Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Як вирощувати буряк

0
96

Багато написано і розказано про агротехніку цього корисного овоча, але все одно досить часто у багатьох виникає питання: як правильно вирощувати буряк?

Буряк вирощують повсюдно, де є відповідні для цього кліматичні умови: від жаркого півдня, до районів прирівняних до Крайній Півночі. Вся справа в тому, що буряк досить невибаглива і відносно холодостійка, і не вимагає якихось спеціальних навичок і умінь.

Буряк
Буряк

Вибираємо місце для буряка

Для вирощування буряка найкраще підібрати добре освітлений, не затінює ділянку з пухкою землею, з урахуванням сівозміни культур на ділянці. Не варто садити буряк кілька років поспіль на одному і тому ж місці. Крім того, не рекомендується садити її і на грядки, де попереднім мешканцем була морква. А ось після огірків і картоплі буряк буде відчувати себе досить комфортно.

Готуємо грунт під буряк

Буряк любить легкі, добре структуровані і аеровані, багаті органікою родючі грунти. Важкі і щільні, з підвищеною вологістю, а також грунту з високим рівнем залягання грунтових вод істотно знижують врожайність.

Підготувати ґрунт під буряк найкраще з осені. Переважно зробити високі гряди, а найкраще виготовити стаціонарні, у вигляді коробів, виготовлені з відповідних матеріалів. Такі гряди зручніше обробляти, простіше і дешевше удобрювати і зберігати врожайність. Для внесення під буряк підходять практично всі органічні добрива, за винятком свіжого гною. Та й будь-який гній - не найкращий помічник буряку, тому вносимо його вкрай дозовано.

А ось компост можна вносити хорошими порціями: тут як з кашею, яка маслом не псується. Корисним буде внесення під буряк дрібної лісової підстилки та опаду як структурують матеріалу. Крім того, піддаючись природному біологічному розкладанню, він буде сприяти поліпшенню родючості грунту.

У важкі суглинні грунту можна додати великий річковий пісок. В якості добрива також варто внести під буряк золу. Справа в тому, що дров"яної золі, крім калію, міститься велика кількість бору, який дуже потрібен буряку. Для любителів цифр: вміст бору в золі дров від 202,8 до 476 мг / кг, в залежності від породи дерева. Золу на легких супіщаних грунтах краще вносити навесні. Буде дуже здорово після всього цього посіяти сидерати з подальшим закладенням.

Виходячи з вищесказаного, слід зрозуміти одну просту річ: для вирощування буряка в особистому господарстві цілком достатньо широкодоступних органічних добрив, застосовувати мінеральні при дотриманні сівозміни немає ніякої необхідності. Це підвищить екологічність вирощуваної продукції та заощадить гроші.

Посів насіння буряка

Найпростіше сіяти буряк насінням відразу в грунт, на постійне місце проживання. Все просто: в підготовлені грядки насіння висаджують поштучно, при цьому використовують як сухе насіння, так і попередньо пророщені. В останньому випадку сходи з"являються раніше і дружніше. Глибина загортання насіння 2-4 см, в залежності від типів ґрунту.

Проростати буряк починає при досить низьких - від +5 градусів температурах, правда, в цьому випадку поява сходів може затягнутися на термін до трьох тижнів. З підвищенням температури терміни сходів скорочуються. За спостереженнями деяких городників, найбільше (кількісно) насіння буряка сходять при температурі +10 +15, а швидше за все від +20 і вище.

Тому вибирайте терміни посіву з урахуванням кліматичних особливостей регіону і тривалості вегетаційного періоду обраного вами сорту.

В загальному випадку не слід висівати буряк у відкритий грунт занадто рано: тривалі весняні похолодання можуть спровокувати тенденцію до "цвітіння" рослини. Для отримання раннього врожаю краще виростити буряк через розсаду, ніж зіпсувати урожай надмірно раннім посівом.

Розташовувати насіння відносно один-одного слід так, щоб при подальшому проріджуванні сходів між рослинами залишалося 7-8 сантиметрів. При цьому утворюються коренеплоди середнього розміру, що зручно при використанні в кулінарних цілях. Для отримання більших коренеплодів буряка, відстань слід збільшити відповідно до своїх побажань.

Врожай буряка
Врожай буряка

Догляд за буряком

Так як більшість сортів буряка утворюють багатоплідні насіння, буряк часто сходить купкою з 2-4 рослин, як би рідко ми ні розклали насіння на грядці. Тому їх важливо проріджувати, залишаючи між рослинами інтервал в 7-8 сантиметрів, як уже говорилося вище. Якщо рослини вибрати з купки акуратно, не пошкодивши, то їх можна потім посадити на вільні місця.

Буряк відноситься до рослин, які добре видобувають воду і люблять рівномірно зволожену, без надлишку вологи, середу. Тому поливати її слід регулярно. Виливати відразу відро на грядку не варто, краще полити її акуратно з лійки в кілька прийомів, даючи воді повністю вбратися і не допускати застою.

Хороший ефект в плані збереження вологості і структури грунту дає мульчування. Особливо вимоглива буряк до поливу на початку свого росту і в фазі активного нарощування маси коренеплоду, а ось тижнів за два-три до передбачуваної прибирання полив можна значно скоротити. Після поливу грядку з буряком бажано порихліть.

Зазвичай підгодівлі буряку не потрібно: якщо спочатку для неї було правильно вибрано місце і внесена органіка, то буряку буде чим харчуватися весь сезон. При впевненості в істотному недоліку якого-небудь елемента в грунті, слід застосувати відповідні мінеральні добрива. Тільки не придумуйте цей недолік самі: зібралися підгодовувати мінералкою - ласкаво просимо в лабораторію на аналіз грунту.

Збираємо і зберігаємо урожай

Особливо нічого не робили: посіяли, прорідили і поливали, а тут вже збір наспів. Збираємо буряк в суху погоду, обрізаємо листя сантиметра на півтора-два вище коренеплоду, корінь не чіпаємо, очищаємо акуратно від землі і просушують в тіні під навісом. На сонце не слід. Після чого прибираємо в ящики, пересипаємо сухим піском і ставимо в льох.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here