Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

«Снігові» кактуси в інтер’єрі

0
360

Кактуси знаком кожному. Ці рослини, які у нас вважаються незмінним атрибутом і своєрідним "аксесуаром" до комп'ютерної техніки, можна зустріти буквально в кожному офісі або будинку. Великі і маленькі, кактуси дивно схожі між собою і легко впізнавані. Але це зовсім не означає, що у представників цього сімейства немає оригінальних різновидів. Адже кожен кактус дійсно особливий. У одних на перший план виходить цвітіння, яке сприймається не інакше як чудо, у інших все увагу привертають форми або колючки. Останні в найбільшому розмаїтті представлені у легендарного роду кактусів - мамміллярій, окрема група яких серед квітникарів-аматорів більше відома як "снігові кактуси".

Мамміллярії (Mammillaria) - один з найбільших пологів в сімействі Кактусові. Сьогодні в ньому налічується близько 185 видів.

Маммиллярия сенилис (старческая) (Mammillaria senilis)
Мамміллярія сеніліс (стареча) (Mammillaria senilis). © Christian

Декоративні таланти снігових кактусів

Витривалі і разюче стійкі, здатні змиритися навіть із суворими умовами посухи кактуси часто дивують абсолютно дивовижними квітками, краса яких здатна затьмарити навіть прославлених інтер'єрних зірок. Яскраві забарвлення, вишукані форми і дивовижний контраст з колючим "тільцем" рослин перетворює кожну квітку в маленьке диво. Але незважаючи на всю дивну красу цвітіння, кактуси набагато більший проміжок часу залишаються найбільш колючими кімнатними рослинами.

Уявити собі щільні запасають пагони цих рослин без колючого "панцира" просто неможливо. Втім, колючки у кактусів бувають дуже різними. У одних вони довгі, потужні і рідко розташовані, здаються своєрідними кинджалами. У інших - розташовані щільно і узористої, створюють на поверхні кактуса своєрідні орнаменти. А у деяких кактусів колючки і зовсім нагадують "пір'ячко", які огортають кульки і формують "ватяні" грудочки, вкриваючи пагони цих дивовижних рослин пухнастим покривалом і тонким мереживом.

У снігових кактусів мамміллярій відмінною рисою є якраз незвичайні ефекти і текстури тих самих колючок. Це саме своєрідне за типом і розмірами колючок збори кактусів. Колючки у представників роду Мамміллярі (mammillaria) можуть бути як прямими, так і крючковіднимі, вигнутими, сплетеними в пучки, пір'ястими, променистими, зірчасті розташованими, голкоподібними, короткими, не кажучи вже про те, що у різних представників цього роду кактусів колючки необов'язково жорсткі , а м'які.

Далеко не всі маммілляріі є "сніговими" кактусами, але більшість колючих зірок з білосніжною опушкою відбувається саме з цього роду. Серед мамміллярій зустрічаються і рослини з красивими жовтуватими, сизими галявинами, і зовсім не створюють ефект опушения колючками, а також абсолютно дивовижні сорти, у яких зібрані в своєрідні "купини" колючки утворюють схожі на рисові кульки або намистини сфери.

До сніжним кактусів належать саме ті маммілляріі, у яких голки створюють відчуття білого вбрання, тонкої вуалі або пухнастого покривала - самі прославлені маммілляріі так званої "білої групи", які здаються присипаними сяючим снігом.

Маммиллярия превосходная (Mammillaria perbella)
Мамміллярія чудова (Mammillaria perbella). © Patas y Espinas
Маммиллярия изящная (Mammillaria gracilis)
Маммиллярія витончена (Mammillaria gracilis). © Michael Wolf
Маммиллярия бокасанская (бокасана) (Mammillaria bocasana)
Мамміллярія бокасанская (бокасана) (Mammillaria bocasana). © Mr.Rosewater

До групи снігових, або білих кактусів об'єднані рослини з різних підвидів цього роду. У всіх кактусів цієї групи колючки незалежно від форми розташовані так щільно і в такій великій кількості, що практично повністю приховують власне тканини пагонів і кактус здається білим, укритим пухнастим покривалом. Навіть довгі, волосоподібні і голчасті колючки підкреслюють цей ефект.

Забарвлення самих колючок вигідно підкреслюють і молоді густопушисті ареоли, які створюють на кактуси ефект снігової або вовняного покриття. Цвітіння білих кактусів не можна назвати самим ефектним, але воно дивно витончено доповнює текстуру узлісся на самих рослинах. Схожі на мініатюрні зірочки і нагадують про різдвяник забарвлення зазвичай досить яскраві: квітки маммілярій пофарбовані в різні відтінки жовтого і рожевого, зрідка - червоного.

Маммиллярия Шиде (Mammillaria schiedeana)
Маммиллярии Шіде (Mammillaria schiedeana). © Patas y Espinas

До кращих видів з білою опушкою зараховують власне маммілляріі, маммілопсіси, крайнціі, доліхотеле, ехінопсіси. У мамміларіі є кілька декоративних форм. Так Маммілляріі бакасанская здається ідеальним пухнастим кулькою з вовни. Граціліси розвивається в вигляді колонії сферовідних або злегка витягнутих, покритих сніговими мереживами колоній, на яких розпускаються зірчасті квітки.

У маммілляріі пербелли великі кульки пагонів з дрібної візерункової текстурою з мініатюрних колючок нерівномірно покриті опушкою і здається ніби цей кактус і правда присипали снігом. А проліфера поєднує великі і потужні колючки, зібрані в пучки з легкої опушкою під ними.

Маммиллярии в интерьере
Маммілляріі в інтер'єрі

Як виграшно презентувати снігові кактуси в інтер'єрі

Відмінні риси білих кактусів - абсолютно неповторні дуже світлі голки і повстяні освіти, які створюють ефект поверхні, вкритої пухнастими білосніжними мереживами або снігом. Незважаючи на те що у всіх кактусів з цієї групи роду mammillaria ефект сніжного покриву різний, здається то майже хутряним, то подібний щільної павутини, то наче на кактуси приземлилися сотні мініатюрних насіння кульбаб або і зовсім вся поверхня прихована під колючим вовняною ковдрою, все без виключення снігові маммілляріі в інтер'єрах грають зовсім особливу роль.

Білі кактуси володіють унікальним ефектом сяйва, вони ніби підсвічують простір і притягують до себе сонячне світло. Це крихітні, але дуже важливі рослини, які можна прирівняти до вінчає композиції в інтер'єрі декору. Обмеження на використання цих видів кактусів в оформленні накладає необхідність забезпечити їм найбільш яскраві і сонячні локації. Саме тому білі маммілляріі завжди виставляють на підвіконнях, в основному південного напрямку. Але навіть в такій локації цей кактус здатний стати важливим штрихом оформлення кімнати в цілому.

Для того щоб максимально виграшно презентувати Маммілляріі в обстановці кімнат і підкреслити особливий статус цього кактуса, необхідно особливу увагу приділити підбору ємності. Вона повинна не сперечатися з забарвленням узлісся самого кактуса за відтінками, тому краще вибирати горщики близьких забарвлень з холодним відтінком або віддавати перевагу білій палітрі і світлим пастельним кольорах.

Глянцеві поверхні горщика підкреслюють красу даних кактусів краще, ніж матові. Форма ємності, її розмір повинні максимально розкривати не красу текстури і голок сніжної маммілляріі, а особливості силуету, вигідно підкреслювати форму стовбура і лінії рослини.

Снігові маммілляріі не схожі не тільки на своїх родичів, але і на кактуси з інших родів. Незважаючи на те що ці кактуси прекрасно контрастують з будь-якою зеленню, виставляти їх поряд з іншими кактусами або кімнатними рослинами ближче, ніж в 30-40 см між ємностями не слід. Вся справа в тому, що у інших кактусів маммілляріі можуть підкреслити, "висвітити" всі недоліки і на тлі сяючою узлісся снігових кактусів вони будуть виглядати непоказними і злегка запущеними.

Що стосується інших кімнатних рослин будь-якого розміру, від грунтопокривних до великих деревних, від декоративно листяних до квітучих культур, то їх компанія відіб'ється негативно на сприйнятті самої маммілляріі, призведе до того, що ефект снігової покривала повністю втратиться, як і мереживні з пухнастою, і снігові кактуси будуть виглядати як абсолютно стандартні і нічим не примітні представники свого роду.

А ось додатковий декор піде таким кактусів тільки на користь. Підбирати його слід згідно з концепцією і стилем оформлення інтер'єру, з числа матеріалів і аксесуарів, типових для приміщення, в якому варто Маммілляріі. Дрібна розсип декоративних камінчиків або кристалів, разок, сизаль, керамічні скульптури та статуетки, привезені з подорожей сувеніри, якщо вони добре поєднуються з обстановкою кімнат здатні підкреслити особливий статус снігового кактуса і ще більш посилити його естетичну привабливість.

Догляд за білими кактусами в домашніх умовах

Щоб снігові маммілляріі стали дійсно яскравими зірками інтер'єру, їм необхідно забезпечити тільки комфортні умови, адже без достатнього доступу до світла і інших параметрів та сама схожа на сніг галявина на кактуси просто не утворюється, а голки і ареоли НЕ будуть розпускатися в достатній кількості.

Маммиллярия превосходная (Mammillaria perbella)
Мамміллярія чудова (Mammillaria perbella). © Mihai Costea
Маммиллярия изящная (Mammillaria gracilis)
Мамміллярія витончена (Mammillaria gracilis). © Petar43
Маммиллярия удлинённая (Mammillaria elongata)
Мамміллярія подовжена (Mammillaria elongata). © Keilly schlogl

Таким кактусів знадобиться саме яскраве освітлення в будинку, вони вважають за краще рости на сонячних локаціях без всякого притінення і не такі барвисті навіть в розсіяному яскравому освітленні. Прямих променів сонця боятися не слід, адже при хорошому розвитку колючок вони самостійно нададуть захист від надмірно яскравого сонця. Чим більш убогим буде освітлення, тим слабшими будуть колючки і більш рідкісним і негусто розташованим буде опушення, крізь нього будуть проглядатися тканини самого кактуса.

Але не тільки втратою декоративності загрожує неправильний вибір місця розташування: Маммиллярии при відсутності прямого сонячного світла витягується і її розвиток погіршується.

Подбати доведеться не тільки про висвітлення. Для кактусів з білою опушкою найважливішим компонентом догляду є зведення до мінімуму шансів перезволоження грунту. Такі кактуси дивно чутливі до найменшого застою вологи і переливів, навіть невелике перезволоження може привести до серйозних проблем з загниванням коренів і навіть загибелі рослин, завжди відображається на декоративності маммілляріі і її життєстійкості.

Полив для снігових кактусів повинен бути буквально мінімальним, при цьому воду зливають з піддонів відразу після процедури, не залишаючи навіть на одну хвилину. Поливати снігові кактуси потрібно дуже акуратно, не допускаючи попадання навіть найменших крапель вологи на стебла. В результаті намокання опушення буде збиватися в своєрідні грудки, а привабливий білий окрас з сяючим ефектом покриється некрасивими і нездоровими розлученнями.

Маммиллярия перистая (Mammillaria plumosa)
Мамміллярія пір'яста (Mammillaria plumosa)

В іншому догляд за такими кактусами мінімальний. Маммілляріі не потрібна чистка стебел, ця рослина саме регулює щільність свого білосніжного покривала і його чистоту, не страждає від пилу і завжди виглядає акуратно і разюче бездоганно.

Під час висадки білих кактусів необхідно враховувати, що для таких рослин потрібно створити нижній і верхній шар дренажу, використовувати виключно відповідну для кактусів грунт і постаратися висаджувати всі рослини в мінімальні за обсягом ємності. Пересаджують маммілляріі досить рідко, адже снігові кактуси не боятися відкладання в грунті солей кальцію, а навпаки вітають додаток до грунту меленої яєчної шкаралупи для збільшення із запасів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here