Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вишневий слоник – шкідник з довгим носом

0
120

Вишневий слоник (Epirhynchites auratus) - жук золотисто-малинового кольору, довжиною від 5 до 9 мм, належить до сімейства букарок.

Вишневий слоник, якого іноді називають вишневим довгоносиком, дуже обережний і відлітає або падає на землю в траву, коли відчує наближення людини. Тому побачити жука, що плазує на листках вишневих дерев, в наших садах велика рідкість.

Вишневий довгоносик - небезпечний шкідник плодових культур. Пошкоджує переважно вишню і черешню, рідше сливу і інших представників роду. Шкода полягає в пошкодженні нирок, зав'язей і плодів. При появі в великих кількостях (спалах), вишневий довгоносик може знищити весь урожай.

Ареал поширення вишневого слоника великий і збігається з поширенням різних видів вишні, черешні, сливи, абрикоси, глоду і аличі. Він охоплює середню і південну частину Європи, Західне і Східне Середземномор'я, Середню Азію.

Вишнёвый слоник, или Вишнёвый долгоносик (Epirhynchites auratus)
Вишневий слоник, або вишневий довгоносик (Epirhynchites auratus).

Спосіб життя вишневого слоника

Зимує вишневий довгоносик в грунті. Рано навесні, але трохи пізніше, ніж яблуневий квіткоїд, вони виходять із землі і починають заселяти вишневі дерева. У масі з'являються в період цвітіння вишні. Спочатку вони харчуються нирками, бутонами, квітками, а потім - листям і зав'язі вишні.

У зав'язях довгоносики виїдають ніздрюваті отвори або з'їдають їх повністю. Коли окремі вишеньки тільки починають фарбуватися, самки жуків приступають до відкладання яєць. У м'якоті плоду вони вигризають ходи до самої кісточки, щоб відкласти яйце в її ще м'яку оболонку. Потім отвір в зеленій вишеньці закривають зовні коркою з екскрементів і недогризків плода, а навколо отвору виїдають кільцеподібний жолобок.

Через один-два тижні з яєць відроджуються личинки, які прогризають отвір в ще незатверділої кісточці. Проникнувши всередину, вони приблизно місяць харчуються її ядром. До моменту дозрівання вишень личинки закінчують харчування і, залишаючи ягоди, падають на землю і забираються в грунт на глибину 5-14 см. Частина з них окукливається і вже восени перетворюється спочатку в лялечок, а потім в жуків. Але жуки НЕ виповзають на поверхню, а так і залишаються зимувати в своїх куколочних колисках до весни. Якась кількість личинок зимує і перетворюється в жуків навесні наступного року або навіть тільки восени.

Вишнёвый долгоносик на плоде тёрна
Вишневий довгоносик на плоді терну.

Заходи боротьби з вишневим довгоносиком

  • Розпушування і перекопування грунту в пристовбурних кругах восени або рано навесні під час формування лялечок помітно знизять чисельність останніх.
  • Видалення старої кори і побілка штамбів вапняним розчином призводить до значного зниження чисельності вишневого довгоносика.
  • Навесні з моменту розпускання бруньок до початку формування зав'язі бажано щодня вранці, коли температура повітря нижче + 10 ° С, струшувати жуків на підстилку і знищувати. По гілках завдають несильні удари жердинами, кінці яких обгорнуті мішковиною.
  • Застосовувати дозволені хімічні засоби можна відразу після цвітіння вишні і повторно через тиждень.
  • Обробку проводять: біологічними пестицидами, пиретроїдами, неонікотиноїдів.
  • Залучення комахоїдних птахів допомагає знизити кількість вишневого слоника.
  • Під час збору врожаю обов'язково підкладіть на дно використовуваної тари тканину або папір. Через добу на дні накопичиться личинки довгоносиків, яких потрібно зібрати і знищити.

При підготовці використані матеріали Л.Г. Лук'яненка, вченого агронома з Хмельницької області.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here