Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Як вирощувати едельвейс

0
139

Відверто кажучи, едельвейс, в порівнянні з багатьма іншими квітами, абсолютно не вражає красою. Але це тільки на перший погляд. Цей невеликий квітка оповитий безліччю таємниць. Зокрема, здавна він вважається символом любові, вірності, мужності. Можливо, тому, що коли-то чоловіки, ризикуючи життям, намагалися добути цю квітку високо в горах для своїх коханих. Тому й не дивно, що так хочеться підкорити цього "горця", спробувавши виростити його на своїй ділянці. Читайте в цій статті, як зробити це з мінімальними зусиллями.

Едельвейс, або леонтоподіум (Leontopodium) - рід трав'янистих рослин сімейства Айстрові (Asteraceae), поширених в високогірних районах Європи та Азії.

Эдельвейс альпийский (Leontopodium alpinum)
Едельвейс альпійський (Leontopodium alpinum). © Hurni Christoph

Який він - едельвейс?

Не дуже яскравий. Тому якщо висадіть його серед троянд, гладіолусів або флоксів, едельвейс просто "загубиться". А ось, якщо створите йому відповідні умови на своїй ділянці, розмістивши на альпійській гірці - зовсім інша справа. До речі, едельвейс альпійський можна зустріти тільки в Карпатах і Альпах, де він росте на висоті 1700-2000 м. Існує також сибірський вид - едельвейс Палібін (Leontopodium palibinianum), що росте в горах Сибіру, Монголії та Кореї, він більший альпійського.

Едельвейс альпійський (Leontopodium alpinum) за сучасною класифікацією вважається підвидом Едельвейса снігового (Leontopodium nivale) - Leontopodium nivale subsp. alpinum.

Часто сибірським едельвейсом називають підвид рослини "Котяча лапка рожева" (Antennaria rosea subsp. Confinis), що невірно з ботанічної точки зору.

Листя і стебла едельвейса покриті сірувато-повстяним опушенням, що захищає рослину від надмірного випаровування води - ось так мудро розпорядилася природа. Квітки, в основному, сніжно-білі. Суцвіття - кошики, зібрані в щільні головки. Вони оточені "зірочкою" з верхівкових листків. У Франції рослина так і називають - альпійська зірка. Разом з тим, суцвіття віддалено нагадують відбиток левової лапи. Тому наукова назва - Leontopodium - в перекладі з грецького означає поєднання слів "лев" і "нога". Звичайне назва "едельвейс" походить від грецьких слів "благородний" і "білий". Цвіте в червні-серпні.

Догляд за едельвейсом

Едельвейс не вимагає особливого догляду. Це одно- або багаторічна світлолюбна посухостійка рослина. Віддає перевагу легким сухі вапняні грунту, не переносить застою води. Оскільки це справжній житель гір, при посадці бажано додавати в грунт щебінь або грубозернистий пісок.

На відміну від багатьох інших квітів, едельвейса поживна грунт не на користь. Від цього він втрачає декоративність. Разом з тим, прекрасно відчуває себе на бідних ґрунтах, в щілинах між камінням.

Эдельвейс Палибина (Leontopodium palibinianum)
Едельвейс Палібін (Leontopodium palibinianum). © T.Voekler

розмноження едельвейсів

Розмножують едельвейс, найчастіше, з насіння, краще - розсадним способом, висіваючи його в лютому-березні в грунтосуміш з листяної землі і піску (2: 1). Насіння не поглиблюють, а розсипають по поверхні грунту. Ящик накривають склом або плівкою, які знімають, коли з'являться сходи. Ростуть рослини повільно.

В кінці квітня-початку травня сіянці можна висаджувати у відкритий грунт. Можна розмножувати едельвейс діленням куща навесні або восени. Правда, кущики едельвейса дуже тісно переплітаються корінням, тому при розподілі слід розбирати їх дуже обережно. Зацвітуть вони вже в наступному році. На одному місці рослини можуть рости 2-3 роки. Щоб вони не втрачали декоративності, їх слід пересадити на іншу ділянку.

Эдельвейс снежный (Leontopodium nivale)
Едельвейс сніговий (Leontopodium nivale). © Bjorn S

Партнери для едельвейсів

Висота едельвейса - 15-20 см, тому так важливо не "забити" його іншими рослинами. Партнерами для нього можуть бути тільки такі невисокі культури, як аліссум, гіпсофіла, живучка, очиток та інші почвопокривні рослини.

Якщо вам вдасться виростити у себе едельвейс, ви цілком заслужено можете пишатися цим. До того ж рослина занесена до Червоної книги, а тому необхідно оберігати його і сприяти поширенню. Крім того, навіть взимку едельвейс може радувати вас своєю красою, оскільки його часто використовують як сухоцвіт для складання зимових букетів. При цьому він зберігає свою форму і сріблясту забарвлення.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here