Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Нарциси – весняні квіти

0
524

У дитинстві ці квіти асоціювалися у мене з настанням весни, паскою. Мама завжди садила їх уздовж бордюру і коли приходила весна, першими розпускалися нарциси, а трохи пізніше зацвітали тюльпани. У нас завжди росли нарциси білі з жовтим центром, але насправді вони можуть бути і інших кольорів. Належить настільки благородний квітка сімейства амарилісових, відноситься до багаторічних цибулинних рослин. Ці квіти поширені в аматорському садівництві, парфумерії, з нього добувають ефірні масла, про нього складено безліч легенд і оповідей.

нарциси

розмноження нарцисів

Розмножують нарциси вегетативно або насінням

Садові форми нарцисів розмножують, поступово відокремлюючи від материнської цибулини дочірні. З кожним роком у цибулини нарциса наростають вершини, а в процесі вегетації відбувається їх обосаблювання. Через 2-3 роки луска цибулини, яка об'єднує вершини, відмирає, і можна розділити гніздо нашого квітки на дочірні цибулини.

Є метод при якому в серпні можна розділити цибулину, щоб обидві її частини луски розташовувалися на загальному дінці, при цьому обов'язково обробивши розчином марганцівки зріз. Зберігається така цибулина в перліті (пористий вулканічний матеріал, використовується як субстрат, для мульчування, для поліпшення дренажу), бажано в пакеті. Під час висадки потрібно дотримати стерильність.

цибулини нарцисів

При насіннєвому розмноженні найкращим вважається ранній посів непросушених насіння, після того як вони дозріють. Цвітуть такі квіти тільки на 4-5 рік.

посадка нарцисів

У нашому помірному кліматі найкращим часом для посадки нарцисів є серпень - початок вересня. Багато голландські селекціонери і садівники рекомендують садити нарциси відразу після викопування, відокремивши діток. Існує думка, що така цибулина протягом зимівлі НЕ всихає, а краще вкорінюється і зимує. Але садити можна і дуже ранньою весною і навіть взимку. Нарцис дуже любить сонячні безвітряні місця, але півтінь переносять теж добре. У мене вони ростуть в тіні і добре цвітуть щороку.

Садити можна на родючих або среднеплодородних суглінках.Прі піщаному грунті внесіть в неї глину, торф. Якщо немає торфу, внесіть перегній, сама я вносила перегній. Грунт для посадки повинна бути без застою води і з сильно перегнилого гноєм, для кращого росту вносите в грунт гній за 2 роки перед посадкою нарцисів. Любить нейтральні грунту. Якщо грунт у вас кисла, то можна вносити в неї золу, доломітове борошно. Якщо садите не в піщаний грунт, на дно посадкової ями насипте крупний промитий просушений пісок близько 4 см. Щоб уникнути захворювань, перед посадкою потримайте цибулини в розчині марганцівки 30 хвилин. Коли садите, трохи вдавлюють цибулини в пісок. Глибина посадки залежить від розміру цибулини і типу грунту. Середні за розміром цибулини на суглинках посадите так, щоб денце ямки було на глибині близько 15 см, а на важких глинистих - близько 12 см. Дрібні цибулини саджайте на 2-3 висоти цибулини, дуже великі занурте на глибину 20-24 см. Відстань між великими цибулинами зробіть близько 15 см, між дітками - близько 9 см.

Дотримуйтеся вимог глибину посадки, щоб рослина добре прижилося і красиво цвіло. Після того як прісиплет землею, замульчируйте грунт торфом, можна перегноєм. Я в минулому році мульчувати невеликою кількістю тирси, нічого не було більше.

Догляд за нарцисами

Якщо ви посадили цибулину в легені грунту, то необхідно вкривати їх на зиму, щоб уникнути вимерзання. Прикрийте тирсою або сухим листям, щоб захисний шар був близько 10 см. Коли зійде сніг і повітря трохи прогріється, можете зняти укриття з посаджених в осінь нарцисів. Розпушити грунт під ними.

Нарциси слід поливати на всю глибину коренів, вони люблять хороший полив, але не затоку. Навіть після цвітіння полив обов'язковий, тому що саме в цей час цибулина запасає полінуйтеся і поживні речовини.

Так як нарцис - цибулинна рослина, свіжий гній йому протипоказаний. Тому навесні, коли з'являються паростки, можна підгодувати їх аміачною селітрою, а перед цвітінням - фосфором і калієм.

Викопка нарцисів на зиму

Я рідко викопую нарциси, напевно, раз в 3 роки. Але є садівники, які викопують їх щороку. Якщо ви все ж вирішили викопати ваші квіти на зиму, то не слід з цим затягувати. Викопувати їх потрібно, коли кінчики листочків почнуть жовтіти. Якщо викопувати дуже пізно, то деякі нарциси можуть пустити нові коріння, при викопуванні можете їх пошкодити.

Після викопування нарциси потрібно відібрати хороші, після чого обробити цибулини розчином марганцівки і добре просушити в тіні, потім укласти в ящик або коробку. Зберігати так, щоб до ящика не могли дістатися гризуни, вельми охочі до ласих луковок.

види нарцисів

Нарциси налічують понад 60 природних видів, величезна кількість сортів і гібридів. Одних тільки селекційних сортів і гібридів близько 35 000. Щоб не плутатися в такому розмаїтті, вирішено класифікувати нарциси на 13 груп. Нижче наведу кілька груп, найбільш популярних в наших краях.

Нарциси трубчасті (trumpet)

Великі, одиночні квітки, коронка у вигляді дзвіночка - досить довга трубочка. Забарвлення буває біла і жовта, іноді двоколірна.

Нарцис жовтий трубчастий

Нарцис трубчастий Маунт худ

Нарцис трубчастий Маунт худ

Нарциси крупнокорончатие (large-cupped)

Ця група відрізняється від попередньої розмірами квітки і приквітки. Тут також одна квітка на стебло, але коронка коротше, при цьому вона становить не менше 1/3 частки оцвітини. У цієї групи різноманітна забарвлення коронки і оцвітини.

Нарцис крупнокорончатий Спрінг Прайд

Нарцис Spring Pride

Нарцис крупнокорончатий Daydream

Дайдо дрім

Нарцис крупнокорончатий Professor Einstein

Нарцис Professor Einstein

Нарциси мелкокорончатие (small-cupped)

Квіти цієї групи не так предпочитаемости садівниками, квіти нарцисів цієї групи схожі на дикі, дрібні розміри квіток. Але незважаючи на це селекціонери вивели ряд цікавих сортів.

Нарцис мелкокорончатий Verger

Нарцис Verger

Нарциси махрові (double)

Нарциси цієї групи по праву називають шикарними, вона представлена махровими одиночними або декількома квітками на квітконосі.

У цій групі 5 подрупп:

  1. Трубки або коронки немає, замість неї додаткові часткиоцвітини.
  2. Трубка або коронка махрові, оцвітина проста (такі сорти, як Rosy Cloud і Petit Four)
  3. Махрові сорти з махровими оцвітиною, безліч коротких виростів коронки всередині квітки (сорт Gay Chellenger)
  4. Також складається з махрових сортів, але крупнокорончатих або трубчастих. Всередині квітки безліч довгих виростів коронки, іноді змішані з частками оцвітини. Сам оцвітина махровий (приклад сорт Pink Paradise)
  5. Махрові суцвіття з декількома квітками на квітконосі (напррімер сорт Yellow Cheerfullness)

Нарцис махровий Rosy Cloud

Нарцис махровий Rosy Cloud

Нарцис махровий Gay Kybo

Нарцис махровий Gay Kybo

Нарцис махровий Yellow Cheerfulness

Нарцис махровий Yellow Cheerfulness

Нарцис махровий Irene Copeland

Нарцис махровий Irene Copeland

Нарцис махровий Texas

Нарцис махровий Texas

Нарцис махровий Cheerfulness

Cheerfulness

Нарцис махровий Rip Van Winkle

Нарцис махровий Rip Van Winkle

Нарцис махровий White Lion

Нарцис махровий White Lion

Нарциси тріандрус (Triandrus)

У селекції нарцисів цієї групи брав участь трехтичінковий нарцис, в квітках цієї групи збережені ознаки батьківського нарциса, вони багатоквіткові. Їх забарвлення жовте і біла, сортів у даної групи мало.

Нарцис тріандрус Thalia

Нарцис тріандрус Thalia

Нарцис тріандрус Hawera

Нарцис тріандрус Hawera

Нарцис тріандрус Ice Wings

Нарцис тріандрус Ice Wings

Нарциси цікламеновідние (Cyclamineus)

У квіток цієї групи довга, вузька трубка, а часткиоцвітини сильно відігнуті назад. Квіти пониклі, поодинокі.

Нарцис цікламеновідний February Gold

Нарцис цікламеновідний February Gold

Нарциси жонкілліевие (Jonquilla)

Прабатьком даної групи є нарцис Жонкіль. На стеблах багато дрібних квіток з сильних запахом. Невисокі квіти з короткими по відношенню до часткам оцвітиною в формі чашечки.

Нарцис жонкілліевий Pipit

Нарцис жонкілліевий Pipit

Нарциси тацетовідние, або багатоквіткові (Tazetta, Bunch-flowered)

Прабатьки цієї групи - букетний і поетичний нарциси. Дуже ароматні квітки, на квітконосі близько 8 квіток, часткиоцвітини округлі, коронка менше, ніж 1/3 довжини доль оцвітини.

Нарцис тацетовідний Scarlet Gem

Нарцис тацетовідний Scarlet Gem

Нарциси поетичні (Poeticus)

Одна квітка з дуже маленькою коронкою жовтого кольору, самі часткиоцвітини білого кольору. Ароматні квіти, пізно розквітають і дуже високі.

Нарцис поетичний Red Rim

Нарцис поетичний Red Rim

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here