Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рястка – білі зірки

0
144

Українська назва роду співзвучна із узагальнюючим словом «ряст». В давнину цим терміном позначали будь-яку дрібну рясноквітучу рослину (а українські види рясток саме до таких і належать). Втім, слід зважати, що в сучасній науковій термінології словом «ряст» прийнято називати лише представників роду Corydalis, який в систематичному відношенні не споріднений із рястками.

Рястка хвостата (Ornithogallum caudatum). Зустрічається кілька видів Рястки. Це цибулинні ефемери, квітучі ранньою весною білими зіркоподібними квітками разом з чистяком весняним і синіми пролісками. Коли дерева повністю покриваються листям, надземна частина їх втрачається і вони входять в стан спокою. Латинська назва походить від грецьких слів "ornis" - птах і "gala" - молоко і означає "пташине молоко", що обумовлено ймовірно забарвленням квіток. Найпопулярнішим є назва "індійський морський цибуля". Але справа в тому, що є інша рослина теж з цибулинних, що має ботанічну назву "морський цибуля" (Allium maritinum). Рястка і ця цибуля дуже схожі: обидва мають широкі довгасті листя, їх цибулини ростуть над землею. Але схожість лише на перший погляд, оскільки у морського лука суцвіття - зонтик, а у Рястки - подовжена волоть, іноді більше метра, та й квітки різні. До того ж у листя цибулі однакова ширина по всій довжині, а у Рястки листя різко звужуються від двох третин до 3-4 мм і далі тривають подібно вузькому загостреного хвоста. За що і називають його "хвостатим".

Рястка (Ornithogallum)

Але на цьому плутанина не закінчується. Існує думка що батьківщиною Рястки є Китай, де він здавна застосовувався в народній медицині. Але до чого тут "індійський" і "морський"? Насправді рослина походить з Північної Африки. Зустрічається воно також в Пакистані і Південній Африці, де росте в природних умовах. Тому ні до моря, ні до Китаю або Індії рослина ніякого відношення не має. Є відомості, що рослина містить строфантин і родексін, тому його можна застосовувати при серцевій недостатності. Але робити це слід лише під наглядом лікаря, оскільки при передозуванні ці речовини стають небезпечні для здоров'я. Те ж стосується і інших рослин, з яких виготовляють препарати для серця (дигіталіс, олеандр, строфант і т.п.). Зате їх успішно використовують у гомеопатії. У народній медицині Рясткою лікують початкові стадії атеросклерозу. Але частіше застосовують як протизапальний, спазмолітичний і знеболювальний засіб при ударах, артритах, болях в суглобах, відкладенні солей, радикуліті, подагрі, навіть при запущених формах. В основному використовують спиртові настоянки (невелика цибулина 3-4 см або суцвіття, або 2 листочка - на 1 л горілки), якими злегка натирають хворі місця. При головному болю нею злегка натирають віскі.

Рястка (Ornithogallum)

Рослина напрочуд невибаглива ні до грунтів, ні до поливу, але при недостатньому освітленні квіток воно не утворює. На літо його слід виносити в сад або на балкон. Насіння в кімнатних умовах утворює рідко, але добре розмножується вегетативно: на цибулині під лусочками з'являються маленькі зелені дочірні цибулинки. Але не треба поспішати відокремлювати їх, а слід дочекатися, поки вони утворюють свою кореневу систему, і тільки тоді отсаживать. Інакше вони, не маючи достатньо життєвих сил, не зможуть утворити корінців і згодом пропадуть.

Рястка (Ornithogallum)

Рястка хвостата наділений досить цінними лікарськими властивостями, за що його використовували ще в Древньому Єгипті. Але треба мати на увазі, що рослина ще недостатньо вивчено, містить речовини, які внутрішньо можна приймати лише в мізерних дозах, оскільки при передозуванні вони негативно впливають на серце.

Рястка (Ornithogallum)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here