Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Цікаві факти з життя буряка

0
60

Цікаво, що в Древній Греції буряк служила символом негараздів. Якщо над кимось хотіли посміятися, йому посилали в дар буряк; при сварках подружжя перед входом в їх будинок вішали вінок з листя буряка. В Україну буряк потрапив з Візантії в IX столітті, звідти ж було запозичено і назву коренеплоду. А от мокшанська назва - "свекла", повністю вкрадена з грецької мови - sfekeli.

Корнеплоды свеклы обыкновенной.

Буряк звичайний (Betavulgarisconvar.esculenta) - дворічна трав"яниста коренеплідна рослина, що утворює в перший рік розетку великих, черешкові листя і потовщений, м"ясистий коренеплід ущільненої, округлої, овальної, циліндричної, конічної форми, різного забарвлення.

Листя великі, м"ясисті, гладкі або хвилясті, трикутні, язикоподібні або серцеподібні, прикореневі - на соковитих довгих, часто пурпурно-червоних черешках, стеблові - дрібні, майже сидячі, зелені з пурпурно-червоними жилками або пурпурно-червоні.

Квітконосне стебло прямостовбурне, сильно розгалужений. Квітки дрібні, непоказні, зелені або білуваті, зібрані в клубочки, що утворюють довгі облистнені суцвіття; розпускаються в травні-вересні на другий рік життя. Плоди - горішки, утворюють супліддя - клубочки; дозрівають у вересні. Краща лежкість у сортів буряка столового: "Одноростковий", "Підзимовий", "Бікорес", "Салатний", "Бордо", "Болтарді", "Бона".

Походження буряка: Середземномор"я.

Свекла "по-корейски".

Буряк звичайний - широко культивується овочеве, лікарська, декоративна рослина. У лікувально-профілактичному харчуванні вживають свіжі, відварені, печені, мариновані, квашені коренеплоди (салати, закуски, перші страви), що мають спазмолітичну, сечогінну, антисклеротичну, протицинготним, протизапальну, ранозагоювальну, протипухлинну, проносним, гіпотензивну, загальнозміцнюючу і іншим дією. Особливо корисна буряк при судинно-серцевих захворюваннях, гіпертонії і порушенні обміну речовин.

Присутність кобальту надає коренеплодів інтенсивне забарвлення, підтримує кровотворення, сприяє синтезу вітаміну В12 а йоду - утворення гормонів щитовидної залози. Біологічно активні речовини буряка - бетаїн і бетанин підвищують життєдіяльність клітин печінки, оберігаючи її від жирового переродження. Пектинові речовини буряка захищають організм від впливу радіоактивних і важких металів, затримують розвиток шкідливих мікроорганізмів у кишечнику, сприяють виведенню зайвої води і холестерину, допомагають розщепленню і засвоєнню рослинних і тваринних білків. Що міститься в коренеплодах магній регулює судинний тонус і перешкоджає утворенню тромбів.

Відвар буряка допомагає при ангіні і нежиті. Буряк чудовий великими, щільними листям з яскраво забарвленими черешками, які дозволяють їй зайняти помітне місце в овочевому міксбордері на партерному городі або скласти бордюр. Схема посіву 25-30 х 5-8 см, глибина загортання насіння 2-3 (4) см. Добре росте на всіх типах грунтів з нейтральною або слаболужною реакцією, крім важких суглинних, запливають. Кращі попередники: бобові, огірки, картопля, томати, капуста, цибуля.

,

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here