Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Кедр – дерево для дітей та онуків

0
452

Сибірський кедр (правильна ботанічна назва - сосна кедрова сибірська) - вічнозелена хвойна дерево. Це воістину дивовижна рослина увібрало в себе, здається, всі мислимі корисні якості: декоративність і цілющість, зимостійкість і довговічність. Головне багатство сибірського кедра - його горіхи. Зібрані під Києвом, вони містили 61% жиру, 20% білків, 12% вуглеводів. Зауважте, це горіхи, які виросли на північному заході країни, де погода примхлива. Горіхи дуже смачні, поживні і цілющі. Ще академік П. С. Паллас 200 років тому писав: "У Швейцарії вживають кедрові горіхи в аптеках; з них роблять молоко, яке прописують в грудних хворобах .., стверджують, що вони з користю вжиті були чахотнимі людьми".

Сосни сибірські кедрові (лат. Pinus sibirica)
Сосни сибірські кедрові (лат. Pinus sibirica). Ботанічний сад Польська академія наук, Варшава. © Crusier

Кедрові горіхи містять вітамін А (вітамін росту), вітаміни групи В (проти-невротичний), які покращують серцеву діяльність і взагалі необхідні для нормальної діяльності нервової системи. Особливо багато в них вітаміну Е (токоферол, що в перекладі з грецького - "несу потомство"). Недарма в роки хороших урожаїв кедра значно зростає плодючість соболя, білок. Медики стверджують, що кедрові горіхи містять речовини, що сприяють поліпшенню складу крові, що попереджають туберкульоз, недокрів'я. Смола кедра - живиця - володіє бальзамують властивостями. З давніх-давен жителі Сибіру і Уралу застосовували її для лікування гнійних ран, порізів, опіків. Під час Другої Світової війни кедрову живицю успішно застосовували в госпіталях для лікування поранених воїнів. Вона захищала рани від зараження, зупиняла гангренозние процеси.

Сосна сибірська (лат. Pinus sibirica)
Сосна сибірська (лат. Pinus sibirica) © Catherine

Хвоя багата на вітамін С, каротин. У ній багато кальцію, калію, фосфору, марганцю, заліза, міді, кобальту. Цінна і деревина кедра. Оскільки вона має бактерицидні властивості, в шафах, виготовлених з кедрової деревини, не заводиться моль. Деревину використовують для виготовлення близько 10 тисяч різних виробів (олівцеві палички, акумуляторний шпон, меблі, музичні інструменти). Дерево красиво своїм зеленим вбранням в будь-який час року. Високі і антимікробні властивості кедровников. Повітря в його насадженнях практично стерильне.

Сосна сибірська (лат. Pinus sibirica)
Сосна сибірська (лат. Pinus sibirica). Ботанічний сад Польська Академія наук, Варшава. © Crusier

Сибірський кедр давно розводять в нашій країні. Успішно ростуть кедри, висаджені в Київській області, під Львовом, в Закарпатті; вік деяких з них перевищує 100-200 років, вони успішно цвітуть, плодоносять і дають зрілі насіння. Багато кедрів посаджено садівниками-аматорами на присадибних ділянках і в колективних садах. При розведенні сибірського кедра необхідно враховувати, що він не може рости на сухих піщаних місцях, а вважає за краще супіщані або суглинні сирі родючі грунти.

Молоді шишки Сосни сибірської кедрової на гілці
Молоді шишки Сосни сибірської кедрової на гілці © ugraland

Розмножують його вегетативним шляхом, щепленням держака на сосну звичайну, але в основному насінням. Коли тільки-тільки вибиваються з ґрунту ніжні, ще незміцнілі сходи - їх відразу ж скльовують птиці (в основному ворони). Тому рослини доводиться вирощувати під поліетиленовою плівкою. Гарні результати виходять при осінньому посіві насіння. Для цього в кінці вересня - початку жовтня, тобто за місяць до замерзання грунту, насіння висівають в підготовлені гряди і для захисту від мишоподібних гризунів накривають їх ялиновими гілками. А навесні наступного року насіння дають дружні сходи.

При посіві навесні насіння сибірського кедра вимагають обов'язкової стратифікації. Для цього їх замочують в теплій воді (25-30 ° С) протягом 4 6 діб. Через кожні 1-2 дні воду міняють. Потім насіння перемішують з добре промитими річковим піском або торф'яної крихтою і витримують при кімнатній температурі. Суміш періодично перемішують і зволожують. При такій стратифікації насіння накльовується через 50-60 днів. Наклюнувшіеся насіння виносять на холод і зберігають до посіву при температурі, близькій до 0 ° С.

Сходи Сосни сибірської
Сходи Сосни сибірської © Agrosylva

Весняний посів проводять в кінці квітня - початку травня (в залежності від погодних умов). На 1 м 2 можна висіяти від 50 до 300 г насіння. Глибина їх закладення 3-4 см. Поліетиленову плівку, яка захищає насіння і сходи від птахів, знімають тільки після того, як опаде шкаралупа з з'явилися сходів. При загущених посівах сходи пікірують. Як тільки з'являються паростки у вигляді вигнутого коліна, їх викопують, сортують, підрізають корінці і садять під кілочок на гряди на ту ж глибину, на якій вони були. Схема посадки 20X20 см або 20х10 см. Можна пікірувати сіянці і на другий рік після сходів. При дотриманні агротехніки приживлюваність сіянців кедра після пікіровки буває дуже високою - до 95%. Через 2-3 роки після пікіровки виходить хороший посадковий матеріал з розвиненою кореневою системою, що сприяє кращій приживлюваності сіянців після пересадки на постійне місце.

Молоді сибірські сосни кедрові в посадженої гаю г.Коряжма
Молоді сибірські сосни кедрові в посадженої гаю г.Коряжма

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here