Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Корінокарпус – новозеландський лавр

0
20

Корінокарпус (Corynocarpus) - рід рослин монотипного сімейства Корінокарповие (Corynocarpaceae) порядку гарбузоцвіті.

Новозеландські лаври - одні і найелегантніших кімнатних дерев. Рослина, яку правильніше називати корінокарпусом, повільно виростає в розкішне, в кімнатних умовах що не перевищує 2 метрів у висоту, дерево. Красиві листя, найчастіше з строкатим або яскравим забарвленням, дозволяють цьому екзотів виглядати мереживним, оригінальним і благородним. Порівняння з лаврами зовсім не випадково: це більш оригінальний конкурент класичного кімнатної рослини, що привносить гармонію в інтер"єри.

Карака, коринокарпус гладкий, новозеландский лавр (Corynocarpus laevigatus)
Карака, корінокарпус гладкий, новозеландський лавр (Corynocarpus laevigatus). © impora

Новозеландська класика з красивим листям

Карака, корінокарпус, новозеландський лавр - так називають це прекрасна рослина, що зберігає привабливість десятиліттями і прекрасно виглядає в будь-який сезон. Родом ця рідкісна культура з Нової Зеландії, де представлена ​​п"ятьма різними видами, не кажучи вже про широкий асортимент окремих декоративних форм. У кімнатній культурі рослини куди менш варіативні. Корінокарпуси представлені в квітникарстві тільки одним видом - корінокарпусом гладким (Corynocarpus laevigatus). Це пряморастущіе вічнозелене деревна, зовні нагадує фікуси і лаври, але більш оригінальне і яскраве.

Рослина пряморастущі, спочатку - рунисте, але поступово витягується в деревце. Листя корінокорпуса красуються ідеально рівним краєм, глянсовою поверхнею, однією-єдиною центральною жилкою. За формою вони ідеально-овальні, з загостреними кінчиками. Завдяки бездоганній формі листя корінокарпус часто порівнюють з фікусами. Живці подовжені, тільки додають рослині витонченості. Крім базового рослини з досить дрібними темно-зеленим листям в продажу зустрічаються і корінокарпуси з оригінальними візерунками, що нагадують мармурові прожилки, майже жовтими яскравими плямами (наприклад, форми Атропурпуреа, аргерантеа, сорт "Algavre Sun"). Саме яскраві жовтуваті деревця є візитною карткою всього роду.

Цвітіння корінокарпуса, незважаючи на статус суто декоративно-листяної культури, також дуже красиво. Але зацвіте новозеландський льон тільки в поважному віці, та й то не всі дорослі рослини радують суцвіттями через причин змісту в занадто теплих кімнатах взимку. Корінокарпуси випускають волоті квіток, забарвлених в салатово-жовтий, в холодну пору року - восени і взимку. У кімнатній культурі не плодоносять.

Соцветия коринокарпуса гладкого
Суцвіття корінокарпуса гладкого. © Jon Sullivan

Кімнатне, оранжерейне або садове?

Корінокарпус зустрічається у нас поки що рідко, його не побачиш в кожній квіткової крамниці. І рослина часто зараховують до оранжерейним, які потребують якоїсь особливої ​​середовищі вирощування. Новозеландський лавр і правда можна вирощувати в зимових садах, але це зовсім не означає, що як кімнатна рослина він не приживеться або неприємно здивує. В оранжереях легше забезпечити улюблену корінокарпусом холодну зимівлю. Але оскільки ця культура зовсім не вимагає високої вологості повітря, а якщо і вимагає, то лише як компенсацію за підвищені температури взимку, ніякого логічного підстави для статусу "оранжерейного рослини" у корінокарпусов немає. Тим більше, що це не єдине кімнатна рослина з висотою вище 1 метра, яке краще виглядає в гордій самоті, в якості соліста.

Більш того: новозеландський лавр більше годиться на роль садового екзота, ніж оранжерейного рослини. Це деревна обожнює свіже повітря і все теплу пору року може вирощуватися в саду як будь-який діжкове. З приходом перших приморозків його забирають в кімнати або на прохолодну зимівлю, а навесні знову виносять в сад.

Так що виростити корінокарпус можна і як кімнатна, і як оранжерейне, і як садова рослина, а можна і зовсім комбінувати різні ролі і функції, використовуючи кімнатні корінокарпуси для прикраси балкона, тераси або саду на літо.

Вирощування корінокарпусов не зажадає надзусиль. Ця рослина просте, витривале, задовольняються мінімальною турботою. Правда, промахи, пропуски в догляді новозеландський лавр так просто не перенесе, але і дуже складного догляду йому надавати не потрібно. Єдина складність у вирощуванні рослин - перевагу до прохолодній зимівлі. Корінокарпуси при вирощуванні взимку без зниження температур не цвітуть і потребують компенсації спеки підвищенням вологості повітря.

Ця рослина вважається отруйним, але переживати про додатковий захист рук не варто: всі токсичні речовини міститися в насінні рослини, які в домашніх умовах не дозрівають, та й для розмноження використовуються лише в промислових масштабах.

Освітлення для корінокарпуса

Новозеландський лавр не любить будь-яких прямих сонячних променів: вони залишають опіки на листках, порушують декоративність крони. Але ось в іншому він до висвітлення абсолютно невимогливий. Корінокарпус однаково гарний і при вирощуванні на розсіяному, яскравому освітленні, і в півтіні будь-якої інтенсивності. Правда, при притінені ряболисті форми можуть частково втрачати характерну забарвлення (цей параметр краще уточнювати при покупці). Влітку рослина більш сонцестійка, добре реагує на підвищення освітлення при виносці на свіже повітря (але від прямих променів деревця потрібно захищати). З приходом зими компенсувати природне скорочення світла не потрібно. Для корінокарпусов відмінно підходять локації у південно-східних або південно-західних вікон.

Коринокарпус гладкий (Corynocarpus laevigatus)
Корінокарпус гладкий (Corynocarpus laevigatus)

Комфортний температурний режим

Корінокарпуси більшої декоративності досягають в прохолоді, вони не люблять спеки. Оптимальний діапазон для утримання деревних - від 18 до 21 градуса тепла. Взимку ці рослини і зовсім вважають за краще досить холодні умови. Оптимальний діапазон температур для періоду спокою - від 5 до 15 градусів. Якщо прохолодної зимівлі забезпечити не вдасться, для збереження листя доведеться подбати про різке підвищення вологості повітря. Без додаткових заходів рослина може скинути листя, але наступного літа відновиться.

Новозеландський лавр обожнює свіже повітря, але не любить протягів. Ця рослина може успішно відзначати кімнатну "кар"єру" з садової та чудово підходить на роль садового екзота. Розміщують їх в саду в півтіні, з захистом від опадів і протягів. Оскільки корінокарпуси можуть навіть в контейнері витримати короткочасні проморозкі до -5 градусів, їх можна заносити назад в кімнату одними з останніх. Правда, важливо не забути: рослини до кімнатних умов потрібно адаптувати поступово, спочатку помістивши його в місці з проміжним освітленням і температурою повітря.

Поливи і вологість повітря

Корінокарпус любить стабільність. Новозеландський лавр однаково не виносить і вогкості, застою води в субстраті, і тривалої посухи. Для підтримки комфортної вологості важливо між процедурами орієнтуватися на ступінь висихання субстрату (він повинен висохнути на 2-3 см), зливати воду відразу після поливу. Якщо під час зимівлі рослина знаходиться в комфортній прохолоді, його поливи зменшують відповідно до темпів просихання грунту, роблять вологість субстрату ще більш поміркованою.

Але зате новозеландський лавр прекрасно мириться з будь-сухістю повітря. Навіть в звичайних житлових кімнатах він не страждає від нестачі вологи, його листя зазвичай не реагують на її зміни. Правда, у такий терпимості є одне "але": якщо оптимальних умов зимівлі забезпечити не вдається, рослині потрібно надати якомога більше вологе середовище. Головна мета при підвищенні вологості повітря - повна компенсація роботи опалювальних систем.

Для корінокарпуса в теплих кімнатах забезпечують кілька зволожуючих заходів:

    • обприскування крони, яке проводять 2 рази на день;
    • установка приладів-зволожувачів або піддонів з водою і вологими матеріалами.

При перших же ознаках початку скидання листя інтенсивність процедур і показники вологості повітря потрібно підвищити.

Молодые сеянцы коринокарпуса
Молоді сіянці корінокарпуса. © kauripark

Підживлення для корінокарпуса

Новозеландському лавру потрібні досить активні підгодівлі, але тільки в найтепліші місяці. Добрива для рослини вносять з березня і до кінця серпня, використовуючи стандартну дозу добрив кожні 2 тижні. Для корінокарпуса краще вибирати суміші для декоративно-листяних рослин або універсальні комплексні добрива. Для корінокарпуса частина звичайних підгодівлі можна замінити на позакореневе.

Обрізка новозеландського лавра

Обрізки корінокарпус не боїться, але дорослі рослини, як правило, в НЕ й не потребують. При потребі видалити пошкоджені пагони або вкоротити занадто витягнулися гілки, стрижку проводять не більше, ніж на третину довжини пагона і тільки ранньою весною, до початку росту. Проводити обрізку можна і при потребі стримати зростання і розростання, для зменшення обсягу крони.

Незважаючи на те, що рослина добре гілкується самостійно, для одержання особливо декоративних екземплярів молоді корінокарпуси обрізають, а точніше піддають Прищипування верхівок пагонів для загущення (процедури можна проводити до 3-4 разів за період активного росту).

Пересадка і субстрат

Корінокарпуси пересаджують тільки в разі потреби, коли попередня ємність стає для деревця занадто тісною. При цьому у виборі термінів пересадки ви вільні: новозеландський лавр можна переселяти в новий грунт і навесні, і влітку. Дорослі рослини потрібно тільки перевалювати, повністю зберігаючи земляний кому, молоді при екстреної потреби можна пересадити з частковим зняттям грунту, але чим менше буде травм при пересадці, тим краще. У роки, коли пересадка ще не потрібна, краще замінити верхній шар субстрату в горщику. На дно ємностей обов"язково закладають товстий шар дренажу.

Субстрат для корінокарпуса повинен бути пухким, живильним, нейтральним. Для цієї культури використовують універсальні землесуміші для кімнатних рослин. Чудово підходить для новозеландського лавра суміш 3 частин дернової грунту з 1 частиною піску і 2 частинами торфу.

Коринокарпус гладкий (Corynocarpus laevigatus)
Корінокарпус гладкий (Corynocarpus laevigatus)

Захворювання і шкідники

Найбільшу загрозу для новозеландського льону в кімнатній культурі представляють павутинні кліщі. Оскільки рослина, як правило, зростає в сухому повітрі, воно завжди знаходиться в групі підвищеного ризику для швидко поширюються в таких умовах комах. При цьому павутинні кліщі найчастіше з"являються на рослині при теплій зимівлі без підвищення вологості повітря і майже ніколи - влітку.

Поширені проблеми в вирощуванні корінокарпуса:

    • втрата забарвлення листя у декоративних форм при поганому освітленні;
    • скидання листя при неправильних температурах, холодних протягах;
    • поява плям на листках при попаданні прямих сонячних променів.

Розмноження новозеландського лавра

Корінокарпуси розмножуються досить складно. Найбільш зручний для домашнього використання метод живцювання. Для отримання нових рослин можна використовувати зимові Стеблеві або нарізані в навесні, наприкінці літа-початку осені верхівкові живці, але саме верхівкові пагони, нарізані в період активного росту, дають вищий відсоток вкорінення. Для вкорінення живцями знадобляться тепличні умови і температура повітря, максимально близька до стабільних 20 градусам тепла. Після вкорінення живці переносять в індивідуальні ємності і дорощують з частими обрізками, укорочуванням кінчиків пагонів для посилення розгалуження.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here