Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Фузаріоз – зупинимо грибкову хворобу у рослин

0
606

Фузаріоз - поширена і небезпечна грибкова хвороба. Фузаріоз - інфекційне захворювання рослин (культурних і дикорослих), яке викликається грибами роду Fusarium. Рослини уражуються в будь-якому віці. Гриб знаходиться в грунті і проникає в рослину через грунт і ранки. У молодих рослин захворювання проявляється у вигляді загнивання коренів і кореневої шийки. У цих місцях тканини буріють, стебло стає тоншою, листя жовтіє. Незабаром вся рослина в'яне і гине. Захворювання в основному поширюється вогнищами. Поширюється інфекція через грунт. Найсильніше сприйнятливі до хвороби ослаблені рослини. Розвитку хвороби сприяє висока вологість грунту і повітря. Захворювання поширене в усіх кліматичних зонах. При фузаріозу вражаються судинна система (фузаріозне в'янення) і тканини рослини (гниль коренів, плодів і насіння, фузаріоз класів, качанів; ін. Види фузаріозу). Збудники довго зберігаються в грунті і на рослинних рештках, потрапляють в рослини через кореневу систему і нижню частину стебла.

Фузариоз томата
Фузаріоз томата. © Scot Nelson

Джерелом інфекції можуть бути також заражені насіння і розсада. Швидкому розвитку хвороби сприяють несприятливі фактори (різкі коливання температури і вологості повітря і грунту, недолік грунтового харчування та ін.), Що ослабляють рослину, пошкодження комахами та ін. При фузаріозного в'янення поразки і загибель рослин відбуваються через різке порушення життєвих функцій внаслідок закупорки судин міцелієм гриба і виділення їм токсичних речовин (фузаріевой кислоти, лікомаразміна і ін.). Захворювання починається з гнилі коренів. Збудники проникають із ґрунту спочатку в дрібні корінці, потім, у міру розростання грибниці, - в більші. Потім по проводять судинах піднімаються в стебло і доходять до листя. Нижні листя в'януть, краю інших стають водянистими, а окремі ділянки блідо-зеленими або світло-жовтими. Судини листя і черешків слабшають, і мляві листя повисають уздовж стебла. При температурі нижче + 16 ° С хворі рослини досить швидко гинуть. При цьому гриби виділяють токсини, які викликають розкладання тканин клітин, гниль коренів, побуріння і всихання гілок і листя. При підвищеній вологості повітря на поверхні листя утворюється ніжний білий наліт.

ознаки поразки

При фузаріозу вражаються судинна система (фузаріозне в'янення) і тканини рослини (гниль коренів, плодів і насіння). При фузаріозного в'янення поразки і загибель рослин відбуваються через різке порушення життєвих функцій внаслідок закупорки судин міцелієм гриба і виділення їм токсичних речовин. У уражених рослин спостерігається погане цвітіння, пожовтіння і опадання листя, потемнілі слаборозвинені коріння, загальне в'янення. На зрізі стебла і листя видно темні судини. При температурі нижче + 16 ° С хворі рослини досить швидко гинуть.

Фузариоз колоса
Фузаріоз колоса. © MUExtension417

На цибулинах, частіше у донця з'являються вдавлені всередину червонувато-бурі плями (тому фузаріоз у цибулинних дуже часто називають червоною гниллю), які при підвищеній вологості покриваються рожево-білим нальотом. При зберіганні хвороба швидко прогресує і цибулини загнивають, будучи при цьому серйозним джерелом інфекції. Фузаріозні в'янення особливо небезпечні для всіх цибулинних рослин, неорегелії, троянди, хризантеми, ехмеі, антуріума, гербери, цикламена, бальзаміну, зигокактуса і інших членистих кактусів.

способи боротьби

Для профілактики фузаріозу кімнатних рослин грунт необхідно прожарювати або проморожувати, насіння - протравливать перед посівом. При підготовці грунтової суміші можна вносити препарат Триходермін - кілька зерняток на горщик діаметром 25 см. Не слід нехтувати правилами утримання кімнатних рослин - хвороба розвивається тільки на ослаблених рослинах. Дуже часто захворювання виявляють занадто пізно, коли процес захопив більшу частину рослини і його загибель неминуча. Хворі рослини і цибулини тут же ізолюють, а здорові обприскують Беномілом (фундазолом). Цибулини перед посадкою і зберіганням протруюють Флудіоксонілом (препарат Максим) протягом 30 хвилин, потім просушують протягом доби.

Фузариоз клубники
Фузаріоз полуниці. © Aileen Reid

Якщо рослина уражена не сильно, можна спробувати вкоренити з нього держак. Потрібно обрізати верхівку, витримати її 8 годин в розчині Беном (фундазолом) з додаванням краплі Епін. Якщо держак вкорениться і не загине найближчим часом, значить, з хворобою він впорався. Біологічні протигрибкові препарати "тріходермін" або "Мікосан-В". "Фітоспорін-М", "Фітоцид" бажано починати використовувати ще з етапу посіву насіння в грунт.

профілактика

Розвитку хвороби сприяє висока вологість грунту і повітря, тому частіше провітрюйте приміщення, рихлите верхній шар землі і дезінфікують грунт перед застосуванням. При роботі стерилізують інструменти - ніж, ножиці і навіть підв'язувальний матеріал (дріт, нитки) спиртом. При використанні води з природних водойм або дощової води, її можна витримати попередньо з препаратом Фітоспорін-М.

Фузаріоз у різних рослин

Астра

Фузаріозне в'янення, або фузаріоз айстри, - це грибкове захворювання, яке викликається одним з грибів роду фузариум. Проявляється захворювання зазвичай вже у дорослих рослин, в фазу бутонізації і початку цвітіння. Радикальних заходів боротьби із захворюванням поки не придумано. Однак, існують профілактичні заходи боротьби, здатні знизити захворюваність. Дуже важливо для айстри створити на ділянці культурооборот, а на великих площах - сівозміна. Астра повинна чергуватися з іншими квітковими та овочевими рослинами так, щоб вона поверталася на колишнє місце не раніше ніж через 5 років.

Фузариоз астры (Каллистефуса)
Фузаріоз айстри (каллістефус). © Jaroslav Rod

На ділянку, який готується під посадку айстри, не слід вносити гній і свіжий компост, а тільки перегній і добре перепрілий компост. Підвищують польову стійкість до фузаріозу всі прийоми, що сприяють підвищенню фізіологічної стійкості рослин, а саме: передпосівна обробка насіння розчинами мікроелементів, вирощування здорової, міцної розсади, позакореневі підживлення макро- і мікродобривами. Не слід садити рослини густо, потрібно, щоб міжряддя добре провітрювалися і у кореневої шийки не застоювалася вода. Уражені фузаріозом рослини треба якомога раніше прибирати з ділянки або з квітника. Їх ні в якому разі не можна закопувати в землю або складати в компост. Їх неодмінно потрібно спалювати. І звичайно, дуже важливо вибирати для посадки найбільш стійкі до фузаріозу сорту

томати

Перша ознака поразки - нижнє листя злегка в'януть і стають хлоротичними. У нижній частині стебла судини стають темно-коричневими. Виразність симптомів посилюється в жаркий день, з часом захворювання охоплює всю рослину. Більшість листя в'яне, і рослина гине. Некроз судин виявляється у верхній частині стебла і в черешках.

Фузариоз томата
Фузаріоз томата. © FD Richards

Одним із профілактичних засобів боротьби є використання здорового насіннєвого матеріалу. Вирощування стійких до захворювання гібридів (Червона стріла F1, Портос F1, Титанік F1, Чіблі F1, Ерато F1, Сантьяго F1 і тд.). Внесення триходерміну в розсадну суміш (1-2 г / рослина) і в грунт (з розрахунку 100 кг / га) перед посадкою на постійне місце здатне знизити ураженість рослин як в ранній період, так і в дорослому стані. Протруювання насіння фунгіцидами та прогрівання перед посівом ліквідує насіннєву інфекцію. Обприскування рослин і протока ґрунту в період вегетації при появі симптомів в'янення препаратами з групи бензімідазолу здатні стримувати розвиток захворювання.

Колос

Ця хвороба зустрічається у всіх областях обробітку зернових культур і є причиною значних втрат зерна при збиранні пшениці. Значно страждає і якість зерна: знижується здатність до проростання, погіршуються хлібопекарські якості і, внаслідок утворення мікотоксинів, скорочується можливість застосування цього зерна в якості корму. Поряд з пшеницею захворювання фузаріозом схильні ячмінь і жито.

Фузариоз колоса
Фузаріоз колоса. © cision

У виняткових випадках весь колос стає безплідним. Але, як правило, уражаються тільки окремі колоски і частини класів (часткова пустоколосиці). Такі колоски мають часто жовтувато-рожевий наліт або пофарбовані в червоний колір. При ураженні грибом Gerlachia nivalisна лусочках з'являються чітко окреслені коричневі плями.

Картопля

Хвороба розвивається на бульбах під час зберігання картоплі. На бульбах утворюються сірувато-бурі злегка вдавлені плями. Потім м'якоть під плямою стає пухкої, набуває буро забарвлення. У ній утворюються порожнини, заповнені білим, жовтуватим або темним пухнастим міцелієм гриба. Уражена тканина швидко підсихає, шкірка зморщується, утворюючи складки навколо первісного плями.

Фузариоз клубня картофеля
Фузаріоз бульби картоплі. © Andrew Taylor

Для боротьби потрібне дотримання режиму зберігання; недопущення механічних пошкоджень бульб під час прибирання; боротьба з хворобами і шкідниками під час вегетації. А як боретеся з цією хворобою Ви? Чекаємо Ваших порад!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here