Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Чому гниють томати на гілці?

0
383

Томати - ці відомі всім рослини - є на кожному городі, і відводиться їм часом значне місце. Томати ростуть і у відкритому грунті, і в теплицях. В окремі роки городник може отримати прекрасний, просто ідеальний урожай томатів, а в інші сезони майже всі плоди на гілках раптом починають гнити, і начебто городник все робить правильно, а це не дає бажаного. Чому так відбувається і що з цим робити, ми сьогодні спробуємо розібратися.

Чому гниють томати на гілці?
Чому гниють томати на гілці? © Tomato Growing Guru

Як відбувається зараження плодів томатів гниллю?

Зрозуміло, що ми маємо справу з гниллю, а гниль - це небезпека не тільки поточного сезону: суперечки прекрасно зимують в грунті і можуть проявити себе на наступний рік, і гниль на плодах з"явиться знову, можливо, з подвоєною силою.

Зазвичай гниль на томатах викликається такими хворобами, як фітофтора, альтернаріоз, верхова гниль, а також самими різними бактеріозами. У більшості випадків ці захворювання атакують плоди томата, але бувають і виключення, коли хвороба здатна вразити і лист, тим самим завдаючи подвійний удар - гальмуючи процеси фотосинтезу, а іноді хвороба добирається і до стебла рослини, і тоді воно в лічені дні може загинути повністю.

Найчастіше, грибок потрапляє випадковим чином з інфікованою землі, може передаватися повітряним шляхом, а також при проведенні зелених операцій з кущами, коли, що не обробляючи робочий інструмент спиртом, городник переміщається від хворої рослини до здоровому, тим самим заражаючи его.

Звісно, що швидше за всіх починають хворіти рослини, які ростуть на бідних грунтах, що відчувають нестачу вологи або якогось поживного елемента в землі, тобто при їх низькому імунітеті. Особливо хворіють гнилями плодів рослини, які ростуть на грунтах, де спостерігається гострий дефіцит таких елементів як кальцій і калій, де не дотримується сівозміна або порушуються елементарні правила агротехніки.

Фітофтора - основна причина гнилі томатів у відкритому грунті

Основна причина - це фітофтора. Спочатку на плодах томата з"являються невеликі, часом навіть непомітні неозброєним оком чорненькі точки, причому з"явитися вони можуть як на листках і стовбурі, так і відразу на листках, стовбурі та помідорах.

Через кілька днів у шкірці плодів томата можна буде вже неозброєним поглядом легко помітити темне пляма, часто має коричневий колір, воно з кожним днем, буквально на очах, збільшується в розмірах, покриваючи все більшу і більшу частину плода.

Через пару днів це пляма придбає чорний колір, коли таке сталося, плід краще в кинути по тій простій причині, що гниття добралася і до внутрішньої його частини і почалося вже внутрішнє гниття.

Фітофтора - основна причина гниття плодів томатів відкритого ґрунту
Фітофтора - основна причина гниття плодів томатів відкритого ґрунту. © tallasiandude

За яких умов розвивається фітофтора?

Особливо активно фітофтора розвивається в сезони або частини вегетаційного періоду, коли спостерігається дуже висока вологість повітря і ґрунту, можуть, як мінімум, пару раз в тиждень йти затяжні дощі, а температура при цьому не підвищуватися вище двадцяти градусів тепла.

Бувають і зворотні казуси: якщо волога і сира погода раптом різко змінюється сухої та спекотної, то фітофтора гальмується настільки, що далі вона не розвивається, а уражені ділянки плодів томата, можуть навіть опробковіти.

Проти фітофтори краще використовувати фунгіциди, дозволені і допущені до використання на даній стадії розвитку плода томата.

Не забувайте про те, що суперечки цього захворювання досить довго зберігаються в шарі грунту, тому ще до висадки розсади на ділянку обробіть відповідними фунгіцидами та грунт теж.

Профілактика фітофтори

Перш ніж почати боротися з фітофторою, можна спробувати не допустити її появи на ваших рослинах. Наприклад, дуже хорошою профілактикою є обробка біо-фунгіцидами рослин, висаджених через 12-14 днів на постійне місце.

Звісно, не забуваємо і про бордоську рідину, використовувати можна її 1% -ний розчин і спочатку обробити через 10 днів після висадки розсади, а потім - через 20 днів після висадки розсади.

Любителі натуральних засобів боротьби використовують настій часнику, для цього у відрі води потрібно розвести склянку добре розмелених зубчиків часнику і буквально 0,5 грама марганцівки. Цьому складу потрібно дати настоятися протягом доби, після чого процідити, розбавити вдвічі водою і можна обробляти рослини раз на тиждень до зникнення ризику прояви захворювання.

Водночас з такою обробкою бажано підгодувати рослини розведеним у воді сульфатом калію і добре розведеним у воді суперфосфатом в кількості 5 -6 г на відро води. Суперфосфат в воді розчиняється погано, тому його спочатку потрібно розчинити в окропі, а потім вже склад вилити в воду.

Для загального зміцнення імунітету рослин їх періодично, хоча б раз на тиждень, потрібно обробляти препаратами типу "Епін".

Як боротися з фітофторою на плодах помідорів?

У тому випадку, якщо фітофтора вже є, необхідно зібрати бурі плоди і закласти їх на дозрівання, якщо вони, звичайно, не уражені, а уражені спробувати врятувати, обробивши  1% розчином бордоської рідини, намагаючись потрапляти саме на осередки інфекції.

Обробку краще проводити у вечірній час, після спекотного дня. Бордоську рідину, до речі, можна використовувати за три дні до збору плодів, інші фунгіциди, можливо, мають більш пролонговані терміни дії, про це потрібно читати на упаковці.

Почті нічого не сказано про біо-фунгіцидах: наприклад, їх перевагою є те, що у них відсутня взагалі або дуже короткий термін очікування від обробки до споживання.

Обробка томатів проти фітофтори
Обробка томатів проти фітофтори. © ilovevaquero

Вершинна гниль - основна причина гнилі плодів томата в теплиці

У теплиці справжнім бичем плодів томата є верхова гниль, вона також призводить до гниття плодів томата на більшій частині цих рослин.

Спочатку, на абсолютно ще зелених плодах томата раптом з"являються ледь помітні бурі цятки, з кожним днем ​​вони ростуть, збільшуючись в діаметрі разом з розвитком самого плода. Якщо зірвати такий плід і потримати його в руках, натиснути на м"якоть, то під шкіркою ви точно відчуєте зайву м"якість не властиву плоду томата - це значить, що він весь або більша його частина згнили і зовсім не придатні в їжу. Залишається їх тільки викинути.

До речі, плоди томата, уражені верховою гниллю, часто і самі сигналізують про те, що їх пора віднести на смітник: при сильному зараженні вони банально обсипаються з рослини задовго до повної стиглості плоду.

Слід знати, проте, що верхова гниль плодів томата не є інфекційним захворюванням, як вважають багато, найчастіше хвороба виникає через помилок з поливом рослин томата, а також при надмірно високих температурах.

Наприклад, ви приїхали на дачу лише на один вихідний день і зрозуміли , що ґрунт на ділянці, де ростуть томати, критично пересохла, можливо, навіть потріскалася. Що ви будете робити? Звичайно, відразу якомога рясніше поллєте ґрунт під кущами, щоб повернути їй нормальний рівень вологості. Так надходити категорично не можна: від різкого надлишку вологи плоди можуть швидко збільшитися в розмірах, шкірка на їх вершині не витримає і трісне, в неї потрапить інфекція і розвинеться верхова гниль.

Конечно, виною зараження томатів вершинної гниллю може бути зовсім і не городник, наприклад, від такої хвороби страждають рослини, які ростуть на засоленої або кислої землі, на ґрунті, де спостерігається гострий дефіцит кальцію або, навпаки, надлишок такого елемента як азот.

Вершинна гниль на плодах томатів
Вершинна гниль на плодах томатів. © Laurel O"Donnell

Боротьба з вершинної гниллю на томатах

Для боротьби з вершинної гниллю при найперших симптомах необхідно обробити рослини пару раз кальцієвої селітрою, розведеною в концентрації 0,4%. Підійде в цьому випадку і сульфат кальцію. Його в кількості 8 г потрібно розвести у відрі води і гарненько обприскати кожну рослину, повторивши обробку через тиждень.

Звісно, не забувайте про сівозміну, про те, що рослини потрібно не загущувати, і використовувати тільки нові сорти, які мають високий імунітет, тобто стійкість до подібних захворювань.

Загальні причини гнилі і тепличних томатів, і відкритого грунту

Альтернаріоз

Вельми частою причиною того, що томати на гілці у рослин, що ростуть як у відкритому ґрунті, так і в теплиці, починають гнити, є альтернаріоз. Це хвороба, і її збудник просто обожнює велика кількість тепла, коли температура за вікном стабільно тримається на позначці від 26 до 31 градуса вище нуля.

Цією хворобою, до речі, найчастіше страждають томати, які ростуть в південних регіонах нашої країни, проте і в центральній зоні вона в окремі роки також зустрічається. Особливо активно альтернаріоз розвивається, коли випадають часті і дуже рясні роси, коли йдуть дрібні, але тривалі дощі, тобто повітря буквально просочується вологою, коли вона немов висить у повітрі.

Перші ознаки наявності цього захворювання можна виявити на повністю зелених плодах томата. Варто тільки уважніше розглянути місце у плодоніжки, як ви помітите там спочатку зовсім крихітні, а потім збільшуються в розмірах темно-коричневі цятки. Якщо в цей період йдуть дощі і вологість повітря досить висока, то, взявши плід томату в руки, можна відчути ніби він оксамитовий, як персик. Насправді, цей плід суцільно покритий спорами, які при дозріванні і різкому пориві вітру розлетяться в різні боки, заразивши сусідні плоди томата.

Одночасно з цим можна помітити і плями на листі, розташованих в самому низу рослин томата. Спочатку плями на нижніх листках мають невеликі розміри, потім вони збільшуються буквально з кожним днем ​​і в підсумку покривають більшу частину листа, зводячи нанівець процеси фотосинтезу і викликаючи загибель і опадання листових пластинок.

Впоратись з альтернаріоз можна тієї ж бордоською рідиною, що і при боротьбі з фітофторозом. А ось якщо хочете, щоб альтернаріоз ніколи не виявився на вашій ділянці, то дотримуйтесь сівозміну, що не загущують рослини, боріться з бур"янами, удобрюйте ґрунт і використовуйте нові і сучасні сорти томатів, які мають підвищений імунітет, а, отже, і стійкістю до багатьох хвороб .

Бактеріози

Почнемо з бактеріального некрозу, або пустотілості, або некрозу середини стебла. Починається все з незрілих плодів томата, на них, якщо придивитися, можна без особливих зусиль побачити білувату сіточку, а на тих плодах, що вже встигли дозріти, при уважному розгляді можна побачити прямо в місці прикріплення плоду пару кілець коричневого кольору. Якщо такий плід розрізати, то з нього потече каламутна рідина, та й, взагалі, всередині ніякого натяку на м"якоть НЕ буде.

Цікаво, що якщо тільки доторкнутися до ураженого плоду, то він відразу опаде, іноді заражені плоди опадають навіть від легкого подиху вітерця . Звичайно, такі плоди неодмінно потрібно прибрати з ділянки і спалити, щоб зараза не потрапила в грунт.

В цей же час, листя уражених рослин, зазвичай починаючи з наймолодших, тих, що розташовані на верхівці, активно в"януть, навіть часом без зміни кольору. Якщо придивитися уважніше, то на стеблі томата приблизно на висоті близько 20 см можна побачити коричневі плями. Лише через декілька днів стебло лопається і з нього витікає рідина, схожа на гній або слиз.

Бактеріози - загальні захворювання для томатів і відкритого грунту, і тепличних
Бактеріози - загальні захворювання для томатів і відкритого грунту, і тепличних. © bundyveggiepatch

Чорна плямистість

Ще одна хвороба, від якої томати гниють прямо на гілках - це чорна плямистість, причому неважливо, де ростуть рослини у відкритому або захищеному ґрунті.

Перші ознаки хвороби можна помітити, якщо уважно, можливо використовуючи збільшувальне скло, розглянути дуже дрібні темнувато-зелені плями на листі. Звичайно, пройде всього пара днів і ці плями будуть істотно більше, а потім стануть чорними - це дозріють конідії, готові розлетітися на великі відстані і заразити сусідні плоди

На плодах можна побачити спочатку блискучі, ніби крапельки масла, цятки, які мають опуклу поверхню, багато навіть вважають ці плями проявом парші.

Щоб запобігти появі цього захворювання, не можна загущувати посадки, потрібно використовувати сівозміну. Найбільш активно хвороба розвивається в періоди рясних туманів і найменшого дощу з вітром, коли суперечки розлітаються на великі відстані.

Якщо вже бактеріоз пробрався на ділянку, то найчастіше допомагає лише повне видалення рослин з грядки. На початкових етапах рослини можна обробити "Оксіхомом", він продається в таблетках. Однією таблетки вистачить на відро води, а розчину - на стільки кущів, скільки зможете добре зволожити, обробивши їх з пульверизатора. Через пару тижнів обробку можна повторити.

Після збору всього врожаю стару бадилля, листя і плоди потрібно обов"язково видалити з ділянки.

Заключне. Отже, ми розібралися з причинами гниття плодів томатів на гілках, і з тим, як запобігти спалаху того чи іншого захворювання, як вилікувати рослини. Щороку додаються все нові і нові препарати в боротьбі з тими чи іншими захворюваннями, але потрібно бути обережними з їх застосуванням і по можливості використовувати все-таки виключно народні засоби.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here