Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Кадзура японська – кімнатна рідкість

0
129

Блискуча у всіх сенсах, притягальна в своїй екзотичності та дивно яскрава - такою постає кадзура на піку своєї декоративності. Це одна з найбільш оригінальних ампельних культур, які можна зустріти тільки в сучасних інтер'єрах. І одна з найскладніших за характером. Вирощувати таємничу японку нелегко, а вимоги її до температур взимку не зовсім типові. Інша рослина з настільки ж яскравим східним характером знайти складно. За цими показниками кадзура порівнянна з рододендронами.

Кадсура японская (Kadsura japonica)
Кадсура японська (Kadsura japonica). © KENPEI

Японська ліана з розкішною листям

Кадзуру справедливо зараховують до найбільш екзотичним ампельним культурам. Це одне з найрідкісніших кімнатних рослин, зустріти яке в продажу - велика удача. Але низька популярність у нас аж ніяк не применшує краси самої кадзури: адже декоративно-квітуча рослина підкорює з першого погляду навіть задовго до цвітіння - красою своєю глянцевою, нестандартно пофарбованої листя на гнучких пагонах.

Кадсура або Кадзура (Kadsura) - представниця сімейства лімоннікових (Schisandraceae) порядку магнолієцвіті. Про родинні зв'язки рослини легко здогадатися по його незвичайною мальовничості і явно японському шарму. У природі ця рослина зустрічається в субтропіках і традиційно асоціюється з флорою Японії, хоча помилуватися на ефектну ліану можна і в Китаї, і в Індії. З необхідністю відтворити зовсім не прості кліматичні умови батьківщини пов'язані і всі складнощі в вирощуванні кадзури.

Незважаючи на те що в природі кадзури - зовсім не моновидовий рід, в кімнатної культурі представлено одне-єдине рослина з 20 видів - кадзура японська (Kadsura japonica). Це не найбільша, але сама ефектна представниця роду.

Чудові кучеряве вічнозелені ліани, у яких приваблива і зелень, і цвітіння - такі рідкісні у нас, але заслуговують куди більшою популярністю кадзури. У цієї рослини гілки не тільки витончені, досить добре гілкуються, здатні в довжину досягти трьох метрів, а й красуються своєю цікавою корою.

Червоно-пурпурові молоді гілочки поступово змінюють забарвлення на зелене, а кора, здається, тільки підкреслює глянсовий відблиск листя рослини. Про зелені кадзури інакше як про класичну, говорити не можна. Еліптичні, звужені на кінцях, але не занадто загострені, довжиною до 10 см, з цільним або крупнозубчате краєм, ефектні шкірясті листя здаються незвичайно красивими. Блискуча чорна верхня сторона і матова світла зворотний підкреслюють чарівність рослини, як і червонуваті черешки, довжина яких зазвичай дорівнює довжині листя.

Але головний сюрприз рослина приготувало на другу половину року: чим ближче до осені, тим більше багрянець з черешків пробирається на листові пластини, листи поступово стають пурпуровими, створюючи акварельний крону з дивовижними нюансами забарвлення. На пік декоративності кадзура, звичайно, виходить під час цвітіння. Але і крона у неї дуже красива- - масивна, орнаментальна, значна і велична - кадзура прикрасить інтер'єр будь-якої пори року.

Квітки у кадзури японської поодинокі, але це не применшує краси її цвітіння в цілому. Вони розпускаються в пазухах листків, відзначаються надзвичайною мясистостью і незвичайним забарвленням, схожим на акварельне диво. Це дводомна рослина, на ліані розпускаються або жіночі, або чоловічі квітки, причому їх можна розпізнати тільки по тим, що зближує тичинок у чоловічих квіток і зібраним "в пучок" маточки - у жіночих.

Зворушливі мініатюрні бутони, що трансформуються в привабливі білі, жовтуваті або червоно-помаранчеві "м'ясисті" квітки діаметром всього до 2-х см, а потім (при вирощуванні двох рослин) - в яскраві ягоди, підкреслюють мальовничість рослини. Ягодоподібні плоди-многокостянка діаметром всього в 0,5 см виглядають майже як штучні намистини, виблискуючи своїм червоним, насиченим забарвленням. Під час цвітіння кадзура приємно здивує хоча і делікатним, але дуже приємним ароматом. А ягоди у цієї рослини не тільки красиві, але і їстівні (і навіть цілющі).

Крім звичайних кадзур з темними листям в продажу зустрічаються ряболисті - варіегатной - форми і сорти, на листках яких проступають яскраві білі, кремові або жовті плями.

Догляд за кадзурой японської в домашніх умовах

Кадзура японська - не найпопулярніша з ліан, але точно одна з найбільш швидкозростаючих і особливих. Якщо забезпечити їй прохолодну зимівлю, то вона здатна стати одним з найбільш ефектних велетнів в кімнатній колекції. Догляд їй потрібен системний, але не виключно складний. Ця ліана підійде навіть початківцям квітникарям, приємно порадує і зміною забарвлень, і красою листя, і цвітінням, і навіть плодоносінням. Правда, для останнього доведеться завести пару рослин.

Освітлення для кадзури японської

Ніжна і чутлива, кадзура потребує м'якого освітленні. Її варто берегти і від притенения, і від прямих сонячних променів. Розсіяне, але яскраве освітлення на східних і західних підвіконнях - ідеальний варіант. При підборі освітленості слід пам'ятати, що в природі кадзура в основному живе в лісах, тому саме розсіяне освітлення для неї найбільш комфортно.

Комфортний температурний режим

Головні труднощі у вирощуванні цієї кімнатної рослини пов'язані з прохолодною зимівлею. Кадзура не може зимувати в звичайних кімнатних умовах, у неї висохнуть майже все листя, а пагони оголяться і витягнуться. Максимально допустиме значення температури повітря для неї в зимовий період становить всього 13 градусів. Оптимальні показники для зимівлі - 10-12 градусів.

Але і протягом активної фази розвитку, навесні і влітку, кадзура не дуже добре реагує на спеку. Стримані, близькі до 18-20 градусів температури будуть для цієї ліани найбільш комфортними.

Кадсура японская (Kadsura japonica)
Кадсура японська (Kadsura japonica)

Поливи і вологість повітря

Кадзура японська потребує дуже акуратних поливах. Ця ліана дуже чутлива до перезволоження, а надто щедрий полив може стати для рослини істотним стресом. Але і посуха не кращим чином позначається на декоративності рослини, хоча і переноситься легше, ніж сирість. Поливи проводять не дуже рясно, рівномірно змочуючи грунт, але не перезволожуючи її. Контролюють частоту поливів по висиханню грунту у верхньому шарі.

Взимку, в прохолодних температурах, поливи для кадзури повинні бути особливо акуратними, потрібно перед кожною процедурою перевіряти, як просихає субстрат. Зазвичай при дотриманні рекомендацій по температурах змісту взимку кадзуре досить одного поливу в 2-3 тижні, але конкретну частоту встановлюють тільки індивідуально.

Як і всі рослини родом з більш теплого і вологого клімату, кадзура віддасть перевагу високу або хоча б середню вологість повітря. Чим більше температури виходять за рамки оптимального діапазону, тим вище повинна бути і вологість повітря. Встановлювати прилади-зволожувачі або їх кустарні аналоги для кадзури не обов'язково: рослина цілком задовольняється звичайними обприскуваннями навесні і влітку. Але для цього можна використовувати тільки теплу воду.

Підживлення для кадзури японської

У період активного росту, який у цій ліани зазвичай триває з травня і до вересня, для рослини проводять не надто часті підгодівлі. Оптимальна стратегія - 1 підгодівля в 15-20 днів, стандартної, рекомендованої виробником порцією добрив.

Для кадзури, незважаючи на статус декоративно-квітучої культури, використовують не спеціальні добрива для квітучих рослин, а комплексні, універсальні суміші або добрива для декоративно-листяних культур з підвищеним вмістом мікроелементів.

Для цієї рослини підгодівлі проводять тільки в рідкому вигляді, добрива тривалої дії використовувати не можна.

Обрізка і підв'язування

Кадзуру найчастіше вирощують в ампельної формі або в ємностях на підставках, що дозволяють ефектному рослині утворити каскади. Але це аж ніяк не означає, що її не можна виростити в звичайних горщиках. За умови установки надійних опор кадзуру можна формувати на свій розсуд, надаючи їй певні контури або просто підв'язуючи батоги для створення ефектної вертикалі.

Обрізка кадзури - дуже проста процедура. Рослина зацвітає на пагонах поточного року, пагони розгалужуються і самостійно формують красиву крону. Щоб домогтися більш красивого цвітіння, досить щовесни вкоротити все гілочки на 1-2 вічка для стимулювання більш активного приросту.

Кадзуру омолоджують або формують у міру потреби. Якщо у рослини висихають, пошкоджуються або витягуються пагони, то їх обрізають до здорових тканин або здорових листя. У кардинальному омолодження рослина не потребує.

Пересадка і субстрат

Для кадзури японської підійде практично будь-який якісний субстрат - універсальний, водопроникний, що не грубий за текстурою. Якщо грунт змішують самостійно, то можна з'єднати рівні частини листової, дернової і перегнійної грунту з піском.

Ліана розвивається досить активно, швидко освоює доступний їй субстрат, тому найкраще пересаджувати кадзуру щорічно. Пересадку проводять в будь-який зручний час навесні, але до початку активного росту. Якщо рослина старе і масивне, то замість пересадки можна провести заміну верхнього шару грунту, але все одно рідше, ніж 1 раз в 2-3 року кадзуру пересаджувати небажано.

При пересадці на дно ємностей обов'язково закладають високий шар дренажу. Для цієї рослини використовують крупно-фрагментарний дренаж (черепки, керамзит, цегляна крихта). Рівень заглиблення кореневої шийки зберігають колишнім. Земляний кому навколо коренів по можливості залишають цілим, знімаючи тільки вільну і забруднений ґрунт.

Кадсура японская (Kadsura japonica)
Кадсура японська (Kadsura japonica). © boomkwekerijcoonen

Захворювання і шкідники

Ця рідкісна японка може похвалитися своєю завидною сталістю. Правда, на кадзурах зустрічаються сірі гнилі, але і то для такої поразки потрібно серйозно запустити рослина і допускати постійні промахи з поливами. Якщо сіра гниль вразила коріння і пагони, то рослині потрібна екстрена пересадка з частковою чищенням і обробкою фунгіцидами коренів і вирізкою ушкоджених надземних частин. Після обробки кадзуру поміщають на тривалий карантин при обмеженому поливі до відновлення зростання.

Шкідники на цій ліані - велика рідкість. Якщо рослина постраждало внаслідок зараження всієї колекції, то боротьбу зразу починають з інсектицидів, а потім кілька років проводять профілактичні обробки.

розмноження кадзури

Це дивовижне ампельна рослина в основному розмножують живцюванням, але можна отримати свою маленьку кадзуру і з насіння.

Для живців використовують полуодревесневшіе пагони, зрізуючи верхівку довжиною до 15 см. Нижні листя обов'язково видаляють. Живці кадзури обробляють прискорювачем росту, укорінюють не в звичайному субстраті, а в вермикуліті - суміші рівних частин субстрату і вермикуліту або торфу і піску. Грунт перед заглибленням живців дезінфікують і зволожують теплою водою. Живці заглиблюють на 2-3 см. Вкоренилася гілочки зможуть тільки за умови стабільності високій температурі від 22 до 25 градусів тепла і під ковпаком.

З насіння кадзуру легше виростити, якщо зняти не до кінця визріли ягоди. Куплені насіння відрізняються низькою схожістю. Посів проводять відразу після збору, в будь-який універсальний субстрат, прикриваючи насіння зверху тонким шаром ґрунту. Пророщування проводять під плівкою або склом, при постійній вологості ґрунту. Молоді рослини після появи пари справжніх листків переносять в індивідуальні горщики і дорощують під ковпаком: від сухого повітря і нестабільних умов листя опадає. Рослина чутлива до ущільнення грунту, тому при догляді за ним не забувають і про розпушуванні грунту.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here