Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стриманий кандик для витончених інтер’єрів

0
300

Зворушливі квітки кандика на загальному плані здаються непримітними. Але варто придивитися до них ближче, щоб побачити їх неповторну красу. У кімнатній культурі від кандика з його сором'язливо схиленими головками квіток і незвичайно витончено відвернутими пелюстками неможливо відвести погляд. Це одне з найкрасивіших кімнатних цибулинних, яке вирішуються виростити в горщиках не так часто. А адже кандик куди простіше в вигонці, ніж більшість і первоцвітів, і популярніших видів цибулинних. Йому потрібен стандартний догляд і один довгий період спокою після посадки не з таким вже суворим контролем температур.

Скромный кандык для изящных интерьеров
Скромний кандик для витончених інтер'єрів

Чарівний кандик в новому статусі

Представляє сімейство цибулинні кандик, який у нас не люблять називати по ботанічному імені Ерітроніум (Erythronium) - один з найбільш зворушливих садових первоцвітів. Власне, ботанічна назва Ерітроніум від грецького "червоний" було відомо ще за часів Стародавньої Греції. Через особливої форми цибулин по всій земній кулі рослина частіше називають, як і у нас, просто - кандик або собачий зуб. Ерітроніум - скромні за розмірами і облиственості мілколуковічні первоцвіти. Тонкі, хто вінчається злегка спадають квітконоси, в висоту не перевищать і 15 см. А їх незвичайний пурпурно-коричневе забарвлення начебто перетікає в основу квіток і цяточки на листках. Листя зазвичай виростають всього в кількості однієї пари. Вони нетипові для всіх ранніх весняних цибулинних культур - овально-ланцетні, досить широкі аж до язиковідние, листя більше нагадують про орхідеї, ніж про звичайні травінковідних листі кімнатних цибулинних. Довжина листя - до 15 см. Вони сизо-смарагдово-зелені, часто прикрашені незвичайними цяточками пурпурного тони, досить жорсткі.

Цвітіння Кандик часто порівнюють з цикламеном. Безумовно, вони далекі по загальній формі, але ось відігнуті, загорнуті вгору пелюстки ріднять ці дві культури. Квітки Кандик підкорюють своєю формою і витонченістю. Трубка у них подовжена, розширюється, пелюстки - вільні, опадає, трикутної або загострено трикутної форми, вони відгинаються назад, дозволяючи вільно звисати вниз довгому маточці і тичинок зі світло-жовтими пильовиками. Діаметр квіток у Кандик рідко перевищує 5 см. У горщиках цвітіння Кандик нагадує про фей, воно здається чимось зворушливим і крихким. І чим менше ємність, в яку посаджені рослини, тим повніше цей ефект. У кімнатній культурі квітки закриваються тільки на ніч або в дуже похмурі дні. Колірна палітра кандика обмежена темним фіолетовим, рожевим, білим і жовтим забарвленням. У кімнатній культурі кандик найчастіше виганяють як типовий первоцвіт - з цвітінням в кінці лютого або на початку березня. Такі терміни вимагають посадки в той час, коли в саду висаджують більшість цибулинних в грунт - в серпні і вересні. Зсув посадки забезпечує різницю в термінах цвітіння. Але оскільки рослина залишається навіть в тій, що вигнала майже диким, краще використовувати стандартні терміни посадки.

Кандык европейский (Erythronium dens-canis)
Кандик європейський (Erythronium dens-canis). © stri

Види кімнатних Кандик

У кімнатній культурі можна вирощувати будь-які кандик, але тільки три види не демонструють погіршення цвітіння (за розмірами квітки) і подальшої пригніченості рослини після перенесення його у відкритий грунт. Для вигонки краще за інших підходять:

  • Кандик європейський (Erythronium dens-canis) - гарний дрібний вид з листям до 20 см в довжину, найчастіше прикрашеними пурпуровими або коричневими плямами. Квітконоси тонкі й довгі, вінчаються витонченими, що нагадують лілію з відігнутими пелюстками квітками біло-рожево-бузкового гами. Цвітіння триває більше 3-х тижнів.
  • Кандик сибірський (Erythronium sibiricum) - найпоширеніший і відомий представник роду, що не втрачає своєї чарівності в горщиках. Його поодинокі, з сильно відкинутими назад трикутними пелюстками, темно-фіолетові квіти на міцних квітконосах здаються сумними, а плямисті листя якнайкраще розкриваються саме в кімнатній культурі. При перенесенні в горщики цвітіння не страждає, але рослині потрібно відпочивати по 2-3 роки між вигонки.
  • Кандик великоквітковий (Erythronium grandiflorum) - більш витончений завдяки завужені пелюсток, але не такий цікавий за формою вид. Пелюстки лише злегка відвернути, сильно завужені, а забарвлення - сонячно-жовтий - тільки підкреслює незвичайний салатово-жовтий відтінок квітконосу. Листя темно-зелені, на них немає типового крапу. Цьому цибулинні дають відпочивати між вигонки 1-2 роки, висаджуючи у відкритий грунт після відцвітання.

Для кімнатної культури найчастіше вибирають сортові рослини гібридного походження. У їх назві завжди є вказівка на забарвлення або її суміш - бузковий "Lilac Wonder", лілово-рожевий "Purple King", білосніжний "Snowflake" червоних льодяників-рожевий "Rose Beauty", білосніжний "White Splendor", суміш сортів з різним забарвленням "Charmer" і т.д.

Умови для вирощування кімнатного кандика

Це цибулинна не зовсім схоже на своїх садових побратимів. У кімнатах Кандик знадобиться більш яскраве освітлення і більш стримані температури. Але в іншому вирощувати кандик зовсім не складно. Завдяки тому, що прохолодний період підготовки до цвітіння збігається з кінцем осені і початком зими, створити сприятливе середовище для цибулинного не складе труднощів.

Освітлення і розміщення

Незважаючи на статус Тіньолюбні первоцвіту, в кімнатах Кандик потрібні зовсім інші умови, ніж в саду. Тут тінь або півтінь краще замінити на хороше, але розсіяне освітлення.

Ємності з посадженими цибулинами кандика до перенесення в тепло і на світло містять притінення. З серпня-вересня і до грудня, протягом 3-х-4-х місяців, вони повинні перебувати в затіненні. У період активного росту і цвітіння для кандика підбирають світлі, захищені від прямих променів, але не напівтінисті локації. Найкраще цвіте це цибулинна на підвіконнях або неподалік від вікон. Для кандика кращі вікна східної і західної орієнтації. Зворушливі рослини можна використовувати як акценти в сезонному інтер'єрі і маленькі живі букети.

Температурний режим та провітрювання

Для кандика немає необхідності дотримуватися дуже строго чергування теплих і холодних періодів для того, щоб домогтися цвітіння. Після посадки рослини для його вкорінення 6-8 тижнів кандик витримують в звичайних температурах, а потім переносять в будь-який промерзає прохолодне приміщення (з температурою від 2-х до 12 градусів). На прохолодною стадії рослина містять до грудня, після чого переносять в будь-яку житлову кімнату з температурою повітря більше 18 градусів. Звичайні кімнатні температури Кандик цілком підходять, але чим стриманіше температури, тим довше протриматися квітки у цієї рослини.

Кандык сибирский (Erythronium sibiricum)
Кандик сибірський (Erythronium sibiricum). © zastavkin

Догляд за Кандик в домашніх умовах

Складним цибулинних кандик не назвеш. Він любить не сухий повітря, вимагає акуратності в поливах, але зате виглядає дуже декоративно і оригінально і не завдасть клопоту навіть з підгодівлею. Його під силу вигнати навіть недосвідченим квітникарям, якщо дотримати одне-єдине правило - уникати рясного поливу.

Поливи і вологість повітря

Для кандика дуже важливо організувати акуратні, дбайливі поливи. Цибулини рослини в горшечной культурі чутливі до нерівномірної вологості, скупченню вологи в нижній частині ємностей. Поливають кандик так, щоб субстрат просихав між цими процедурами в верхньому шарі, а загальний рівень вологості залишався легким і рівномірним. Це цибулинна вимагає поливу водою, температура якої трохи перевищує показники температури повітря. Після пересадки при утриманні в теплі на стадії вкорінення цибулини поливають мінімальною кількістю води, не створюючи стабільно вологого середовища. При утриманні в прохолоді поливи не проводять, а з перенесенням в тепло починають відновлювати полив поступово. Підвищена вологість сприяє і красі листя рослини, і тривалості цвітіння. Кандик найкраще виглядають в кімнатах з не сухим повітрям. Обприскувати можна тільки листя, але краще обійтися іншими заходами - наприклад, установкою мисок з вологою галькою або кімнатних фонтанчиків поруч. Рослини можна згрупувати з іншими вологолюбними культурами, для яких підвищують показники за допомогою зволожувачів.

Підживлення і склад добрив

Для Кандик в кімнатній культурі підгодівлі можна не проводити зовсім: це рослина встигає отцвесті до того, як використовує всі ресурси грунту. Якщо хочуть отримати більші квітки, то на стадії бутонізації проводять 1-2 підживлення спеціальними добривами для квітучих культур в стандартній дозі.

Пересадка і субстрат

Кандик висаджують для класичного терміну цвітіння в третій декаді серпня або першій половині вересня. Після відцвітання рослини обов'язково висаджують у відкритий грунт (зрозуміло, якщо їх хочуть зберегти, а не викинути). Рослини ніколи не вирощують по одній цибулині, а й у великих групах їх чарівність втрачається. Посадка по 3-4 цибулинки в одну ємність - оптимальний варіант. Відповідно для цього цибулинного підбирають мініатюрні акуратні горщики з числа високодекоративних ємностей або використовують техніку посадки в звичайні вигоночние ємності з виставленням їх в декоративні керамічні посудини. Для цього виду цибулинних можна використовувати будь-який якісний субстрат - і покупної, і змішаний самостійно. Кандик віддає перевагу легким, середні за поживністю, пухкі землесмеси з числа універсальних грунтів. Рівне співвідношення дернової, листової землі, перегною і піску цілком підійде. Можна використовувати і спеціальний субстрат для цибулинних. У посадці кандика немає нічого складного. Цибулини заглиблюють на 3-4 см, строго вертикально, акуратно заповнюючи проміжки грунтом і не дуже сильно утрамбовуючи субстрат. Посадку не закінчується традиційним поливом, адже саме з неї починається процес підготовки до цвітіння в сухості і тіні.

Кандык крупноцветный (Erythronium grandiflorum)
Кандик великоквітковий (Erythronium grandiflorum). © USDA Forest Service

Захворювання, шкідники і проблеми в вирощуванні

Це цибулинна не страждає від типових для кімнатних рослин захворювань або шкідників. При будь-яких сліди ураження цибулин цвіллю, кореневими кліщами або нематодами рослини краще відразу знищити і не переносити у відкритий грунт.

розмноження кандика

У кімнатній культурі кандик розмножують тільки вегетативно - відокремлюючи дочірні цибулини, що утворилися у висаджених материнських рослин і дорощуючи їх кілька років як культуру відкритого грунту, а потім використовуючи для вигонки. Вирощування кімнатних Кандик з насіння недоцільно. Адже рослини зацвітають не раніше п'ятого року, та й то за умови, що з другого їх будуть культивувати як садові, а не горшкові цибулинні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here