Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Куди «зникають» цибулини тюльпанів?

0
286

Кожному, хто вирощує на своїй дачній ділянці тюльпани, не раз доводилося помічати, що іноді посаджені цибулини просто зникають. Не варто списувати це тільки на процес загнивання або поширення гризунів. Незважаючи на свій статус розкішних квіткових рослин і елітних цибулинних, у тюльпанів навіть найкращих сортів збереглося чимало характеристик від їх диких предків. Цибулини тюльпанів здатні "зникати" і з іншої причини.

Луковицы тюльпана
Цибулини тюльпана. © Alison Smith

Найбільш очевидні причини "зникнення" цибулин тюльпанів

Два найпоширеніших думки з приводу "пропажі" тюльпанів з місця їх посадки одночасно є і найпростішими варіантами:

1. Цибулини тюльпанів чутливі до перезволоження і можуть просто згнити без сліду в несприятливих умовах. 2. Миші-полівки, та й інші гризуни люблять ласувати цибулинними рослинами і при відсутності заходів захисту цілком можуть з'їсти і цибулини посаджених тюльпанів.

Боротися в обох випадках просто: скоректуйте характеристики грунту і догляд, а при посадці захищайте цибулинки посадкою в сітки.

Выкопанные луковицы тюльпана с детками
Викопані цибулини тюльпана з дітками. © vicuschka

Дітки замість замісної цибулини

Але якщо ви виявили на місці посаджених цибулин порожні ділянки ґрунту, не поспішайте впадати у відчай. Можливо, через кілька років вас чекає сюрприз.

Якщо ви висаджували нові сорти тюльпанів, то можливо цибулини зовсім не знищені. Нові гібриди особливо схильні замість однієї-двох потужних і великих дочірніх цибулин випускати дуже багато маленьких діток. Якщо ви не знайшли слідів відцвілих в перший рік новомодних цибулин, то можливо, просто утворилося занадто багато дочірніх міні-цибулин, яким для виживання взимку потрібно нарощувати масу ще кілька років.

Такі міні-дітки в більшості випадків невідворотно гинуть через свою нежиттєздатність разом з материнською цибулинкою. Але найсильніші цибулинки іноді виживають, не подаючи ознак життя і, всіма забуті, потім випускають квітки зовсім несподівано через 3-5 років.

Термін життя цибулини тюльпана зазвичай обмежується двома роками. У перший рік життя вона існує у вигляді нирки всередині материнської цибулини. Рік по тому, влітку, материнська цибулина всихає і вмирає, а закладені в ній нирки розвиваються в повноцінні цибулини. Головна молода цибулина називається замісної, цибулини, що розвиваються з інших нирок - дочірніми, а дрібні цибулини, що розвиваються в пазухах покриває луски - дітками. У багатьох видів тюльпанів розвиток дрібних цибулин придушене: рослина віддає всі ресурси єдиною замісної цибулині.

Схематичное изображение взрослой луковицы тюльпана, после закладки побега будущего года, но до закладки корней
Схематичне зображення дорослої цибулини тюльпана, після закладки втечі майбутнього року, але до закладки коренів. © Retired electrician
Старая луковица израсходовала запасы питательных веществ, но прежде чем погибнуть, она выбрасывает вниз столон углубления, несущий зачаток новой луковицы
Стара цибулина витратила запаси поживних речовин, але перш ніж загинути, вона викидає вниз столон поглиблення, що несе зачаток нової цибулини. © Amada44

Якщо ви вирощуєте старі, перевірені часом сорти тюльпанів, то такий неприємний сюрприз вам не загрожує. Такі тюльпани завжди утворюють одну або дві великі, дуже якісні дочірні цибулинки, здатні в наступному році знову випускати квіткові пагони. Але і любителям новинок не варто впадати у відчай: ви можете врятувати рослини, вчасно викопавши дітки. Просто візьміть за правило не залишати їх на звичні кілька років в грунті, а викопати після першого цвітіння в будь-якому випадку.

Посадка луковиц тюльпанов
Посадка цибулин тюльпанів. © Melody Parker

Як зберегти нові сорти тюльпанів?

Для того щоб зберегти такі "зникаючі" рослини, досить:

  1. Після цвітіння новинок обов'язково внести добрива.
  2. Дочекатися пожовтіння листя, викопати і розділити мініатюрні цибулинки, якими б крихітними вони вам не здавалися.
  3. Після просушування помістити дітки на зберігання влітку в сухому прохолодному приміщенні.
  4. Восени, в період посадки тюльпанів, ці маленькі, здавалося б нежиттєздатні цибулини посадите разом з іншими.

За умови посадки в родючий грунт вони до приходу морозів встигнуть добре вкоренитися і будуть здатні витримати практично будь-яку зиму. На наступний сезон вони не зацвітуть, але через два-три роки порадують вас квітковими стрілками не гірше, ніж повноцінні дорослі цибулинки. І таке покоління вже не повторить неприємного сюрпризу своїх предків.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here