Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Нарцис – види, догляд та вирощування

0
706

Нарцис (Narcissus) - рід рослин з сімейства амарилісових (Amaryllidaceae). Рід Нарцис включає близько 50 первинних і 60 гібридогенного видів. Типовий вид - Нарцис поетичний (Narcissus poeticus)

Магомет сказав про цю квітку: "У кого два хліба, той нехай продасть один, щоб купити квітку нарциса, бо хліб - їжа для тіла, а нарцис - їжа для душі". І дійсно, садівників, які обожнюють нарцисах, багато більше тих, хто їх не хоче вирощувати взагалі. А є такі? Нарциси, як і тюльпани - весняні квіти, хоч і не перші, але дуже довгоочікувані. Нарциси - невибагливі в догляді. Головне знати, що вони люблять, а чого не переносять. Про це - наша стаття.

Групова посадка нарцисів
Групова посадка нарцисів. © Monica Meeneghan

Ботанічний опис рослини

Назва нарциса походить від грецького слова 'narkao' - одурманювати, приголомшувати, що ймовірно пов'язано з одурманюючих запахом квіток. Назва типового виду - poeticus (поетичний) пов'язано з тим, що він був так оспіваний поетами всіх країн і віків, як жодна інша рослина, виключаючи хіба тільки троянду.

Нарцис багаторічна цибулинна, трав'яниста рослина. Листя прикореневі, лінійні. Квітка нарциса розташовується на безлистому, сплюснутий або круглому цветоносе висотою до 40-50 см, на вершині якого знаходиться вузол з відходить від нього квітконіжкою 0,5-1,5 см завдовжки і з плівчастими обгортками. Квітки великі, поодинокі або в кистях, запашні, кілька пониклі, прості або махрові, 2-6 см в діаметрі. Декоративний під час цвітіння в травні-червні, переважаючим білим або жовтим кольором.

Оцвітина з довгою циліндричною трубкою і шестіраздельним відгином, з трубчастим, дзвінковим або чашоподібним прівенчиком (коронкою) різної довжини, утвореним виростами часткою оцвітини, які мають зазвичай не однакове забарвлення. Плід - м'ясиста, трехстворчатая коробочка. Насіння численне, округлі або незграбні, дуже швидко втрачають схожість.

вирощування нарциса

Нарциси - культура тіньовитривала, але на освітлених місцях "урожай" їх квіток і цибулин значно вище.

Розмноження та пересадка

Розмножуються, в основному, цибулинами і дітками. Зменшення числа квітучих пагонів є сигналом для пересадки. Для цього, після того як листя почне відсихати, цибулини викопують і проводять їх обробку і просушують в тіні, після чого прибирають на зберігання. Пам'ятайте, що пізня викопування негативно позначається на якості цибулин, так що не зволікайте з роботами.

посадка нарцисів

Кращий час для посадки цибулин нарцисів серпень-початок вересня на глибину приблизно 10 см, а відстань між цибулинами 10-15 см. Нарциси добре пристосовуються до місцевих умов. Багато сортів зимостійкі і можуть зимувати без додаткового укриття, однак в безсніжні зими бувають випади. Тому деякі сортові нарциси пізньої осені мульчують торфом, потім вкривають. Навесні, після танення снігу, укриття знімають.

Догляд за нарцисами

Нарциси - культура досить вологолюбна, тому в період цвітіння і протягом 4-5 тижнів після нього їх потрібно поливати, якщо немає дощів. Решта догляд зводиться до прополка і видалення хворих рослин. Щоб поліпшити якість цибулин, в'янучі квітки до початку утворення насіння обривають, так як на дозрівання насіння рослини витрачають багато поживних речовин. Нарциси можна вирощувати на одному місці без пересадки до 6 років. Грунти воліють азотно-калійні, тому в перші роки життя потребують інтенсивної підгодівлі.

Нарциси в саду
Нарциси в саду. © Simon

Перший раз нарциси підгодовують навесні, по сходам і в невеликій кількості, так як надлишок азоту викликає розвиток хвороб і зростання занадто високих, вузьких, слабких листя. Другу підгодівлю нарцисів проводять азотом і калієм в фазі виходу квітконосу, третю - азотом, фосфором і калієм під час повної бутонізації та четверту - фосфором і калієм під час цвітіння. Свіжий гній заправляють в грунт тільки за 2-3 роки до посадки нарцисів.

Ні в якому разі не можна удобрювати нарциси свіжим гноєм, тому що він привертає найнебезпечнішого шкідника цієї культури - нарцисову муху, або лушпиння Журчалка. З шкідників нарцисів поширені нематоди і кліщики. Нарциси часто страждають фузаріозом, склеротініоз і мозаїчної хворобою.

види нарцисів

Нарциси налічують більше 3000 сортів, поширених переважно в Південній Європі, Середземномор'ї та Азії. Садові нарциси відбулися в результаті гібридизації різних видів. У культурі вирощуються також природні види нарцисів і їх природні гібриди.

12 груп єдиної міжнародної класифікації нарцисів

 1. Трубчасті - коронка довга, у вигляді трубки, перевищує довжину пелюсток або дорівнює ім.
 2. Крупнокорончатие - коронка трубко- або лійчастого, висотою більше третини довжини пелюсток.
 3. Мелкокорончатие - коронка висотою не більше третини довжини пелюсток.
 4. Тріандрусовие - отримані від гібридизації нарциса трехтичінкового з садовим. Невеликі рослини, квіти зібрані в зонтикоподібних суцвіття по 2-4 штуки на квітконосі.
 5. Махрові - сюди відносяться сорти самого різного будови і походження з махровими квітками.
 6. Цікламеновідние квітки з довгою коронкою і сильно відігнутими назад пелюстками.
 7. Жонкіліевие - квітки дрібні, запашні, по 2-3 на квітконосі.
 8. Тацетние - квітки середніх розмірів, ароматні, до 12 на квітконосі.
 9. Поетичні - квітки білі, запашні поодинокі з короткою коронкою.
 10. Дикорослі види, їх форми і природні гібриди.
 11. Разрезнокорончатие - коронка розділена на частки.
 12. Всі інші, що не входять в попередні групи.
Нарцис
Нарцис. © mitsuteru
Нарцис
Нарцис. © Rastko Radivojev
Нарцис
Нарцис. © mitsuteru

Застосування нарцисів в дизайні саду

Рослина широко використовуються в озелененні як ранні квітучі рослини, в клумбах, рабатках, групах між чагарниками, окремими плямами.

Дуже красиві нарциси в групових посадках, невеликими галявинами. Коли навесні ви приїжджаєте на ділянку, нарцис радує своїми вже розпускаються квітами, і ви розумієте, що ось і настав тепло! А тепло - це літо. А літо - це краса!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here