Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Модні екологічні ідеї для саду

0
434

Екологічний тренд в облаштуванні садів стають все більш популярними. Рішення, які приймаються з повагою до природи і усвідомленням власної відповідальності за збереження навколишнього середовища, завжди окупаються сторицею. Вибір матеріалів, технологій, варіантів облаштування, вторинного використання сировини (матеріалів) або перегляду можливостей їх застосування відкривають нові можливості і зовсім несподівані перспективи. Екомода не стоїть на місці: з кожним роком світ захоплює все більше ідей, які допомагають зробити свій сад більш екологічним.

Экоідеі для саду
Экоідеі для саду

Як правило, ті, хто шукає екологічне рішення хоча б маленької проблеми і вибирає природні варіанти облаштування навіть в "дрібницях", в подальшому вже не може відмовитися від прагнення зробити свій сад якомога більш дружнім до природи і слід Екомода завжди і у всьому. Адже такі рішення, прийняті за примхою або свідомо, з часом все повніше розкривають свій потенціал. Від вибору добрив до більш ретельного відбору матеріалів обробки і мощення - біотехнології та екодизайн завжди себе окуповують.

Останнім часом тенденції розвитку екодизайну від простих "будівельних" ідей переходять до переосмислення можливостей облаштування окремих садових об"єктів по-новому, заміни звичних технологій раціональними поновлюваних ресурсів. У пошуку екологічно раціональних рішень заглядають в саму суть проблеми і переглядають основи дизайну.

Завдяки змінилося підходу до цих питань можливості оформлення садів істотно розширилися. І в якості альтернативи звичним рішенням для будь-якого саду, незалежно від його стилю і розмірів, можна знайти цікаві ідеї, які змінять наше життя і навколишній світ на краще. Познайомимося ближче з наймоднішими трендами в облаштуванні екологічно раціональних садів.

Освітлення на сонячних батареях

Сьогодні спеціальні садові ліхтарики, які накопичують енергію сонця вдень, а вечорами допомагають висвітлювати сад - вже не рідкість. Та й ціна таких ліхтарів приємно порадує будь-якого садівника: вони прекрасно справляються із завданням економії ресурсів і коштів.

Для того щоб такі ліхтарі виконали свою роль повноцінно, їх потрібно правильно встановити. Розміщуйте ліхтарі не парами один навпроти одного, а зигзагом, як можна ближче до країв доріжок - так, щоб світло ввечері лягав на покриття і як би підсвічували примикають посадки зсередини. Але тільки доріжками обмежуватися не варто: розмістіть половину ліхтарів в кожній декоративної композиції, у найбільш виграшних рослин, щоб ввечері їх вигляд в м"якому світлі надав саду більше привабливості, а може, й чарівна.

Замість звичайних опор для ліан - скульптури з сонячних батарей

Навіть якщо ви тільки придивляєтеся до технологіями поновлюваних джерел енергії і не збираєтеся оснащувати дах будинку або інших будівель сонячними установками, то застосувати сонячні батареї на ділянці ви все одно зможете досить раціонально.

Сьогодні поряд зі звичайними панелями ринок відновлювальних ресурсів активно поповнюється і скульптурами на сонячних батареях - пірамідами, обелісками, "кубами" або стовпами, які накопичують сонячну енергію, а з приходом сутінків - включаються і висвітлюють сад. На відміну від маленьких ліхтариків, такі піраміди не тільки здатні створити досить інтенсивну підсвічування, але і виробляють електрику, яке можна використовувати і в інших цілях.

Садовий світильник на сонячній батареї
Садовий світильник на сонячній батареї

Вторинне використання дерева

Рішення проблеми знищення лісів і зменшення площі "легких планети" залежить і від нас з вами. Сьогодні мода на використання хоча б в ландшафтному дизайні вторинної деревини дійшла і до нас. Звичайно, про наявність зручних і універсальних складів, на яких можна було б закуповувати вторинну сировину і вибирати дерево за своїм смаком, даруючи нове життя старої, але ще придатною деревині, поки що не йдеться. Але кожному доступні і куди простіші варіанти:

  • використання палет і дерев"яних тарників (їх можна отримати безкоштовно, і купити в будівельних супермаркетах або гіпермаркетах);
  • розбір будівельних лісів і використання їх дощок;
  • застосування залишків дощок і балок, що залишилися після будівельних робіт або знесення старих будівель;
  • допомога сусідам або знайомим, у яких накопичився "сміття" - пиломатеріали або вторсировину - у визначенні використання останніх.

Використовувати їх можна по-різному. Найпростіший варіант - захистити сад парканом або дерев"яною стіною. Але підійдуть старі дошки і бруси і для огородження грядок, мощення доріжок і майданчиків, і навіть для спорудження опор і пергол, екранів, коробів під квіткарки. А ті, хто люблять майструвати, напевно знайдуть безліч цікавих проектів по самостійному виготовленню садових меблів.

Забуваємо про бетоні завдяки сухій кладці і стін з габіонів

Бетон і штучний камінь - матеріали, яким немає місця в екологічно раціональному саду. Технології мощення, будівництва, зміцнення схилів вибирають з числа більш простих, але і набагато більш довговічних методів кладки. Суха кладка і сучасний, нехай і відроджений метод використання габіонів - віяння Екомода, які варто застосовувати в будь-якому саду.

По надійності сухі стінки з часом перевершують будь-які споруди із застосуванням бетону. Адже такі стінки не перешкоджають повітро-і водообміну, ефективно утримують грунт, не створюючи непроникну огорожу. Але якщо в спорудженні сухих стінок потрібно вміти правильно розрахувати кут нахилу, а в максимальній висоті ви все ж обмежені, то з габіонами можна споруджувати навіть найвищі насипу і розбивати на тераси навіть найскладніші по рельєфу сади.

Габіони можна наповнювати вдруге використовуваними матеріалами, а не тільки "новенькими" валунами, гравієм, галькою або щебенем. Адже старий гравій, знятий з покриттів або втратив декоративність камінь виконають функцію аж ніяк не гірше нових.

Використання габіона в дизайні саду
Використання габіона в дизайні саду

Свої добрива - завжди кращі

Без грамотної переробки відходів і створення своїх добрив - компосту, запасу зелених добрив і настоїв рослин - екологічне садівництво неможливо. Ховати такі суто функціональні об"єкти краще не за посадками, а за призначеними для подібних цілей об"єктами.

Так, компостні ями або шафи можна легко замаскувати красивими ємностями і сміттєвими кошиками, в які буде зручно складати призначені для переробки та використання відходи - рослинний і розкладається побутове сміття. Зібравши всі об"єкти в одному місці, ви легко зможете подумати і про додаткове декоруванні, і позбавите себе від зайвих витрат сил і енергії.

Міняємо декоративні водойми на іригаційні

Суто декоративні ставки, як і будь-які водойми і водні об"єкти в принципі - прикраса і серце будь-якої ділянки. Але якщо ви хочете використовувати весь потенціал вашого саду і зробити ставку на грамотне використання ресурсів, то замість завдання зверх- декоратівності поставте на чільне місце зовсім іншу. Для будь-якого саду досить однієї водойми, і в ньому краще поєднати відразу всі функції - і рекреаційну, і екологічну, і іригаційну.

Ставок як джерело для системи поливу і збирач води на ділянці дозволить вирішити багато проблем. Зручні містки або навіс, затишна тераса, лаконічний декор і посадки поруч допоможуть створити гарний і незвичайний водний об"єкт, не втрачаючи його корисності. А застосування природних фільтрів, прокладання відкритих жолобів і водостоків з перепадами-каскадами дозволить не відмовлятися навіть від водоспадів і струмків.

Замість штучних фільтрів - природні посадки

Системи фільтрації води для басейнів, купалень або простих декоративних ставків, як і для створення системи вторинного використання води на ділянці, сьогодні пропонуються в самому різноманітному асортименті. Але жодне спеціальне обладнання все одно не замінить можливостей самої природи. Сьогодні все частіше розглядають спеціальні посадки як прекрасну альтернативу звичайним фільтрам. Тим, хто хоче, щоб жодна крапля води не пропадала даром, природні фільтри можуть допомогти у вирішенні завдання очищення "сірої" води не гірше хімічних засобів.

Рослини мілководдя і заболоченій зони сприяють оздоровленню ставків і поліпшенню якості води. Їх таланти з переробки органіки і придушення патогенів можна використовувати і в інших цілях. Природні фільтри у вигляді заростей з водоростей споруджують в місцях стоку води перед водозбірника або як декоративний заслін-сходинку перед водоймою.

Проходячи через таку рослинну перешкоду, вода повільно очищається і стає придатною для вторинного використання. Найпростіший (і найефективніший) варіант переробки через природні фільтри - очеретяні зарості, оточені сухий стінкою.

Екологічний фільтр води з водних рослин
Екологічний фільтр води з водних рослин

Ніяких окремих посадок - змішуємо рослини все разом

Останній тренд екологічної моди, який черпає натхнення в мікс-дизайні, закликає змішувати різні за призначенням рослини і геть стирати кордони між садом декоративним і плодовим, городом і квітником. Плодові дерева висаджуйте упереміж з чагарниками, цілющі і пряні трави сміливо додавайте в бордюри, овочі - на квітники, замініть газон на мавританський і додайте до нього багаторічники, активно розмножуються самосівом (на кшталт люпінів і наперстянок, маку і аквилегіі).

Одним словом, створюйте об"єкти, в яких є всього потроху і використовуйте кожен сантиметр грунту. Красиво квітучі дикі, корисні і призначені на зрізання - немає рослин, які не можна було б змішати один з одним, якщо тільки їм підходять однакові умови. У такого прийому є кілька очевидних переваг:

  • залучення більшого числа корисних комах і тварин;
  • раціональне використання простору;
  • недоліки одних рослин компенсується привабливістю їх партнерів;
  • город і плодовий сад не вимагають великих витрат і ресурсів, а декоративний - приносить, до того ж, і чималу користь.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here