Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рятуємо рослини від щитівок і псевдо-щитівки

0
572

Всі щитівки і псевдо-щитівки завдають величезної шкоди рослинам. Супутні їм ознаки характерні для всіх видів щитівок. На місці присмоктування щитівки на листках з'являються жовті цятки, які ростуть в розмірах у міру висмоктування соку, потім лист зовсім жовтіє, скручується і відпадає. Рослина призупиняється в рості, гілки оголюються, потім починає всихати весь кущ і рослина гине. Крім листя щитівка пошкоджує плоди мандаринів, лимонів і апельсинів.

Коричневая щитовка (Chrysomphalus dictyospermi)
Коричнева щитівка (Chrysomphalus dictyospermi). © fturmo

Чим відрізняються щитівки від псевдо-щитівки?

Щитівку можна відрізнити від псевдо-щитівки за такими ознаками:

  • Покриває щитівку зверху щиток зростається з перебувають всередині комах. Це легко визначити, відкрив щиток - шкідник залишиться прикріпленим до рослини;
  • Як правило (але не завжди), щиток також відрізняється за формою - найчастіше у щитівок він плоский, у псевдо-щитівок - в формі горошини.

Щитівки - опис

Щитівки, латинська назва - Diaspididae. Сімейство напів-жорсткокрилих комах з надродини червців. У сімействі понад 2400 видів. Тіло зверху покрите восковим щитком (звідси і назва комахи).

Всі щитівки відрізняються тим, що мають захисні щитки і виглядають на рослині як бляшки. Ротовий апарат у всіх щитівок сосучий. Відрізняються вони тільки розмірами і забарвленням. Особливо небезпечна щитівка тому, що лише через декілька годин після виходу з яєць, личинки вже розселяються по всій рослині і тут же починають висмоктувати з нього всі соки, а листова поверхня суцільно покривається щитками.

Коричнева щитівка (Chrysomphalus dictyospermi) пошкоджує, в основному, листя, розміщуючись на їх верхній стороні. Щиток дорослої самки округлий, близько 2 мм в діаметрі, червонувато-коричневий або темно-коричневий. Щиток самця менше і довгастої форми.

Псевдо-щитівки - опис

Псевдо-щитівки відрізняються від справжніх щитівок тим, що не мають воскового панцира, а яйця і личинок оберігає висихає шкіра відмирає самки.

Ложнощитовка (Coccidae)
Псевдо-щитівка (Coccidae). © James Clay

Псевдо-щитівки, або кокциди (Coccidae) - сімейство напів-жорсткокрилих комах з надродини червців. Описано понад 1100 видів, з яких в Європі зустрічаються близько 150 видів.

Розмноження щитівок і псевдо-щитівок

Більшість видів щитівок розмножується кладкою яєць, але є й живородні види. Тримаються шкідники на нижній і верхній стороні листя, пагони і стовбурах рослин. Розселяються тільки молоді личинки, присмоктуються до різних частин рослини, дорослі комахи - не рухомі.

При сильному зараженні листя уздовж жилок і стебла рослин покриваються як би нальотом, що утворюється з великого скупчення щитівок. У пошкоджених рослин затримуються ріст і розвиток, листя жовтіє і передчасно опадають.

Щитівки і псевдо-щитівки виділяють липку рідину - падь, на якій поселяються грибок, що ще більше погіршує розвиток рослин.

Щитівки і псевдо-щитівки ушкоджують багато кімнатних рослин: пальми, цитрусові, олеандр, плющ, циперус, аспарагус, аукубу і інші.

Дорослі особини і личинки функціонують цілий рік, висмоктуючи клітинний сік з рослини. Пошкоджені рослини жовтіють, неправильно розвиваються, листя часто опадають, молоді пагони всихають.

Щитівки належать до швидко-рзмножуючихся шкідників. Розмноження може бути як безстатевим, так і звичайним. Відбувається воно шляхом відкладання яєць під щитком, а деякі види - живородні. Після вилуплення щитівка проходить кілька стадій розвитку. На початковому етапі щитівки дуже рухливі, і можуть швидко поширюватися, зокрема і на сусідні рослини.

Жіночі особини нерухомі, зате чоловічі протягом життя можуть навіть літати. Однак, життєвий цикл чоловічої особини дуже короткий. Живуть вони всього лише кілька днів, на відміну від жіночих, які живуть кілька місяців.

При хороших умовах народжується більше жіночих особин, при поганих - більше чоловічих. Склад популяції змінює себе таким чином, щоб поліпшити свою рухливість і переміститися на більш сприятливе для життя місце.

Лист фикуса пораженный ложнощитовкой
Лист фікуса вражений псевдо-щитівкою. © Karl Magnacca

Зовнішні ознаки ураження рослини щитівки

На листі рослин іноді з'являються коричневі або світлі округлі лусочки, які насилу відокремлюються від листа. Це доросла стадія щитівки.

Поразка псевдо-щитівки: втратили блиск, стали коричневими і покриті клейкими виділеннями листя. Шкідник висмоктує клітинний сік з листя, стебел і плодів. В результаті на пошкоджених місцях утворюються жовтуваті або червоно-коричневі плями, які можуть привести до відмирання частин рослини.

профілактичні заходи

Особливо в кінці зими-початку весни треба подбати про добре провітрюваному місці, необхідно також часте обприскування рослин водою, регулярний огляд, особливо знизу.

Заходи боротьби з щитівкою і псевдо-щитівкою

Щитівки захищені від зовнішніх впливів щитком, тому боротьба з ними непроста. Счищаются щитівки зубною щіткою або ганчіркою, змоченою в спиртовому або мильному розчині, можна також використовувати мильно-гасову емульсію.

Спиртовий розчин з милом. Суміш складається з 15 грам рідкого мила, 10 мл денатурованого спирту і 1 л теплої води. Однак тут треба бути дуже уважним, особливо це стосується м'яколистяні і тонколисті рослин. Ці види дуже чутливі до спирту, тому рідина не обприскують, а пензликом наносять на самих комах. Якщо ви дійсно хочете використовувати саме цей спосіб, то краще за все спочатку провести невеликий тест на чутливість на одному аркуші.

При сильному ураженні застосовуються такі хімічні препарати:

"Актеллік". Розвести ампулу в 1 л води і обробити в період появи шкідника. Витрата розчину до 2л на 10 кв.м. Не більше 4 обробок. Термін очікування - 3 дні.

"Фосбецід". Обробку цими препаратами (вони токсичні) краще проводити поза приміщенням (20 мл на 10 л води).

Щитовки
Щитівки. © Jeffrey W

Якщо рослини невисокі (до 30 см), спробуйте полити їх під корінь розчином препарату "Актара". Цей інсектицид через коріння проникає в рослини і робить токсичними для комах на деякий час все його надземні органи. При обробці інсектицидом протріть підвіконня або полку, де стояло рослина, а також віконне скло, так як дрібні личинки можна і не помітити.

Для зниження шкодочинності щитівок і псевдо-щитівки можна використовувати і ту обставину, що розмноження багатьох видів цих шкідників сильно сповільнюється при падінні відносної вологості повітря і тривалому впливі сонячного світла. Тому будьте помірні з поливом, уникайте скупченості рослин, частіше провітрюйте приміщення, ізолюйте заражене рослина від інших, перенесіть його на більш освітлене місце.

Народні засоби боротьби

Щоб швидко позбутися від щитівки, протирайте гілочки і стовбур рослини ваткою, змоченою в горілці. Це треба зробити кілька разів з періодичністю раз або два в тиждень.

Шкідників видаляють м'якою зубною щіткою і змащують пошкоджені місця кашкою з лука, потім рослина обмивають мильним розчином або обробляють керосиново-мильною сумішшю. Для цього 25 г зеленого або 40 г господарського мила розводять в 1 л води, додавши 5 крапель гасу і ретельно збовтати, сумішшю змащують або обприскують з пульверизатора уражені частини рослини.

Хороший ефект дає мильно-масляна емульсія домашнього приготування: в склянці води збивають 5-10 г мила або порошку до утворення піни, потім додають 20-30 г машинного масла. Цим складом, попередньо закривши землю в горщику плівкою, обробляють всю рослину і витримують 6-12 годин. Змивають холодною водою. Таку обробку треба провести 2-3 рази з інтервалом 7-10 днів.

Ложнощитовки
псевдо-щитівки

Можна обмити рослину одним з наступних настоїв:

  • Часниковий настій від щитівки. П'ять зубчиків часнику подрібнюють і розтирають у ступці, заливають склянкою води і наполягають під кришкою в темному місці кілька годин. Обмивають листя або змащують їх м'яким пензликом. Для обприскування настій фільтрують через 3 шари марлі.
  • Цибулевий настій від щитівки. Одна середня цибулина подрібнюється і настоюється в склянці води кілька годин. Далі все, як з часниковим настоєм.
  • Перцевий настій від щитівки можна заготовити про запас. 50 г свіжого гіркого перцю роздрібнюють і кип'ятять в 0,5 л води, додають до заходів. Потім настоюють добу, фільтрують. Зберігають в закритій пляшці в холодильнику.

При необхідності обробити рослину беруть 10 г настою і 5 г зеленого (господарського) мила на 1 л води.

Завжди хочеться зберегти свої дбайливо вирощені рослини здоровими. Убезпечити їх від шкідників і хвороб. Сподіваємося, наші прості поради допоможуть вам подолати ці шкідливі істоти.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here