Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Росичка – рослина-хижак, приманює жертви своєю красою

0
1657

Це одні з найбільш поширених рослин серед комахоїдних побратимів. Ростуть вони по всьому світу і налічують близько 100 видів, більша частина яких мешкає в Австралії і Новій Зеландії. Типовий їх представник - росичка круглолиста (Drosera rotundifolia), яка може рости, в тому числі, і на болотах помірної зони Північної півкулі. Англійці дали росянці поетичну назву sun-dew, тобто "сонячна роса".

Всього ж комахоїдні рослини налічують майже 500 видів, згрупованих в шість родин. Їх представники зустрічаються практично у всіх частинах світу. В Україні зустрічаються три види цих рослин: росичка круглолиста, або Царьові очі, росичка "сонячна роса"  (Drosera rotundifolia L.); росичка англійська або довголиста  (Drosera anglica Huds); росичка проміжна (Drosera intermedia Hayne).

Ці росички, які ростуть в помірному кліматі, можуть витримувати холодну зиму шляхом формування спеціальних щільно складених зимуючих бруньок. Такі нирки можна зберігати в повітронепроникному пакеті в невеликій кількості моху-сфагнуму протягом чотирьох-п'яти місяців.

Росичка круглолиста (Round-leaved sundew)
Росичка круглолиста (Round-leaved sundew) © Simon Eugster

Далі трохи докладніше буде розглянута росичка круглолиста. Навіть по картинках можна визначити, що росичка отримала свою назву завдяки крапельок рідини, які виділяються на особливих волосках, розташованих на листках цієї рослини. Росичка - багаторічна трав'яниста рослина. У суворих кліматичних умовах з довгою взимку, як уже зазначалося, ця рослина пристосувалося особливим чином: на зиму воно формує спеціальні зимуючи бруньки, які заглиблюються в товщу моху - сфагнуму.

Ранньою весною, коли стає сніг і почне пригрівати сонце, з цих зимуючих бруньок з'являються однорічні пагони. Вони не довгі, тонкі і розташовані в товщі самого моху. На самій же поверхні сфагнуму розташована розетка з листя, яких на одній рослині може бути більше десятка. Листя росички з довгими черешками, довжина черешків може досягати 5 - 6 см. Листя невеликі, діаметром близько 1 см.

Кожен лист покритий досить значною кількістю тоненьких червонуватих волосків. На кожному волоску, особливо на тих волосках, які розташовані по краю і мають велику довжину, знаходяться крапельки рідини, які і дали назву цій рослині. Саме ці крапельки рідини і приваблюють комах.

Росичка круглолиста (Round-leaved sundew) © Arnstein Ronning
Росичка круглолиста (Round-leaved sundew) © Arnstein Ronning

Для рослини, яке так рано з'являється на поверхні, росичка круглолиста цвіте досить пізно. Квітки у цієї рослини формуються в кінці червня - початку липня. Вони запилюються комахами-запилювачами, які ризикують потрапити в пастку, що складається з волосків з крапельками рідини на їх кінцях. Щоб уникнути цього квітконосні пагони, на яких формуються квітки, виростають досить довгими (до 25 см.), Щоб комахи, які прилетіли за нектаром, не стикалися з віями-пастками. На кожному квітконосному втечу на верхівці розпускаються квіти.

Квітки невеликі, пофарбовані в білий або рожевий відтінок, зібрані в невелике суцвіття - кисть або завиток. Квітки складаються з п'яти пелюсток, які виглядають на тлі болота дуже ніжними білими "хмарками" і мають нектарники, щоб залучати комах-запилювачів.

Плоди формуються в кінці серпня - початку вересня. Вони самі відкриваються за допомогою трьох стулок. Всередині плодів знаходяться дуже дрібні насіння веретеноподібної форми. Висипаючись на поверхню сфагнуму, вони заглиблюються і проростають вже на наступний рік.

Росичка круглолиста (Round-leaved sundew) © Rosta Kracik
Росичка круглолиста (Round-leaved sundew) © Rosta Kracik

Деякі з допитливих і уважних читачів, чиї уми постійно зайняті пошуками вселенських істин, можуть не неупереджено розсудити: судячи по забарвленню листя, рослини в процесі фотосинтезу самі виробляють для себе поживні речовини. Чому ж в такому випадку вони стали хижаками і харчуються комахами? Чи не перемудрувала її величність Природа, безсоромно поширивши принципи хижацького споживання на такий нешкідливий світ, як рослини? Річ у тім, комах-хижаків на болоті не вистачає мінеральних речовин, а жити якось їм хочеться! Ось вони і заповнюють ці речовини з тіл вбитих ними комах (така версія вчених).

Отакої: мільярди прекрасних рослин на планеті Земля чудово розквітають на радість всім живим істотам, запліднюються, плодоносять, розмножуються і приносять користь всьому живому, а ці паразити живуть лише в своє задоволення! "Як же - ми такі красиві, а краса вимагає жертв", - як би говорять нам вони. А якщо і все живе на нашій Планеті почне діяти за цим принципом: не вистачає чогось в житті - бери у родича або сусіда? А може бути, цей принцип вже і працює в світі людей? Чого людям не вистачає ще? Правда, це вже давно роз'яснено письменниками-класиками: людська душа так влаштована, їй завжди мало (Достоєвським, наприклад). Вибачте мене, любі читачі, за це не зовсім ліричний відступ.

Росичка круглолиста (Round-leaved sundew)
Росичка круглолиста (Round-leaved sundew) © NoahElhardt

Дуже багатьом квітникарям-любителям подобаються рослини-хижаки, вони готові колекціонувати їх, вирощуючи на своїх підвіконнях і дачних ділянках, щоб милуватися їх красою, а також рекомендують використовувати ці рослини в медичних цілях. Що ж, тоді продовжимо. Посадити росичку можна за допомогою насіння, а можна перенести саму рослину безпосередньо з ділянкою грунту, на якій воно виростало раніше. Субстрат, в який висаджують рослину краще приготувати заздалегідь з суміші торфу з піском, тому що в природі ця рослина звикло рости на бідних ґрунтах з низьким вмістом мінеральних речовин. Поливати рослину рекомендується за допомогою нижнього поливу. Для цього горщик з росянкою поміщають в піддон, в якому постійно знаходиться вода. Обприскувати рослина не слід, це може привести до змивання клейкої речовини, розташованого на волосках рослини. Рослина не слід підгодовувати, бо різні додаткові поживні речовини можуть їй тільки нашкодити. І якщо рослина у вас приживеться, що ж, радійте його красі!

Росичка круглолиста (Round-leaved sundew)
Росичка круглолиста (Round-leaved sundew) © H. Zell

Вважають, що в народній медицині росичка використовується з часів середньовіччя. Спектр використання цієї рослини, зрозуміло, набагато ширше, ніж у науковій медицині. В першу чергу, їм користуються при захворюваннях дихальних шляхів. Набір таких захворювань в народній медицині також дещо більше, ніж у науковій.

Використовують її і при астмі, і бронхіті, а також при запаленні легенів, різних простудних захворюваннях, будь-якому кашлі навіть незрозумілого походження, а ще - при туберкульозі. Застосовують препарати росички і при таких захворюваннях, як атеросклероз, в тому числі і атеросклероз коронарних судин серця. Використовують росичку і для лікування епілепсії, кандидозу, для лікування головного болю і простудних захворювань.

Автору цих рядків самому не довелося в своєму житті вирощувати квіти або доглядати за ними, хоча йому добре відомо, що захопленість цими рослинами у людей в усьому світі дуже велика. Дитинство і юність його пройшли в Богом забутій селянської селі, а дитинство припало на воєнні роки. У бідних, голодних і холодних селянських сім'ях, як правило, багатодітних, де все трималося на тендітних плечах нещасних вдів, життя під час війни була на межі виживання.

Багато чого елементарного не вистачало тоді. Селянські діти були позбавлені підручників, зошитів, олівців і ручок з чорнилом. А ось в кожній селянській убогому будинку квіти на підвіконнях були. Росли квіти і в палісадниках, хоча їх дерев'яні огорожі вже давно були використані на дрова. Правда, селянка було не до екзотичних квітів.

Ось, мабуть, у вашого покірного слуги з тих пір і збереглося трепетне ставлення до квітів. А причому тут квіти-хижаки, запитаєте ви?

Росичка круглолиста (Round-leaved sundew)
Росичка круглолиста (Round-leaved sundew) © Beentree

Пояснюю: Вважається, що людина як істота розумна почав розвиватися з тих пір, як тільки Адам і Єва, коли він згрішить перед Богом, скуштували плід з дерева пізнання, за що були вигнані з Раю. Людська свідомість, безперервно розвиваючись, все більше віддаляло людини від Природи. У якийсь момент люди почали себе уявляти її володарями. Правда, потім вони прийшли до усвідомлення, що з Природою жарти погані і з нею треба поводитися дуже дбайливо. Особливо людські душі (аж ніяк не розум) до сих пір знаходяться в полоні у її незбагненних законів.

Ось вам приклад: Хто з освічених людей не знає в наш час, що взаємини між чоловіком і жінкою повинні бути гармонійними, маючи на увазі, перш за все їх душевна спорідненість. Здається, людина розумна повинен знати, що краса (жінки чи, чоловіки) може бути хижої. Як багато сказано було про це в художній літературі. Однак розум не в силах боротися з красою-хижачкою, а душа людини потрапляє в її капкани. І тоді, як люблять висловлюватися психологи, людське життя летить під укіс. Виходить, що її величність Природу людський розум перемогти не може.

А далі, міркуйте, милостиві читачі, самі:

1) про гіркі перипетії людських взаємин, в тому числі, і не тільки любовних (не з вини вони пані-Природи);

2) чому Природа розставляє на Планеті капкани типу: насолодитися красою, отримати дурманне задоволення, впитися владою або багатством і ... загинути.

А поки нехай рослини-вбивці цвітуть у ентузіастів-аматорів на підвіконнях і клумбах як один із символів-загадок Природи: чому вона буває іноді жорстокої?

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here