Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Кава – від саджанця до чашки

0
373

Кава, або Кавове дерево (Coffea) - рід вічнозелених рослин родини Маренові (Rubiaceae). У дикому вигляді кави росте в Африці і Азії, на сьогодні культивуються в тропіках по всьому світу. Більшість видів - невеликі дерева або великі чагарники. У кімнатних умовах найчастіше кава приймають форму куща.

Хороший стан кавового дерева при вирощуванні в домашніх умовах багато в чому залежить від світлового режиму. Помічено, що культура кави краще розвивається при розміщенні на південних, південно-східних, південно-західних вікнах. Північна сторона непридатна для утримання тропічного гостя. Сильне сонячне освітлення частково затримує зростання молодих саджанців кави. Тому примірники у віці до 2 років містять на розсіяному світлі. Як тільки починають з'являтися зачатки бутонів, кавове дерево розміщують на самому сонячному ділянці підвіконня. Після зав'язування плодів його ставлять на колишнє місце.

Кофейное дерево
Кавове дерево. © SierraSunrise

Опис кавового дерева

У пазусі кожного аркуша минулорічного приросту кавового дерева знаходиться від 2 до 15 квіток, зібраних в укорочені пучки. Квітки зазвичай білі, запашні, їх запах нагадує жасмин. Зустрічаються екземпляри кави, у яких пелюстки квіток блідо-кремові.

Живе кожна квітка зазвичай один день, але йому на зміну з'являється новий, так що період цвітіння триває часом до серпня. Бувають випадки, коли кавове дерево зацвітає і взимку. Плоди кави зріють близько року і встигають неодночасно. При гарному догляді з одного дорослого екземпляра можна зібрати за рік до 1 кг плодів кави (в кімнатних умовах). Своїм виглядом вони нагадують невелику червону вишню, проте є й такі сорти, м'якоть плодів у яких жовта і біла.

Догляд за кавовим деревом в домашніх умовах

При вирощуванні кавового дерева в квартирі на вікні у нього формується однобока крона. Деякі любителі постійно повертають рослина, домагаючись рівномірного освітлення всієї крони. Цього робити не можна: негативно позначиться на врожаї.

До якості поливальної води кавове дерево досить вимогливо. В ідеальному варіанті краще використовувати воду з природних водойм, підігріту до температури на 3-5 градусів вище кімнатної. Водопровідну воду або кип'ятять, або дають їй відстоятися у відкритому посуді не менше трьох діб.

На відміну від багатьох інших плодових культур, що вирощуються в умовах житлових приміщень, кавове дерево любить часткову просушку земляного кома навіть в період активної вегетації.

Взимку кавовому дереву частий полив не потрібний, його можна скоротити до одного разу на тиждень. При зниженні температури до +15 градусів полив повністю припиняють.

Влітку, коли необхідність в поливі виникає щодня, грунт в горщику з кавовим деревом можна замульчувати добре перепрілим гноєм. Це сприятиме кращому утриманню вологи в грунті і скорочення кількості поливів. В період активного зростання кавового дерева ввечері корисно всю крону обприскувати водою.

Поквапити період плодоношення у сіянців кави можна методом щеплення. Вона виконується приблизно так само, як і у домашніх цитрусових культур. Щеплення можна робити тільки в теплу пору року.

Плоды Кофе
Плоди Кава. © FCRebelo

Пересадка кавового дерева

Молоді саджанці кави пересаджують щорічно. Помічено, що як тільки рослина вступає в пору плодоношення, пересадку можна проводити з інтервалом від 3 до 5 років. Саджанці кавового дерева, які не набрали пору плодоношення, краще пересаджувати навесні (березень-квітень). Рослини, які активно плодоносять, перевалюють в посудину більшого обсягу відразу після збору врожаю. Затримуватися не слід, так як через 1-1,5 місяця починається нова хвиля цвітіння.

Кавове дерево прекрасно переносить пересадку. Техніка її проста і багато в чому схожа з тим же прийомом догляду за іншими культурами. До пересадки приступають, переконавшись, що коренева система повністю заповнила обсяг судини. При цьому розміри нового судини повинні перевищувати попередні по всіх вимірах не більше ніж на 5 см. Правда, на відміну, наприклад, від цитрусових культур кавове дерево можна пересаджувати і в великі обсяги. У цьому випадку воно також нормально росте, але цвітіння і плодоношення не така рясне.

Кофейное дерево, или Кофе
Кавове дерево, або Кава. © janneok

Підживлення і добриво кавового дерева

Основний елемент, якого потребує культура, - азот. Кращий його джерело - гній, його можна вважати універсальною підгодівлею. У кавового дерева немає різко вираженого періоду спокою, тому щоб рослина круглий рік зростала, цвіло і плодоносить, його потрібно постійно підгодовувати через 10 днів, скажімо, 1, 10 і 20 числа кожного місяця.

В осінньо-зимовий період, коли зростання кави затримується під впливом несприятливих умов (зниження освітленості і температури грунту), підгодівлі скорочують до 1 разу на 15-20 днів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here