Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коли і як копати моркву та буряк?

0
657

Питання, а точніше цілих два питання, які мучать багатьох дачників - коли приступати до викопування столового буряка і коли починати прибирати морква з грядки? Поспішати з цим не хоче ніхто, але і спізнюватися теж бажання немає.

Врожай буряка і моркви
Врожай буряка і моркви. © Mark Willisм

Вся справа в тому, що від правильних і найбільш підходячих термінів збирання цих, по суті, найпростіших коренеплодів, залежить дуже багато чого: і смак коренеплодів, і їх якість при переробці та споживанні в свіжому вигляді і вміст вітамінів. Якщо рано викопати, вони (вітаміни) в них накопичитися не встигнуть, і звичайно ж, тривалість зберігання коренеплодів знизиться. Адже викопавши або занадто рано, або занадто пізно, можна в розпал зими отримати гниють коренеплоди, тобто банально втратити урожай.

Дуже багато що залежить від простий написи на упаковочка з насінням. Там чорним по білому зазначено, скільки днів має пройти від появи перших сходів до викопування коренеплодів. Звичайно, тут вторгається сама природа: адже літо може бути жарким і з достатком вологи, і тоді терміни на упаковці можуть досить точно збігтися. А може воно бути прохолодним і позбавленим додаткової вологи у вигляді дощу, і тоді коренеплоди дозріють пізніше і, відповідно, викопувати їх потрібно буде пізніше.

Давайте у всьому не поспішаючи розберемося, і тоді, я просто в цьому впевнений, до завершення матеріалу ви вже будете абсолютно точно знати, коли викопувати і морква, і столову буряк.

Коли викопувати моркву і буряк?

Культивування моркви і буряка проходить приблизно однаково і тут якихось особливих висновків не зробиш. Але ось в самому кінці переважна більшість городників все ж сходиться до єдиної думки - викопувати моркву потрібно після самих перших заморозків, а буряк - обов"язково виключивши навіть найменші, інакше лежати вона точно не буде.

Вообще, в цьому частка істини, звичайно ж, є . Що стосується моркви, то вона може перенести заморозки, її викопувати можна навіть після першого осіннього снігу, вона не промерзне. Однак, щоб промерзання моркви не відбулося вже точно, потрібно піти на невелику хитрість: слід походити по городу і гарненько прим"яти бадилля моркви до грунту. Цей спосіб новим назвати точно не можна, зате він дозволяє моркви пройти всі стадії підготовки її до зберігання. Давно вже помічено, і це перевірено не раз і не два, що якщо проводити викопування моркви до морозца, то зберігається вона буде на 30% менше, ніж при викопуванні после.

Що стосується столового буряка, то, як ми вже згадували, всі одноголосно переконані в тому, що до перших заморозків буряк вже як мінімум повинна бути висмикнута з грунту. Хоча, з іншого боку, якщо стоїть нормальна осінь і суха погода без дощу, то їдальня буряк в грунті себе почуває досить прекрасно: в грунті вона збережеться набагато краще, ніж викопана заздалегідь в погребі чи підвалі. Та й лежкість буряка подальша, як мінімум, на 50% підвищується.

Зовсім інша річ, коли осінь спостерігається дощова. Тут вкрай висока ймовірність того, що коренеплоди наберуть таку кількість непотрібної їм вологи, що почнуть псуватися при зберіганні. Зрозуміло, що якщо затягнути з викопкой столового буряка у вологий сезон, то вона буде зовсім непридатна до зберігання. Ось тут почасти і виявляються праві городники, які не ризикують даремно і не чекають збільшення пари грамів, а викопують буряк, як тільки настає загроза першого морозу, або коли починають лити холодні осінні зливи.

Термін викопування моркви і буряка цілком може залежати і від регіону вирощування . Так, якщо ви житель південного регіону, то і викопування буде проводитися пізніше, центрального - в середні терміни, а північного - в найбільш ранні. Орієнтуватися треба і на прогнози регіону вирощування буряка: так, якщо метеорологи віщують сильні заморозки, то чого ж чекати? І про терміни дозрівання сорту теж треба думати (про що ми вже писали).

Викопані морква і буряк
Викопані морква і буряк

Морква

Сигналом до викопування моркви може бути пожовтіння нижніх і середніх листочків. Не варто втрачати часу дарма, можна просто витягти коренеплід з землі і оглянути його уважніше. Якщо на ньому є найтонші білосніжні нитки-корішки, то коренеплід цілком готовий до збирання. У тому випадку якщо на коренеплоді помітили тріщини, то викопувати потрібно всю партію і як можна швидше - морква починає вже переростати. Що до термінів збирання, то оптимально - це друга половина вересня, ближче до жовтня.

Визначившись з термінами, можна приступати до викопування моркви. Для цього краще вибрати погожий сонячний день, природно, пару днів її не поливати, в день викопування грунт повинен бути також сухий. Легко проводити викопування моркви вилами: так не тільки легше, але і моркви можна нанести мінімальну кількість травм. Копати можна удвох: один піддягає вилами і злегка витягає морква на поверхню, а інший за кінчики вже остаточно дістає її з землі. Далі руками, а не ножем або чимось іншим можна спробувати зчистити бруд з моркви і укласти на грунт рівні по довжині коренеплоди або відкласти в сторону ті, які підуть на наступний рік на виробництво насіння, на зберігання для вживання в їжу. Після викопування гарненько огляньте коренеплоди: ті, що мають ознаки пошкоджень, потрібно відразу пустити в переробку або з"їсти в свіжому вигляді, а цілісінький і повноцінно розвинені відправити на зберігання або в окремий ящичок на посадку (в якості насіння) .

Насчет ради залишити на грядці морква сушитися прямо з бадиллям, я б посперечався. На мій погляд, потрібно відразу відрізати більшу частину бадилля, залишивши прирости довжиною в пару сантиметрів максимум, а краще прибрати їх зовсім, залишивши коренеплоди на пару годинок просушитися (в іншому випадку бадилля буде відтягувати вологу з коренеплоду). Далі відправляємо морква в темне місце годин на п"ять або шість, там вона охолоне і остаточно підготується до зберігання.

После викопування приступаємо до опису порядку зберігання моркви. Варіантів тут, насправді, маса. Природно, найоптимальніше приміщення для зберігання моркви - це льох або підвал, там температура якраз близько +4 градусів, а вологість на рівні 80%. На балконі, скажімо, в пакетах, тривалий період морква зберігати не можна, вона просто почне там гнити. А якщо балкон не засклений, то вона просто замерзне.

Прекрасний варіант - це льох, в ньому споруджуються полки, обробляються 2-х% мідним купоросом, на них встановлюються ящики і укладається морква, пересипана сухими і чистими тирсою. Замість тирси можна використовувати сухий і теж чистий річковий пісок, цілком можливий варіант (тільки щілини скриньок тоді повинні бути мінімальними, щоб пісок не прокидався). В деяких випадках коренеплоди моркви все ж зберігають на балконах засклених, але без опалення. Спершу їх занурюють в суміш глини, дають їй засохнути, і така морква може спокійно пролежати всю зиму, якщо вона не буде критично холодною.

В приміщеннях з невеликою вологістю, простіше кажучи, сухих приміщеннях моркву можна зберігати і в звичайних пакетах, але вентильованих, з заздалегідь пророблену в них дірочками, пересипавши коренеплоди тирсою.

В підвалах морква зберігають, відводячи під неї ділянку, зазвичай огороджений свіжими чистими дошками. На підлогу потрібно укласти також сухі і свіжі дошки, а на них розмістити, наприклад, полин шаром в 3-4 см. Полин здорово відлякує мишей, і вони її не чіпають всю зиму.

Якщо немає засіки, то морква можна зберігати теж в підвалі, але в свіжих дерев"яних скриньках, пересипані тирсою і прихованих поліетиленовою плівкою, для того щоб вона не випарується зайву вологу, тому що в підвалі зазвичай теплі.

Викопка моркви
Викопка моркви. © Steve L.Wood

Буряк

Копати його бажано до зниження температури до від"ємних значення і до сезону рясних опадів. Що стосується календарного періоду, то він випадає зазвичай на середину вересня і триває до самої середини жовтня. Викопувати столову буряк потрібно в погожий сонячний день, коли грунт сухий і позбавлена ​​надлишку вологи.

Ні в якому разі не викопуйте буряк раніше зазначеного терміну. Вся справа в тому, що приблизно з кінця серпня і до початку вересня в м"якоті буряка накопичується максимальна кількість цукру і інших найважливіших корисних елементів.

Сигналом до викопування буряків зазвичай є невеликі горбки, якщо придивитися, вони добре видно. Горбки знаходяться на самій поверхні коренеплодів (це знак, що пора викопувати).

Крім того, звичайно ж, потрібно стежити за прогнозом погоди, звертати увагу на листові пластинки: на них, як і на коренеплодах, також з"являються нарости - це явна ознака того, що буряк дозріла. Слід також підкапати один овоч і розглянути його з усіх боків, так теж легко зрозуміти, дозріла буряк або ні.

Оптимальний період (ми коротко вказували на це вище) - осінній день з плюсовою температурою і сухим ґрунтом - ось погода, призначена саме для викопування буряків .

Викапують столовий буряк, на мій погляд, зручніше вилами: так менше пошкоджень на коренеплодах. Безпосередньо після викопування видаліть бадилля з коренеплоду, щоб він не сох, залишивши лише пеньок завдовжки в сантиметр (не відривайте бадилля руками, так ви можете пошкодити сам коренеплід), після чого розкладіть коренеплоди на сонечку для просушування протягом декількох годин.

Викопка буряка
Викопка буряка. © fionagrowsfood

Важливо! Коренеплоди столового буряка, які підлягають зберіганню, мити ні в якому разі не можна. Замість цього ретельно огляньте кожен, як і в випадку з морквою, і на зберігання залиште тільки ті коренеплоди, які не мають пошкоджень і хоча б виглядають повністю здоровими.

Відтак, їдальню буряк, яку ви відсортували і очистили від грунту акуратно, рукавичкою, а не скребком, розкладіть в будь-якому сухому приміщенні, де є гарне провітрювання і немає прямих сонячних променів, які б потрапляли на буряк. У такому приміщенні буряк повинна пролежати днів 6-7, так коренеплоди повністю висохнуть і будуть готові до зберігання. Після цього коренеплоди можна сміливо переносити в будь-яке сховище на зиму.

Зберігати буряк можна також, як і морква, в підвалі або льосі, в ідеалі там температура повинна бути від 0 до +2 градуси тепла і вологість на рівні 90%. Якщо буде тепліше, то коренеплоди можуть почати досить швидко в"янути, розвинеться гниль і інші хвороби, в загальному, урожай може бути втрачений. Особливо чутлива їдальня буряк до високої температури в самому початку зберігання, тоді навіть при +4 градусах тепла у неї почне рости бадилля і приблизно місяць її потрібно тримати при температурі близько одного градуса вище нуля і не більше.

Обов"язково приділіть увагу і циркуляції повітря в сховище, це стосується і зберігання моркви, і зберігання буряків. В ідеалі вентиляція повинна бути природною, а засіки, де зберігається буряк, повинні бути підняті над підлогою хоча б на 5-10 см, щоб повітря проходило і там. Такий нехитрий захід дозволить постійно охолоджувати коренеплоди, не дасть їм зопріти і не буде сприяти утворенню гнилі та інших неприємностей.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here