Вирощування овочів на городі вже давно є справою звичайною і звичною і багато любителів живої природи і здорового харчування самозабутньо проводять весь вільний час на грядках. Але іноді так хочеться, щоб на підвіконні або лоджії улюблені рослини не тільки цвіли, а й радували нехай не більшим, але все-таки урожаєм.

Останнім часом набирає популярність вирощування в домашніх умовах різних овочів: зелені, пряних трав, міні-томатів, перців і навіть огірків. Більшість зелені і овочів можна цілком успішно виростити на міському балконі і кухонному підвіконні. До речі, така справа просувається навіть вдаліше, ніж у відкритому грунті - тому що в таких умовах Ваші рослини захищені від низьких температур, багатьох хвороб і шкідників. Навіть на маленькій скромній лоджії можна розмістити кілька діжок з городніми рослинами. А вже на великому просторому балконі можна розвести чудовий урожайний город, при цьому не забуваючи про приємною декоративної його ролі. Якщо Ваші лоджія або балкон засклені і утеплені, то вирощувати овочі можна практично круглий рік. Найбільш проста і скоростиглих листова зелень: різні салати, кріп, кінза, базилік, петрушка або селера (при вигнала з коренеплоду), зелена цибуля (при вирощуванні з сіянки або великої цибулини). При зимовому вирощуванні цих культур слід пам'ятати про необхідність додаткового освітлення (хоча б звичайними лампами денного спектру). Для домашнього міні-городу можна використовувати насіння звичайних сортів зелені, партенокарпических огірків, невисоких томатів, перців, баклажанів. Але краще посіяти спеціальні виведені для цих цілей сорти і гібриди, які сформують якісний урожай в умовах недостатнього освітлення і мають компактну форму рослини.



На утепленій світлої лоджії вирощуванням огірків можна починати займатися вже в березні, коли світловий день значно збільшився. Вибір гібридів огірка для вирощування на лоджії досить широкий. Ранньостиглий гібрид Міський огірочок вступає в плодоношення через 40-41 день після появи сходів. Відрізняється тіньовитривалістю, короткими міжвузлями, помірним зростанням, великою кількістю не переростає зеленцов. Плоди подовжено-циліндричної форми, крупнобугорчасті, темно-зелені. Характеризується тривалим рясним плодоношенням. Вирощуючи навіть балконні гібриди огірка, не варто забувати про їх підв'язці і надання їм опори.
Томати, перці, баклажани - багаторічні рослини, які при достатній кількості не тільки тепла, але і світла можна вирощувати цілий рік. Окремі рослини цих культур здатні рости і плодоносити до 5 років при гарному догляді. Але, якщо Ви не можете створити цілий рік ідеальних умов, Вам дуже клопітно, краще починати висівати насіння з середини березня, а розсаджувати підросли рослини на початку травня. Завжди привабливо виглядають рослини томата, посипані різнобарвними кульками плодів. В останні роки стали дуже популярні дрібні, солодкі томати з групи черрі, які прості у вирощуванні і можуть рости круглий рік не займаючи великого простору.



Вибраний сорт повинен бути компактним, ранньостиглий, прекрасно зростаючим і плодоносним в умовах нестачі освітлення. В даному випадку слід звернути увагу на: Бебі, Червону Шапочку, Червону Розсип, що відрізняються яскраво-червоними плодами масою 15-20 г. Рослини цих сортів не вимагають формування, пасинкування, їм не потрібна опора.
Колірна палітра буде повнішою, якщо до красноплодной черрі посадити оранжево і жовтоплідного: Помаранчеву Шапочку і Жовту Шапочку. Підвісні кашпо з ампельними рослинами томата виглядають не тільки незвично і красиво, але і дуже стильно і прогресивно. При правильному догляді, рослини будуть прикрашені довгими червоними або оранжевими щільними китицями практично все літо і осінь.
Ампельних сортів томата поки ще не дуже багато, але вибрати цілком можна: Золота Гроно, Горобинові Намиста.
Здебільшого черрі, що відрізняються невеликими солодкими плодами, смачніше всіх інших. Вміст цукрів в них в 2-3 рази вище, ніж у звичайних сортів томата.
На балконі одночасно можна вирощувати гострий і солодкий перець, але в цьому випадку, їх висаджують в різних кінцях балкона, щоб відстань між ними було не менше 3-4 метрів. Якщо цього не зробити, то солодкий перець стане гірким. Сортів і гібридів перцю солодкого, в тому числі і для домашнього вирощування, в наш час вивели багато. Але слід зупинити свій вибір на ранньостиглих компактних сортах з невеликим плодом: Тьома (оранжевого кольору) і Кузя (красноплодний). Рослини гострого перцю поєднують в собі декоративність і корисність. Володіючи гострим пікантним смаком, плоди гострого перцю з успіхом можуть застосовуватися в кулінарії. Для вирощування в умовах підвіконня, лоджії або балкона цілком підійдуть ранньостиглі компактні сорти Дракоша, Золотнічок, Фенікс. Як і томат, перець можна вирощувати в горщиках або контейнерах круглий рік. Але при нестачі світла, дуже сухому повітрі плоди не будуть зав'язуватися. Найбільш оптимальний час для посіву - початок березня. Підрослу розсаду можна пересадити в постійні ємності на початку травня. При достатньому освітленні, поливі і оптимальній температурі, плодоношення рослин солодкого перцю триватиме до середини осені.
Ранньостиглі, компактні сорти баклажанів можуть не тільки прекрасно рости у вас на балконі, а й рясно плодоносити. Рослини сорту Полосатик в висоту всього 45 см, наливає безліч кумедних, смугастих, яйцевидних плодів 80гр вагою. Медальйон щедро обдарує Вас фіолетовими, подовжено-яйцевидні, дуже симпатичними плодами.
Не бійтеся вирощувати овочі на балконі, це дуже захоплююче заняття! Пам'ятайте, що найголовніший плюс міні-городу - у вас під рукою не тільки цікаве і красиве захоплення, а й джерело цілорічних добрих вітамінів!