Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Гортаємо народний календар: друга тиждень червня

0
191

Літні днинки швидко біжать ... Ось і ще одна тиждень червня позаду. Здається, давно чи почали посіви і посадки - а в садах і на городах вже наливається врожай. Але давайте в нескінченному калейдоскопі дачних справ відшукаємо вільну хвилинку, щоб в черговий раз перегорнути сторінки народного календаря. Можливо, якісь з його підказок і нам сьогодні знадобляться ...

Червень. цвіте шипшина 9 червня - Федора Ізбосора. У цей день особливу роль відіграє покровитель будинку - домовик. З ним завжди намагалися порозумітися: хоч і стверджують, що "господар" зазвичай доброзичливий до мешканців житла, але коли образити його, не попасти чимось, може нашкодити. Заборонялося помсти в будинку: "На Федору не винось із хати сміття" - за повір'ям, так можна випадково будинкового (який, кажуть, живе під віником) вимести, залишивши будинок без його захисту. Якщо у вас є власний бізнес (особливо торговий), в цей день легко отримати заступництво доброго домашнього духу, його допомогу в реалізації своїх проектів. Всього-то й потрібно - блюдечко каші і кілька дрібних монет. Такий нехитрий "презент" залишали за грубкою (при відсутності якої зійде і холодильник або плита)). Не можна сваритися, обговорювати з ким-небудь свої проблеми або сімейне життя, скаржитися на негаразди - вважається, що все, висловлене вголос в цей день, моментально "розлітається по світу".

10 червня - Микита Гусятник, полудніци. Полудніци називали духів, які в спекотний літній полудень кружляють над лугом. За повір'ям, вони приймають жіночий вигляд і на Микиту спокушають чоловіків, прагнучи забрати чоловічу силу (щоб уникнути небезпеки, рекомендували в цей день не лежати на землі).

За повір'ям, полудніци "відповідають" за урожай, допомагають наливатися колосьям Але взагалі-то, полудніци - добрі духи, "відповідають" за майбутній урожай: від них, за повір'ям, залежить, як наливається колос, яким виявиться зерно. Якщо чоловікам вони ще чимось можуть загрожувати, то жінкам протегують. У давнину вагітних посилали на поле, щоб ті у хлібного колоса силу й міць взяли. А народити на ниві вважалося вельми сприятливим - вірили, що в цьому випадку все проходить швидко і легко, а дитина неодмінно буде здоровим. Рясні роси і тиха, безвітряна погода на Микиту - до хорошого урожаю зерна.

11 червня - Феодосія Колосяніца, гречішніци. Традиційно вважається дуже несприятливим: "День святої Феодосії один коштує всіх понеділків". Прийшла пора перших білих грибів. Не випадково їх називають "колосовики" - як раз в цей час починає колоситися жито. На цей рахунок існувала така прикмета: "Колосіння жито - багато грибів знайдеш, а якщо спеку в червень - на колосовики плюнь". Земля "важка стала", тому скакати і стрибати заборонялося - щоб не турбувати її даремно.

Прийшла пора білих грибів Сіяли гречку, садили боби, попередньо вимочивши їх в дощовій воді. При посадці неодмінно читали змову на хороший урожай. Домашню худобу, щоб краще плодилась, починали підгодовувати хлібної випічкою, бубликами.

12 червня - Ісаакій-Змійовик. "За Федосов - Ісаакій, виповзає з нір гад всякий". За повір'ям, це день зміїних весіль. Заборонялося ходити в ліс або на луг, щоб уникнути смертельного укусу: вважалося, що врятувати людину після нього буде неможливо. Вбити змію в цей день - накликати на себе великі біди: родичі її помстяться без пощади. Уберегтися від небезпеки допомагали всілякі амулети, обереги: здатність захищати від змій приписували Мар'їна кореня, ясеня (дієвої вважається і кора, і листя, і гілки дерева, і навіть зола від ясеневих дров). А ще слід було неодмінно уважити кішок - пригостити повкуснее, приголубити. Вірили, що "котяча магія" теж служить надійним захистом від змій. Рясне цвітіння шипшини - до суворої зими.

13 червня - Веремій Распрягальнік. Основні посівні роботи завершені. Звичайно, "всякий Веремій про себе розумій: коли сіяти, коли жати, коли в скирти прибирати", але вважалося, що до цього дня всі посіви неодмінно слід закінчити. Чим рясніше вечірня роса, тим спекотніше буде новий день Якщо ввечері нема роси - чекай дощу. А чим рясніше вечірні роси, тим спекотніше буде новий день.

14 червня - Устинов день. Говорили: "На Устина ні міста тину" - за повір'ям, будівництво паркану в цей день - до пожежі. По погоді ворожили про врожай: якщо ранок похмуре, дощове - ярі добре вродить; ясний ранок обіцяє відмінну жито. Ну а коли весь день дощі і негода - буде знатний льон.

15 червня - Никифор, В'юн зелений. Є така прикмета: якщо в цей день підгорнути сходи картоплі, він дасть відмінний урожай. Вважалося, що в цю пору ефективні ритуали і змови на любов; дівиці плели вінки з польових квітів і берізки - вірили що можна приворожити коханого, подарувавши йому таку прикрасу. А ви вже гриби збираєте? Порадувало вас нинішнє літо колосовики?

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here