі відомості. Вивчалися також окремі алкалоїди чистотілу. Хелідонін надає заспокійливу дію. Гомохелидонін відомий як сильний місцевий анастетик, однак використання в медицині він не знайшов, так як є судорожною отрутою. Хеллерітрін вивчався В. А. Челобітько і Д. А. Муравйової. Були виявлені його анальгезирующие властивості; відзначено, що він підсилює знеболюючий ефект морфіну, а також снодійну дію наркотичних препаратів хлоралгидрату і тіопенталу. Сангвінарин володіє антіхолінестеразнимі властивостями, посилює перистальтику кишечнику і секрецію слини. При місцевому застосуванні викликає подразнення слизової оболонки з подальшою анастезіей. Протопін підсилює тонус гладкої мускулатури матки.

Млечный сок на изломе стебля
Молочний сік на зламі стебла. Кредитують © Antti Bilund

Застосування в медицині

У народній медицині траву, коріння і свіжий сік чистотілу застосовували при шкіряних хворобах, важко гояться ранах, вовчак, при пухлинах шкіри. Свіжий молочний сік чистотілу є поширеним в народній медицині засобом зведення бородавок, мозолів, темних плям на шкірі. Крім того, його використовували при корості. В даний час в медицині багатьох країн чистотіл застосовують, в основному, при захворюванні печінки і жовчного міхура. Настій чистотілу призначають також як проносне і сечогінний засіб. З алкалоїдів чистотілу застосовують хелидонин як болезаспокійливий і спазмолітичний засіб. Чистотіл з ромашкою застосовують для полоскання порожнини носа і глотки при поліпах в носі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here