Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коріандр посівний, кінза

0
237

Коріандр посівний, кінза (Coriandrum sativum) - Сімейство Селерові (Apiaceae).

Однорічна трав'яниста рослина з тонким веретеноподібним головним стрижневим коренем і густою мережею бічних коренів, що проникають в грунт на глибину до 1-1,5 м. Основна маса коренів залягає в шарі до 40 см. Стебло пряме або вигнутий, тонкоребриста, у верхній часто гіллясте, висотою до 80 см. Листя світло-зелені, прикореневі - на довгих черешках з великими надрізаними часточками, середні стеблові - короткочерешкові, верхні - сидячі, вузькі, розсічені. Квітки білі або рожеві, дрібні, пятілепестние. Плід - куляста двусемянка. У дикому вигляді росте в Південній Європі, на узбережжі Середземного моря.

Коріандр - найдавніша культурна рослина, його плоди знаходили в давньоєгипетських гробницях X ст. до н. е. З давніх-давен він відомий і у народів Закавказзя і Середньої Азії. В Україні коріандр вперше з'явився в XV ст.

Коріандр посівний, кінза (Coriander)

У світовій практиці коріандр виробляють на зерно для отримання ефірного масла, на пряне зерно без вилучення ефірної олії і для отримання пряної зелені. У нашій країні введено в культуру 5 промислових і 10 салатних сортів коріандру.

Корисні властивості

У зрілих плодах коріандру вітчизняних сортів міститься до 2,4% ефірного масла з дуже приємним і ніжним запахом і смаком. У листі коріандру є аскорбінова кислота (вітамін С), вітаміни В1 і В2, каротин, рутин.

У народній медицині здавна застосовують не тільки плоди коріандру, але і вся рослина, зібране у фазі цвітіння. Відвари і настої коріандру мають антисептичні властивості, є хорошим жовчогінним, відхаркувальну, болезаспокійливу, протигеморойний засобом, сприяють загоєнню ран, стимулюють відновлення пошкоджених тканин.

Коріандр - цінна пряно-смакова культура. В якості прянощів використовують свіжу і сушену зелень, зібрану в період цвітіння рослин, а також насіння (плоди). Свіжою зеленню присмачують м'ясні та овочеві супи, смажене м'ясо, рибу, салати. Плодами ароматизують хлібобулочні, кондитерські вироби, їх застосовують в рибоконсервної промисловості, а також в домашній кухні - при виготовленні ковбас, гасінні м'яса і дичини, маринуванні риби, приготуванні хлібців, коржів.

Коріандр посівний, кінза (Coriander)

Агротехніка

Коріандр невимогливий до тепла, відрізняється високою морозостійкістю. Рослина посухостійка, однак на першій стадії розвитку і в період зав'язування плодів вельми чутливо до вологи. Для посіву вибирають добре освітлені ділянки з легкими родючими грунтами з нейтральною або слаболужною реакцією середовища. На болотистих, кислих, глинистих ґрунтах, легко утворюють кірку, коріандр росте погано.

Рослина розмножують насіннєвим шляхом. Посів коріандру в південних районах (на Північному Кавказі) можна проводити восени (в кінці серпня - початку вересня), в інших регіонах - рано навесні. Глибина загортання насіння - 2-3 см.

При вирощуванні коріандру на присадибній ділянці в якості прянощів його висівають у кілька строків з проміжком у два тижні, починаючи з ранньої весни до середини літа. Норма висіву насіння коріандру - до 1,6 г на 1 м2.

Плоди коріандру дозрівають не одночасно, схильні до осипання. До прибирання зазвичай приступають при дозріванні 30-40% плодів. Рослини зрізують і через п'ять-сім діб, після дозрівання плодів, обмолочують. Пряну зелень коріандру можна зрізати протягом усього сезону.

Коріандр посівний, кінза (Coriander)

декоративність

Ажурні, мелкорассеченние листя покривають кущики коріандру ніжним зеленим хмарою. У липні-вересні з'являються великі суцвіття-парасольки, що складаються з дрібних біло-рожевих квіток. Вони випромінюють неповторний аромат. Добре виглядає коріандр і в період плодоношення, коли в парасольках починають дозрівати плодики, які мають оригінальну круглу форму.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here