Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Миколайчики, або Ерінгіум

0
351

Миколайчики, або Ерінгіум (Eryngium) - рід трав'янистих рослин сімейства Зонтичні (Umbelliferae).

Миколайчики приморські, або Миколайчики морської, або Морський падуб (Eryngium maritimum) © marcella2

Назва Назвою "Миколайчики", або "Синеголов" позначають багато інших рослин, що мають здебільшого сині квітки, скупчені в головку, такі як Мордовник, Кровохлебка, Василько, Тирлич, Осот. Відомо інша назва - "морський падуб", яке відбувається з місць його культивування на морських узбережжях в Середземномор'ї. Зазвичай ця назва відносять до одного виду Eryngium maritimum, але ставлення до роду Гостролист (Ilex) рослина ніякого не має. Унаслідок деякого подібності з будяками рослина може згадуватися як бур'ян.

Eryngium sp. (Sea Holly) Королівський ботанічний сад в Единбурзі, Шотландія. © stephenbuchan
Eryngium sp. (Sea Holly). Королівський ботанічний сад в Единбурзі, Шотландія. © stephenbuchan

Поширення Близько 230 видів в тропічних, субтропічних і помірних поясах, головним чином в Мексиці та Південній Америці. В Україні і в Східній Європі їх близько 15 видів, переважно в південних районах. Росте по піщаних місцях, в чагарниках і в степах.

Миколайчик альпійський (Eryngium alpinum) Введено в культуру в XVI столітті © kfjmiller

Ботанічний опис

Багато-, рідше двох-або однорічні трави. Стебло пряме, голе, синюватого кольору, нагорі гіллясте, висотою до півметра. Листя цілісне або перисто-розсічені, часто шкірясті і колючезубчатие. Квітки дрібні, здебільшого синьо-блакитні, звичайного типу зонтичних, зібрані на верхівці гілок в яйцеподібну головку; покривало складається з 6-7 узколанцетних, що не перевищують головки колючих листочків. Плоди покриті лусочками.

Миколайчики плосколистні (Eryngium planum) Найпростіший і доступний для жителів України. © shinichiro *

Вирощування

Грунт: для посадки годяться будь-які грунти, але для кращого розвитку переважні досить багаті вологоємні. Під кожну рослину треба внести 1-2 жмені вапна (меленої яєчної шкаралупи), що буде сприяти більш інтенсивному фарбуванню суцвіть. Плосколістного прекрасно виживе на бідних твердокам'яних глинах, майже не втрачаючи у вазі, але виграючи в кольорі, який стає яскравішим у таких спартанців.

Догляд: крім звичайної прополки їм необхідно систематичне розпушування грунту навколо кущів. В середині червня види з довгими тонкими стеблами слід підв'язати до опори. Більшість видів синьоголовником які ростуть в Україні досить зимостійкі.

Розмноження: насінням і діленням куща. Розмножувати поділом синьоголовником важко, оскільки їх коріння ламаються і деленки погано приживаються. Кущі ділять в травні, оберігаючи при цьому дуже тендітні коріння. Посадку проводять, витримуючи відстань між рослинами не менше 30-40 см. Переважно насіннєве розмноження. Насіння висівають під зиму у відкритий грунт. Можна сіяти на розсаду в лютому-березні. При температурі 18 про сходи з'являються на 20-30 день. Сіянці пересаджують, поки вони маленькі. Гібриди, які, як правило, стерильні, для продажу розмножують мікроклонірованіем, а для знайомих - поздовжнім поділом потужних коренів з декількома розетками. Ділять навесні.

Практичне використання Високі рослини чудово виглядають в групових посадках або поодиноко, низькі - гарні в рабатках, міксбордерах. Миколайчики - класичні компоненти для зимових букетів, і якщо зрізати рослини в повному кольорі, то вони такими і залишаться на довгі роки. Невисокі види можуть використовуватися для альпійської гірки. У деяких областях України його називають "чертогон". До сих пір пучки висушених рослин вішають над вхідними дверима, вірячи, що людина, здатна створити зло, не зможе переступити поріг будинку.

Миколайчики плосколистні (Eryngium planum) широко застосовується як лікарська рослина в Україні, в Східній і Західній Європі. Шіpoкo відомо застосування настою і відвару трави в народній медицині як кровоочисного і заспокійливого засобів. Застосовується при хронічному бронхіті, дратівливим кашлі, кашлюку, водянці, каменях у нирках, "ломота", переляку, золотусі і особливо нічних кошмарах і безсонні. Настій трави викликає і підсилює менструації, знімає больові відчуття і запальні процеси, має антитоксичну дію. При зубному болю відваром полощуть рот або змазують ясна горілчаної настоянкою. Рекомендується для подальшого різнобічного дослідження. Заслуговує введення в культуру. Збирають траву і суцвіття під час цвітіння, сушать в тіні на відкритому повітрі або в сараях.

Миколайчик ебурнеум (Eryngium eburneum) © keartona
Миколайчик гігантський (Eryngium giganteum) В Англії він відомий як "Привид міс Вільмотт". Пов'язано назву з тим, що пойменована леді часів королеви Вікторії, як справжня леді того часу, захоплювалася садівництвом і була настільки зачарована цією рослиною, що підкидала його насіння в сади своїх знайомих. Вона хотіла, щоб він ріс всюди! © pgreen3
Миколайчик Бурти (Eryngium bourgatii) "Picos Blue" © gdaneuk
Миколайчик пахучий, або Ерінгіум пахучий (Eryngium foetidum) Рослина широко використовується як приправа при маринуванні в карибської кухні. Є важливим інгредієнтом кухні багатьох азіатських країн (Таїланд, Індія, В'єтнам). Іноді використовується як замінник кінзи, але має більш сильним смаком. З цієї причини спеції з цієї рослини ще називають "мексиканський коріандр" або "довгий коріандр" .В лікувальних цілях використовуються листя і коріння, з яких готують відвар, застосовуваний для стимуляції апетиту, поліпшення травлення, заспокоєння болів в животі. © Carl E Lewis

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here