Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Лук-порей – цілющий овоч

0
54

Лук-порей цілком може змагатися з цибулею ріпчастою. Він менш гострий, ніж ріпка, і до того ж в 2 - 3 рази більше врожайний. Виростити порей легше, оскільки він більш стійкий до хвороб і шкідників, не такий вимогливий до грунту.

У порівнянні з цибулею ріпчастою вона багатша каротином, вітамінами С і В, а також солями калію.

Порей доброчинний для шлунку, печінки і жовчного міхура, .Володіє сечогінну дію і цілюще при багатьох захворюваннях: каменях у нирках, ревматизмі, відкладенні солей, ожирінні. Особливо ж порей необхідний при порушеннях обміну речовин, пов'язаних з віковими змінами.

Лук-порей (Allium porrum)

Рослина ця дворічна, листя у нього плоскі, як у часнику. У перший рік порей дає помилковий стебло (ніжку), який і вживають в їжу. Втім, в кулінарії використовують також і листя, особливо молоді.

Цей лук вживають в сирому вигляді, порізаний і приправлений рослинним маслом, йде він також в якості добавки до салатів, гарнірів і супів.

Відвареної і злегка підсмажену на вершковому маслі, порей цілком замінить кольорову капусту. А приправлений майонезом або соусом буде прекрасним гарніром для всіх м'ясних і рибних страв. Ніжка і листя порею піддаються сушці і в такому вигляді можуть довго зберігатися.

Як виростити порей?

Найкраще він росте на багатих, добре удобрених землях, але може давати непоганий урожай на суглинних і піщаних грунтах, якщо вони добре зволожені. Чуйний на азотне добриво.

Якщо грунту бідні, присмачити їх органічними і мінеральними добривами: внесіть 3-4 кг гною (компосту) і 130 г мінеральних добрив на 1 м 2 (60 г суперфосфату, 30 г калійної солі і 40 г сечовини).

Лук-порей (Allium porrum)

У домашніх умовах розсаду порею можна виростити в невисоких ящиках (по типу болгарської тари), заповнених легкої перегнійної грунтом.

Злегка утрамбувати грунт, її треба рясно полити і потім посіяти насіння з розрахунку від 1 г насіння на ящик. Насіння висівають в останній декаді березня суцільним посівом або рядковим способом. В останньому випадку борозенки засипають невеликим шаром піску (0,5 см). Прикривають і легкої

Лук-порей (Allium porrum)
Лук-порей (Allium porrum) © Philippe.OSSWALD

грунтом без грудок. Потім поверхню поживного грунту в ящиках злегка утрамбовують, накривають плівкою і тримають при температурі 22 - 25 °.

Перший тиждень ящики з розсадою тримають в кімнаті, а як тільки почнуть з'являтися перші сходи-петельки, ящики переносять під будь-які плівкові укриття (теплички, тунелі) в парники або на терасу. Якщо грунт в ящиках досить родюча, то догляд за розсадою зводиться в основному до рясних поливу (але постійне перезволоження неприпустимо). Висаджують розсаду в грунт 5-15 травня. Похолодання чи навіть невеликі заморозки для порею не страшні.

Рослини порею добре переносять пересадку, однак перед висадкою розсаду необхідно загартувати: винести ящики з-під плівкових укриттів, полити і залишити на дві-три доби на відкритому повітрі, краще в захищеному від вітру і прямих сонячних променів місці.

Садять порей по дворядкового схемою: 20 см між рядками, 60-70 см між стрічками і 8 см між рослинами. Можна садити і по однорядковою

Соцветия лука-порея
Суцвіття цибулі-порею. © Conrad Nutschan

схемою: 30 см між рядами і 8-10 см між рослинами в ряду. Іногдарастенія в ряду садять і густіше, потім проріджують, використовуючи молоді рослини в їжу, починаючи з перших чисел липня.

Догляд за рослинами влітку полягає в розпушуванні міжрядь, видаленні бур'янів, поливах і підгодівлі (20 г азотних добрив і 20 г калійної селітри на 1 м 2).

Порей на рідкість зимостійкий. Рослини, особливо дрібні, можна залишати в грунті на зиму. Вони добре перезимують під снігом, ранньою весною рушать в зростання і дадуть вітамінний продукт, коли ще немає ніякої іншої зелені.

Для кращої перезимівлі рослини треба підгорнути землею або засипати торфом, захистити хвойним гіллям.

Лук-порей (Allium porrum)

У холодні зими цибуля-порей зберігають у підвалі, де його прикопують піском. Підійдуть для цього і порожні котловани парників, там порей укладають рядами і засипають землею або піском. Перед прикопуванням листя порею обрізають приблизно на 3/4 довжини.

Перезимували в грунті рослини влітку утворюють стрілку, зацвітають і дають насіння. На насіння використовують також рослини, прикопані в сховище або траншеї. У грунт висаджують ранньою весною.

Порей можна вирощувати і посівом насіння в грунт. Висівають його в кінці жовтня. Грунт підбирають родючу і легку. Подзимні посіви присипають торфом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here