Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стевія медова, або Медова трава

0
449

Стевія медова, або Медова трава (Stevia rebaudiana) - вид рослин роду Стевія (Stevia) сімейства Айстрові, або Складноцвіті.

Стевія - багаторічна трав'яниста рослина з сімейства складноцвітих, в листі якого міститься глюкозид (стевіозид), він солодший сахарози в 300 разів. Цей замінник цукру корисний всім, особливо хворим на цукровий діабет і ожиріння. Не випадково рослина, що прийшло до нас з Південної Америки (Парагваю), прагнуть виростити багато городники. Тільки ось уявлення про агротехніку стевії не у всіх правильне.

Стевия медовая (Stevia rebaudiana)
Стевія медова (Stevia rebaudiana). © Tammy

Вирощування стевії з насіння

Оптимальна температура грунту і повітря для росту і розвитку стевії медової - 15..30 ° C тепла.

У нашій країні стевію краще вирощувати як однорічна рослина. Спочатку готують розсаду (насіння сіють до середини травня), потім двомісячні рослини висаджують в теплицю. Однак, я вважаю за краще сіяти стевію відразу на постійне місце - в горщики. У дні горщика має бути отвір, крім того, я кладу вниз ємності шаром 3 см щебінку, потім пісок. Грунт для стевії складаю з городньої землі і перегною або низинного торфу (3: 1), рН 5,6-6,9 (нейтральна).

Стевия медовая
Стевія медова. © JRR

Насіння стевії дуже маленькі, довжиною 4 мм, шириною 0,5 мм. Тому я їх не зашпаровую, а просто розкладаю по поверхні зволоженого грунту, потім поливаю водою. Горщики з посівом накриваю прозорою скляною банкою, пластиковою пляшкою або плівкою і ставлю в тепло (20.25 ° C). В таких умовах стевія сходить через 5 днів. Тримаю сіянці на світлі, але під банкою. Через 1,5 місяця після сходів поступово знімаю на деякий час банку, протягом тижня привчаю рослини жити без укриттів. Зміцнілі сходи без укриттів переношу на освітлений сонцем підвіконня.

Після того, як зніму з рослин укриття, стежу, щоб не пересохла грунт (вона завжди повинна бути дуже вологою). Щоб і повітря було вологим, два-три рази на день обприскую рослини водою кімнатної темпера тури. Коли рослини підростуть, переношу горщики в теплицю. Починаючи з другого місяця після появи сходів стевії, раз в два тижні підгодовую їх, чергуючи мінеральні та органічні добрива. Витрата на 10 л: по 10 г 34% -ної аміачної селітри і 40% -ної калійної солі, 20 г подвійного суперфосфату. Коров'як розводжу в пропорції 1:10. До осені рослини досягають 60-80 см.

Розмноження стевії живцями

Якщо не вдається купити свіже насіння, то обов'язково залишаю на зиму кілька горщиків зі стевією, які тримаю вдома і використовую в якості маткових для зрізання зелених живців.

Укоренение черенков стевии
Укорінення живців стевії. © chris

Зелений держак - це частина молодого втечі з нирками і листям. Заготовлюю їх з добре розвинених, здорових рослин стевії, вік яких не менше двох місяців. Кращий термін нарізки живців - з середини травня до початку червня.

Пагони зрізаю так, щоб на матковій рослині стевії залишився пеньок з двома-чотирма листям. Тоді з нирок, розташованих в пазухах листків, до осені виростає 2-4 стебла довжиною до 60-80 см, листя яких можна використовувати в їжу.

Для вкорінення зелений держак стевії повинен мати три-п'ять междоузлий, з яких верхні з листям, а нижні без них. Живці стевії вкорінюється в скляний або емальований тарі з водою або 1% -ним розчином цукру (одна чайна ложка на 1 л води). Банку закриваю чорним матеріалом, щоб у неї не потрапляли промені сонця: в темряві живці краще вкорінюються. Поверх банки кладу картон з отворами, в які ставлю живці так, щоб нижнє міжвузля без листя було занурене у воду, а листя її не торкалися і залишалися на повітрі. Живці накриваю прозорою банкою більшого розміру або частиною пластикової пляшки.

Воду міняю через 3 дня, а для кращого вкорінення тричі на день обприскую листя стевії водою або 1% -ним розчином цукру. При температурі 18..25 ° C коріння відростають через тиждень. А коли вони досягають 5-8 см (через два тижні), висаджую стевію на грядку в теплицю або в горщики і тиждень тримаю розсаду під плівкою. До вкорінення живців грунт повинен бути вологим.

Стевия медовая
Стевія медова. © Irwin Goldman

Дорослі рослини накопичують глікозид на сонці. Однак, молода стевія і невкорінені живці гинуть під його променями. Тому затінюють грядку марлею або іншим матеріалом. Використовую грунт і доглядаю за вкоріненою стевією так само, як і за що виросла з насіння. Поливаю в міру необхідності, але не рідше ніж раз на тиждень. Через 3 місяці після вкорінення зелених живців пагони стевії досягають в довжину 60-80 см.

Свіжі і висушені в тіні листя стевії заливаю окропом і наполягаю 2-3 год. Настій використовую для приготування компотів, кава, каш, кондитерських виробів.

Про користь стевії

Листя стевії солодше цукру в 300 разів і містять більше 50 корисних для організму людини речовин: мінеральні солі (кальцій, магній, калій, фосфор, цинк, залізо, кобальт, марганець); вітаміни P, A, E, C; бета-каротин, амінокислоти, ефірні масла, пектини.

Унікальність стевії полягає в поєднанні вітамінів і мікроелементів з високою солодкістю і низькою калорійністю. Тому напої та продукти зі стевією застосовуються для контролю маси тіла, при захворюванні на цукровий діабет.

Як цукрозамінника її широко застосовують в Японії, а в США і Канаді використовують як харчову добавку. Медичні дослідження показують хороші результати використання стевії для лікування ожиріння і гіпертонії.

Міф про шкоду стевії

Часто в інтернеті наводиться дослідження 1985 року, яка затверджує, що стевіозиди і ребаудіозіди (що містяться в стевії) нібито викликають мутації і, як наслідок, є канцерогеном.

Однак, було проведено безліч детальних і всебічних досліджень не подтверждаюшіх це твердження. В тому числі, в 2006 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) провела всебічну оцінку експериментальних досліджень, проведених на тваринах і людях, і зробила наступний висновок: "стевіозиди і ребаудіозіди Негенотоксичні, генотоксичность стевіол і деяких його окисних похідних, в природних умовах не виявлено" . Звіт також не знайшов свідоцтв канцерогенності продукту. У звіті сказано і корисні властивості: "стевіозід продемонстрував певний фармакологічний ефект у пацієнтів з гіпертонією і у хворих на діабет другого типу".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here