Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Квітники з багаторічних рослин на даху – особливості організації

0
317

Мистецтво розбивати на дахах сади вже давно з розряду красивою примхи перетворилося в повноцінний модний і екологічний тренд. Маленькі оазиси затишку і спокою, куточки для спілкування з природою і відпочинку від міської суєти перетворюють життя багатьох людей. Розкішні сади з рослин горщиків залишаються найпопулярнішим варіантом. Яскраві літники і сезонні зірки, скомбіновані для найбільшого ефекту, не знають рівних. Але на даху можна виростити і більш постійні рослини - трав'янисті багаторічники і навіть чагарники, які будуть радувати цілий рік.

Цветники из многолетников на крыше — особенности организации
Квітники з багаторічних рослин на даху - особливості організації. © ideideafaceripenet

Особливості організації озеленення дахів

Озеленення дахів дозволяє по-новому поглянути на зони відпочинку офісів, багатоповерхівок і приватних будинків. Але обмежуватися тільки "міськими джунглями" зовсім не обов'язково. Будь-яку дах можна розглядати як додатковий простір для того, щоб розбити новий сад. Бажання створити маленький оазис виникає і тоді, коли на плоскі і похмурі даху відкривається вид з коханою кімнати або балкона.

Переваги садка на даху

Додатковий садок на даху будинку або гаража, господарських будівель допомагає не тільки отримати додаткову зону відпочинку з розкішним видом, а й має масу практичних переваг. Адже завдяки садам на даху оптимізують атмосферу всередині будинку, тепловіддачу (зокрема, захищають від перегріву влітку), підвищують вологість повітря, затримують пил, покращують мікроклімат, сприяють раціональному використанню дощової води, рятуються від шуму і т.д.

Обмеження для квітників на даху

Можливості озеленення дахів обмежені тільки двома факторами:

  1. Міцністю самого настилу, здатністю конструкції витримувати велику вагу (з урахуванням не тільки рослин і ґрунту, а й снігу, конструкцій, ємностей, декоративних елементів).
  2. Якості покриття, в тому числі наявності пошкоджень і ухилу більше 20 градусів, що потребують спеціальних заходів.

Щоб визначити можливості розбивки додаткового саду на даху, досить звернутися до професіоналів, які оцінюватимуть статику споруд.

Если параметры крыши позволяют разбить сад, можно подбирать разные варианты озеленения
Якщо параметри даху дозволяють розбити сад, можна підбирати різні варіанти озеленення. © zinco

Варіанти озеленення дахів

Якщо параметри даху дозволяють розбити сад, можна підбирати різні варіанти озеленення. Їх всього три:

  • Тимчасовий або мобільний горшкових сад.
  • Стаціонарні посадки у вигляді квітників або грядок.
  • Комбіновані варіанти, що поєднують і горшкові з діжкових, і квітники.

Багаторічні рослини можна використовувати в усіх трьох варіантах озеленення дахів. Найпростіший з них - посадка рослин в декоративні контейнери. На відміну від літників, багаторічники будуть радувати довгі роки, вимагаючи тільки додаткового захисту і укриття на зиму (або занесення їх в приміщення). Вони постійні, декоративні, створюють густі куртини. Але все ж всю красу багаторічних рослин розкривають, в першу чергу, завдяки посадкам більш постійного характеру.

Для озеленения крыш используют особенные растения - очень выносливые
Для озеленення дахів використовують особливі рослини - дуже витривалі. © Fiveprime

Багаторічники для даху

Для озеленення дахів використовують особливі рослини з категорії трав'янистих багаторічників - декоративні, з компактним кореневищем, що створюють щільні дернини, які не потребують особливого догляду, витривалі і розростаються. Ставку в процесі створення саду на даху потрібно робити не на кількість рослин, а на їх здатність з часом створити спільні повноцінні посадки.

Правильний вибір багаторічників дозволяє звести догляд за садом на даху до мінімуму процедур. Фактично, якщо відмовитися від сезонних рослин і літників, а також рослин і діжкових на користь стаціонарних посадок, приділяти увагу такому саду доведеться тільки 1-2 рази в рік.

Найпростіший спосіб озеленення даху - вибір готових варіантів покриттів з почвопокровнікі. Адже в вигляді дерну, розрізаного на квадрати, продають не тільки газони, а й більш складні композиції з очитками, молодилом, іншими невибагливими рослинами. Вивчити асортимент готових до посадки видів декоративних покриттів можна в місцевих садових центрах.

Якщо багаторічники використовують для горщечне саду, то вибір майже не обмежений. Для посадки в контейнери і квіткарки найчастіше вибирають декоративно-листяні культури і ароматні пряні трави. Лаванда, м'ята, меліса, вівсянка, чистець, полину, звіробою, чебреці, манжети, гейхери, овсец - ось лише кілька рослин, які можуть замінити літники в контейнерах. Дуже добре справляються з функцією озеленювача і багаторічні почвопокровнікі, і ліани від Барвінків до плющів.

Если многолетники используют для горшечного сада, то выбор почти не ограничен
Якщо багаторічники використовують для горщечне саду, то вибір майже не обмежений. © Sebert Landscape

Вибір рослин для постійних композицій

При створенні постійних композицій клумб на даху на перший план виходять дещо інші культури:

  1. Абсолютними лідерами озеленення дахів залишаються сукуленти. Молодило, очитки, ломикамені, чебрець і Ко задовольняються мінімальним шаром родючого грунту і витримують будь-яку спеку і посуху.
  2. З більш потужних багаторічників в оформленні композицій на даху використовують лаванду вузьколистий, іриси строкаті і карликові, толокнянку, енотери чотирикутну, карпатські дзвіночки. Відмінно проявляють себе в садах на даху котовником, аквилегии, посконник, очитки звичайні і флокси грунтопокривних видів.
  3. Із злаків варто звернути увагу на овсец вічнозелений, веероцветнік, спартіна гребенчатую, вівсянку, міскантус китайський і Луговик дернистий. Якщо висіяти один раз насіння Зайцехвост та інших однорічних злаків, вони будуть самі поширюватися самосівом і вносити в композиції ефект імпровізації. Як і квітучі літники - такі, як космея криваво-червона.

Знайдеться на даху місце і для рослин побільше. З чагарників для озеленення даху використовують найбільш невибагливі витривалі і компактні види. Бузок Мейера наймініатюрніших сортів, степовий мигдаль, шипшина бедренцелістний, вічнозелені зірки у вигляді сосни Веймутова і мілкоцвітна, ялини звичайної карликових сортів - ось відмінні кандидати на роль одиночних акцентів і вносять в композиції обсяг і структуру елементів.

Для зворушливих акцентів і сезонних плям в садах на даху можна вільно використовувати цибулинні. Такий невеликий садок може стати повноцінною лабораторією для знайомства з екзотами або новими сортами. Любителям цибулинних можна створити і цілу естафету цвітіння, і композиції, в яких саме цибулинні квіти стануть справжніми зірками. Від перших зворушливих пролісків до крокусів, мишачого гіацинта, видових і сортових тюльпанів з гіацинтами до нарцисів - вибирати кандидатів для весняного шоу є з чого. Їх цвітіння підхоплять і декоративні луки - катаравскій, круглоголовий, і лілії.

Для разбивки цветников с многолетниками на крыше нужно будет дополнительно выстелить ее защитным корнеизоляционным покрытием
Для розбивки квітників з багатолітниками на даху потрібно буде додатково вистелити її захисним корнеізоляціонним покриттям. © Pdftoget

Практичні нюанси вирощування багаторічників на даху

Для вирощування багаторічників на даху в спеціально створених квітниках, рабатках, грядках або плямах, потрібно подбати не тільки про вибір рослин.

По-перше, межі квітника і зон посадки рослин потрібно строго обмежити: рослини висаджують тільки в композиції, створені за принципом піднятих клумб або грядок - піднімаються над загальним рівнем покрівлі.

Планування саду на даху потрібно ретельно продумати, залишаючи досить місця для комфортного відпочинку, пересування, догляду за рослинами. Декоративне мощення, створення покриттів, облаштування зон відпочинку, особливо якщо плануються притеняют конструкції, завершують до того, як приступати власне до озеленення.

Для розбивки квітників з багатолітниками на даху потрібно буде додатково вистелити її захисним корнеізоляціонним покриттям в тій зоні, в рамках якої буде створюватися об'єкт. Захисне покриття додатково прикривають нетканих матеріалів, і тільки потім приступають до наповнення власне конструкцій. Дерев'яний бордюр, пластикові конструкції, модні переносні модулі підбирають в залежності від бажаного стилю і концепції оформлення.

Готові "рамки" заповнюють декількома шарами субстрату. Нижній шар квітників створюють з дренажу, який обов'язковий для будь-яких стаціонарних об'єктів на даху (шаром як мінімум 10 см). Дренаж прикривають фільтрує волокном, і тільки потім насипають шар живильної, якісної, пухкої грунту, в яку будуть висаджувати рослини.

Шар субстрату або родючого грунту на квітниках на даху безпосередньо визначає не тільки загальна вага всієї конструкції і садка, а й те, які рослини можна використовувати. Для сукулентів досить 5-7 см грунту, а ось іншим трав'янистих рослин знадобиться більший простір і шар субстрату товщиною від 8 до 12 см.

Як не дивно, товщі за все шар грунту повинен бути для газонів - близько 15-20 см. Але такий шар грунту дозволить посадити і злаки, і великі, що утворюють потужні корені багаторічники, і навіть декоративні невеликі чагарники.

Для створення саду на даху використовують сильні саджанці із закритою кореневою системою. Дрібні деленки або рослини з оголеними коренями будуть довго адаптуватися і можуть загинути в специфічних кліматичних умовах. При виборі посадкового матеріалу важливо звертати увагу на добре розвинені коріння, відсутність слідів шкідників і захворювань і активне зростання.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here