Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Правила обрізки малини

0
416

Вибрати вдалий сорт малини - це півсправи. Щоб малинник давав хороший урожай, необхідно не тільки правильно підібрати йому місце, ретельно підготувати посадкові ями, а й щорічно грамотно формувати ці рослини. Для чого малині обрізка? Щоб не допустити загущення, вчасно видалити отплодоносившие пагони, позбавити малинник від хворих рослин, але головне - отримати хороший урожай. Адже від того, наскільки правильно і своєчасно буде проведена обрізка, залежить кількість закладених втечею квіткових кистей, розмір і навіть смак ягід, а це, погодьтеся, основна мета її посадки. Давайте розглянемо, як правильно обрізати малину.

Обрезка малины
обрізка малини

Обрізка сортів малини одноразового плодоношення

Найпростішим методом формування малини разового плодоношення, але не найефективнішим, є весняне укорочення пагонів на 15-20 см, з одночасним видаленням пагонів минулого року. Його перевага - у простоті і едіноразовом догляді за малинник, але на врожай такий метод впливає мало. Однак у цієї методики існує інтерпретація, що дозволяє розтягнути збір ягід. Полягає вона в укорочуванні пагонів малини на різній висоті. У частині рослин стандартно - 15-20 см, у частині - 50% довжини, а у решти - на висоті 15 см над землею. Сенс такого прийому в наступному: чим менше укорочення, тим раніше дозріє урожай. Однак на кількості ягід така обрізка так само не позначається.

Обрізка малини по методу Соболєва

Для збільшення врожайності існує поки що не дуже популярний, але досить ефективний метод обрізки, що дозволяє в рази збільшити збір ягід з однієї і тієї ж площі малиннику. Називається він метод Соболєва. Методика А.Г. Соболєва включає в себе два етапи формування малини. Кожен з них спрямований на стимулювання освіти бічних гілочок, в результаті чого і відбувається збільшення врожаю. Давайте розглянемо їх. Етап перший. На дворі початок літа (червень-липень) - час, коли малина плодоносить і масово нарощує молоді пагони. Як тільки поросль досягне у висоту 80-120 см, приходить момент вкоротити її на 10-15 см. Це дасть стимул для зростання з пазушних бруньок основного пагона бічних гілочок, які до завершення вегетації куща виростуть до 30-40 см. Етап другий. Наступний рік. Весна. Ще не прокинулися нирки, необхідно знову вкоротити пагони малини, але тепер уже першого порядку, що йдуть від основного стебла, і всього на 5 см. Це знову дасть стимул до утворення бічних пагонів, але тепер уже другого порядку. При цьому квіткові гілочки утворюються і на пагонах першого, і на пагонах другого порядку, що і збільшує урожай вдвічі. Обрізаний за методикою Соболєва втечу малини візуально нагадує розгалужене деревце. Такому побіжу дають отплодоносивших і, відразу ж, не чекаючи закінчення вегетації, видаляють. Рання обрізка торішніх пагонів забезпечує вивільнення для нової порослі поживних елементів, збільшує освітленість і продувність кущів, а значить - здоров'я малиннику.

Если малина подвязывается к шпалере, побеги располагают на расстоянии не менее 10 см друг от друга
Якщо малина підв'язується до шпалери, пагони розташовують на відстані не менше 10 см один від одного. © Mark's Veg Plot

Обрізка ремонтантних сортів малини

Для ремонтантних сортів також існує кілька методик обрізки. Варіант перший. Найчастіше він застосовується в північних областях, і полягає в повному видаленні, разом з молодою порослю, в осінні або весняні терміни, отплодоносивших куща малини. Вважається, що такий прийом підвищує кількість і якість ягід майбутнього осіннього сезону, однак через нього втрачається річний урожай.

Варіант другий. Після річного збору врожаю з дворічних пагонів отплодоносившие пагони малини відразу видаляють. Молоді пагони залишають для осіннього плодоношення і плодоношення наступного року. Крім даних прийомів, існують і ще кілька, від яких в більшій мірі залежить здоров'я посадок малини, що, втім, так само позначається і на врожайності.

Проріджувати обрізка малини

Загущені кущі малини відчувають нестачу світла, нестача харчування, і брак провітрювання, що провокує не тільки освіту більш дрібної ягоди в меншій кількості, але і ослаблення рослин в цілому, підвищує ризик захворюваності посадок. Тому вже навесні, а потім і в міру проростання нових пагонів в малиннику необхідно регулювати навантаження на кущ. Для цього кожен кущ оглядають, виділяючи 4-7, в залежності від потенціалу зростання сорту і способу посадки, добре сформованих пагонів, а решта видаляють. Якщо малина підв'язується до шпалери, пагони розташовують на відстані не менше 10 см один від одного. Отже, кількість пагонів вважають виходячи з можливості їх розташування.

Санітарна обрізка малини

І нарешті, санітарна обрізка малини. Її проводять і ранньою весною, і протягом літа, і восени. Після сходу снігу вона полягає у видаленні підмерзлих і зламаних пагонів. У період вегетації - у видаленні пагонів, уражених хворобами (курчавістю) і шкідниками (малиною стеблової галиця, малиною стеблової мухою, малиною почковой міллю).

Прореживающая обрезка малины до и после
Проріджувати обрізка малини до і після

Восени вона полягає у видаленні отплодоносивших пагонів малини, якщо це не було зроблено відразу після плодоношення. Одночасно з цим, в укривних зонах, пагони групуються і прихиляються до землі.

Загальні правила обрізки малини

У який би час року і які б сорти малини ви не обрізали, існують загальні правила обрізки цієї рослини, які допоможуть зробити процес максимально ефективним і безпечним для культури.

  • Обрізку малини краще проводити в сухий сонячний день.
  • Застосовувати для обрізки добре заточений, оброблений секатор.
  • Після обрізки хворих рослин секатор необхідно продезінфікувати (гасом, спиртом).
  • Зріз повинен бути перпендикулярним землі, без "вітрила" (стирчить вгору смужки кори).
  • При обрізанні під корінь пеньків у малини не залишають, так як залишені над землею залишки стебла - місце для розвитку патогенів та шкідників.

Дорогі читачі! Якщо у вас є свої секрети обрізки малини, поділіться інформацією в коментарях до статті. Впевнені, ваш досвід допоможе багатьом читачам навчиться правильно обрізати малину.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here