Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Чорна лілія.

Чорної лілією, або кажаном називають в тропічних країнах ТАККА, культивовані тут у відкритому грунті. Молоде листя і суцвіття, а також м'якоть плодів місцеве населення вживає в їжу, з стебел робить капелюхи і рибальські снасті, з кореневищ готує борошно для випічки хліба, солодощі, ліки.

У Європі ці рослини - екзотика, яку вирощують в зимових садах і оранжереях (в квартирах для неї занадто холодно). Вирощують ТАККА не стільки заради краси, скільки з-за незвичайності вигляду. Обмовимося відразу - з лілією, а тим більше з кажаном, рослини нічого спільного не мають.

опис ТАККА

Рід Такка (Tacca) відноситься до однотипної ботанічному сімейству діоскорейних (Dioscoreaceae) або ж виділяється в окреме однотипної сімейство Такковие (Taccaceae), яке налічує 10 природних видів, що мешкають в тропіках Старого Світу.

ТАККА це багаторічні трав'яниста рослини з бульбоподібними повзучими кореневищами і прикореневими листям на довгих ребристих черешках. Їх висота коливається від 40 см до 1 м, за винятком виду Такка перістонадрезанние, або Такка леонтолепестковидна (Tacca leontepetaloides). У природі вона досягає 3 м.

Такка Шантрье (Tacca chantrieri)
Такка Шантрье (Tacca chantrieri). © Maritza Dominguez

Крім ТАККА леонтолепестковидної, що відрізняється своїми гігантськими розмірами, є ще один цікавий вид зі своєрідними сильно розчленованими листям - Такка пальчатонадрезная (Tacca palmatifida).

Оригінальність видів ТАККА в будові і забарвленню квіток. У світовій флорі дуже мало рослин з чорними квітками, ТАККА - одні з них. Однак, уточнимо відразу, що чисто чорних тонів у квіток все ж немає. Зазвичай це відтінки темно-коричневого, пурпурного або зеленувато-фіолетового кольору. (В Південно-Східної Азії зустрічаються види з строкато пофарбованими квітками - зелені з коричневим або зелені з жовтими і пурпуровими мітками).

Не менш своєрідно будова суцвіть ТАККА. Серед красивих блискучо-зеленого листя з'являються квіткові стрілки, що несуть на верхівці парасольки з квіток з ниткоподібними спадають придатками. За зовнішнім виглядом вони нагадують фантастичну кажана.

Такка перистонадрезанная, или такка леонтолепестковидная (Tacca leontopetaloides)
Такка перістонадрізана, або Такка леонтолепестковідна (Tacca leontopetaloides). © Tony Rodd

Цвітуть і плодоносять ТАККА майже цілий рік. Квітки правильні, двостатеві, на коротких квітконіжках, зібрані по 6-10 в зонтикоподібне суцвіття, оточене чотирма листами, що криють (2 маленьких, 2 великих). Довгі пониклі ниткоподібні придатки - стерильні цветоножки. Оцвітина ТАККА складається з 6 лепестковідних сегментів, розташованих в двох колах на три. Тичинок 6, стовпчик 1 з розгалуженим рильцем. Плід - ягодовідний коробочка.

Цікаво, що ТАККА не володіють яскраво вираженими пристосуваннями для залучення запилювачів. У природі квітки "поважають" падальне від гнойової мухи. Комах притягує блиск клітин на "денці" квітки і дуже слабкий, практично непомітний для людини запах зіпсованого м'яса. Крім того, мух приваблюють великі приквітки, в яких можна заночувати, і соковиті ниткоподібні придатки - справжні ласощі для комах.

У природі ТАККА, в основному, ростуть на морських узбережжях і в гірських тропічних лісах, вважаючи за краще вологу атмосферу і багату гумусом грунт. Однак, є види, що мешкають в саванах. У цих рослин надземна частина відмирає в сухий сезон, але з початком дощів швидко відростає.

Такка цельнолистная (Tacca integrifolia)
Такка цельнолистна (Tacca integrifolia). © Elaine Williams

У наших квіткових магазинах останнім часом як суперновинку пропонують ТАККА цельнолістна (Тассa integrifalia) - чи не найбільш незвичним рослина, що прийшло до нас з джунглів Південно-Східної Азії. Суцвіття у ТАККА цельнолістної підноситься над листям. Кожна квітка має діаметр до 4 см, довжина ниткоподібних придатків - 8- 10 см (в природних умовах вони можуть досягати 25 см).

У деяких ботанічних садах зустрічається близький вид ТАККА цельнолістної - Такка Шантрье (Tacca chantrieri). Вона відрізняється більш великими, широкими і складчастими в підставі листям, що сидять на довгих черешках, і численними (до 20 штук) квітками - блискучими, червоно-коричневими. Такка Шантрье росте високо в горах, на висоті до 2000 м над рівнем моря.

Догляд за ТАККА в домашніх умовах

Для успішної культури Такка цельнолистна потребує світлому, але захищеному від прямих сонячних променів місце розташування (найкраще почувається на північному вікні), температурі не нижче 18 градусів взимку, рясного поливу в літній час м'якою відстояною водою і обприскуванні не рідше двох разів на день. (Втім, якщо у вас немає часу на постійне обприскування, поставте рослину на широкий піддон з вологим керамзитом).

Взимку ТАККА поливають тільки у міру підсихання поверхні грунту і горщику. Підгодовують paз в два тижні навесні, влітку і восени. Добриво можна використовувати універсальні, ті що нерідко бувають у нас в квіткових магазинах, але все ж краще всього пошукати спеціальні, призначені для орхідей.

Пересаджують в суміш, складену з дернової, листової землі, торфу, піску (0,5: 1: 1: 0,5). Дренаж обов'язковий. Розмножують ТАККА розподілом кореневищ, попередньо обрізавши надземну частину - коротке стебло з листям. Гострим ножем кореневище ділять на кілька частин, посипають місця зрізів порошком з деревного вугілля і після підсушування протягом доби розсаджують в невеликі горщики. Нові пагони виростають із сплячих бруньок на кореневище.

При правильному догляді Такка цельнолистна рідко уражається шкідниками.

Такка пальчатонадрезная (Tacca palmatifida)
Такка (Tacca palmatifida). © Karl Gercens

Вирощування ТАККА з насіння

Можна вирощувати ТАККА з свіжозібраних насіння. Зрілі насіння мають довжину до 5 мм, забарвлення їх світло або темно-коричнева. У природі плоди швидко згнивають у вологому середовищі, звільняючи насіння, які розносять мурашки.

У культурі насіння ТАККА треба витягти з коробочки, промити слабким розчином марганцівки, підсушити і посіяти на глибину приблизно 1 см в легку земельну суміш, складену з листової землі і піску. Кількість насіння в плоді різному від 5 до 50 шт. Сходи пікірують у міру їх зростання (рослини добре переносять пересадку), рясно поливають і підгодовують.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here